Lifestyle Podcast Tucet

5 vecí, ktoré (my ženy) riešime, keď prejdeme na skrátený úväzok

Možno o mne viete, že som pred dvoma rokmi prepla z full time jobu na skrátený úväzok. A aké to je?  🙂 Porozprávať o tejto téme som mala chuť už dlho, ale skutočne som sa do toho pustila, keď som sa rozprávala s kamarátkami a známymi, ktoré sa tiež dali buď na skrátený úväzok, alebo začali pracovať v zamestnaniach, ktoré im dovoľovali nastaviť si pracovný čas ako potrebujú. Všetky sme zo začiatku začali robiť podobné veci. A tak nech sa páči, podcast a stručné zhrnutie nižšie.

Úprimne, na začiatku som si myslela, že je to len na pár mesiacov. Dnes, po viac ako dvoch rokoch, by som si zasa už nevedela predstaviť, ako by som sa vzdala všetkých svojich kreatívno-domácnoprospešných aktivít na úrok full time práce.

Skrátený úväzok áno alebo nie?

Plný plat je pekný, ja viem. A viem aj, že nie všetky a stále si niečo také nemôžeme dovoliť ( poctivo som pracovala full time viac ako 12 rokov). 

Pre neprajníkov uvádzam – určite si nelakujeme pol dňa nechty! 🙂 Naopak, niektoré z tých vecí sú extra prospešné, nebojím sa povedať, až celospoločensky 🙂

podcast blog blogerka zeny temy pre zeny skrateny uvazok
Tento obrázok má znázorňovať večnú ženskú rozpoltenosť medzi všetkými možnými aktivitami 🙂

Tu čujte podcast

Tu je malá ochutnávka:

Spíme. Áno, telo sa potrebuje dospať. Po niekoľkoročnom kolotoči práca-domácnosť-možno čas na seba-deti-čo ja viem čo ešte sme boli všetky vyčerpané. Niekto spí ráno, niekto to rieši poobednajším šlofíkom.

Začneme sa starať o seba a o svojich blízkych. Zanedbané lekárske prehliadky, oči, zuby, cvičenie, chudnutie, lekárske prehliadky ostatných členom domácnosti…na to všetko je konečne čas.

Začneme čistiť svoje domácnosti od nepotrebných vecí. Áno, všetky tie veci na dne skrine, tá tisícka nenosených partnerových tričiek, nepotrebné spotrebiče, škaredý nábytok, haraburdy, to všetko putuje preč. Priestor sa vyčistí a je miesto na nové myšlienky. A kedže sme ženy uvedomelé, nevyhadzujeme všetko do smetí, ale riešime recyklovaný zber, bazoš, susedskú burzu a podobne.

Nakupujeme kvalitnejšie potraviny pre celú rodinu. Konečne je čas nájsť dodávateľa kvalitnejšieho mäsa, ísť na trh pre zeleninu od malých pestovateľov, zaobstarať si vrecká namiesto mikroténových sáčkov…je toho kopec, čo v bežnom kolotoči nestíhame.

Začneme pracovať na projekte, ktorý ma zmysel. Každá z dám, ktoré poznám, sa časom začala venovať nejakej prospešnej činnosti. Nemyslím rovno rozdávať polievku bezdomovcom (aj keď prečo nie), ale napríklad gratis služby pre charitatívnu organizáciu, projekt o význame prírodnej kozmetiky, pomoc útulkom, recyklovanie šatstva… je toho veľa.

podcast slovensky blog blogerka zeny o zenach tema skrateny uvazok
A prvý pokus fotiek. Nepáčili sa mi tu tie pazuchy, hoci Zefko vraví, že je táto foto lepšia.

Na záver

Dámy, asi ste z mojich slov už pochopili, že som veľkým zástancom toho, aby bolo žene umožnené (ak to chce, samozrejme), aby mohla pracovať o niečo menej. Myslím si totiž, že našu úlohu doma a v rodine nikto nezastane. Navyše verím, že spokojná žena rovná sa spokojná rodina a spokojný svet. Ja viem, je to možno trocha prehnané, ale vlastne prečo nie?

V poslednom čase akosi verím, že aby sme sa pohli od našej konzumnej prírodu ničiacej spoločnosti a vystresovaného národa niekam k lepším zajtrajškom, budú mať na tom veľké zásluhy drobné projekty komunít alebo jednotlivcov. A myslím, že ženy sú na to ako stvorené.

Ďakujem všetkým inšpiratívnym ženám, ktoré v poslednom čase stretávam. Len tak ďalej, dámy!

Majte sa krásne,

M.

PS: budem veľmi rada, ak mi dáte spätnú väzbu. Ak sa vám moja práca páči (táto voľnočasová 🙂 ), prosím povedzte to ďalej. Ďakujem.

PS 2: dnes som sa trochu oduševnila, zvyčajne sú moje podcasty skôr praktického typu 🙂 Napríklad ako nakupovať na AliExpresse alebo ako nakupovať v sekáčoch. Pre menej materiálny obsah kliknite na podcast o meditácií 🙂

Nosím: tričko Bubbleroom a sukňa AliExpress

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

6 komentárov

 1. Ahoj Miška, mám pre teba dobrú správu. Budeš meniť oslovenie 🙂

  1. michaela.svarova hovorí:

   Mishik, hihi, si ma dostal teraz! 🙂 Veľmi rada!
   Ďalší diel podcastu už mám nahovorený, ale v tom ďalšom idem na to! 🙂
   Na vysvetlenie tým, čo nepočúvali podcast: v úvode som povedala, že sa budem prihovárať „milé dámy“, nakoľko nemám evidenciu, že by podcast počúvali muži. A že to hneď zmením akonáhle sa mi jeden ozve. A tu to je! 🙂

 2. Tiež si v okruhu priateľov takto odpovedáme, ale rodina mi odpovedá negatívne ‚slovensky‘ 🙂

  1. michaela.svarova hovorí:

   „slovensky“ je ten správny výraz 🙂 Nuž, budeme asi dobré slovo šíriť ďalej 🙂 Ďakujem Mirka

 3. Veľmi príjemné počúvanie, máš krásny hlas, Miška.

 4. […] som začala ešte počas vysokej. Posledné dva roky na skrátený úväzok (článok a podcast tu), ale aj tak. Toto posledné obdobie mi dalo slobodu na to, aby som mala čas aj na iné aktivity […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.