Môže byť farebná typológia zaujímavá aj pre mužov?
Túto otázku som už dostala tak zo desaťkrát a väčšina dopytujúcich dám sa pri tom pousmeje. Otázka smeruje ani tak na to, či majú muži podobné farebné typy ako ženy, ale skôr na to, či by ich drahé polovičky mohli niečo podobné absolvovať a mali z toho podobný benefit.
Farebná typológia má zmysel pre každého, bez rozdielu pohlaví. Muži majú taktiež rôznorodé farebné typy a určite si oni sami a samozrejme aj ich okolie všimlo, že v niektorých farbách vyzerajú sviežo, mladistvo, mužne, pričom pri iných pôsobia unavene, staršie a nevýrazne.
Najlepšie farby košieľ, sák a oblekov pre pánske farebné typy
Niekedy stačí málo, minimálny posun vo farebnom odtieni a výsledný efekt je celkom iný. Pozrite si najlepšie farby košieľ, sák a oblekov pre pánske farebné typy.
Popis farebných typov je tu naozaj stručný a oklieštený len na 4 ročné obdobia, ale verím, že na jednoduchú predstavu ako sa farby pri jednotlivých typoch líšia, postačí.
Zimný typ
Tmavé vlasy, svetlejšia pleť, žiarivé oči a predovšetkým veľký farebný kontrast v chladnej farebnosti. Ružový podtón v pleti.
Zimný typ vyzerá výborne v dvoch základných obľúbených farbách – v bielej aj čiernej košeli. Dobrou voľbou je aj uhlová čierna, tmavšia šedá, kráľovská modrá. Tento typ si môže dovoliť aj sýte farby ako malinová, smaragdovo zelená, fialová. Mal by sa vyvarovať smotanovej a zemitým odtieňom. Saká a obleky modré, šedé, čierne.
Jarný typ
Svetlejšie a teplejšie farby v tvári a vo vlasoch. Tie sú blond so zlatým podtónom, svetlejšie ryšavé, svetlé hnedé so zlatým či ryšavým podtónom. Oči sú svetlé, modré, zelené, orieškové. Celkový dojem je tlmený bez vysokého kontrastu.
smotanová svetlá khaki
Jarný typ s teplou svetlou farebnosťou by mal voliť farby v podobnom duchu. Výborná je smotanová, maslová, kávová, kapučíno alebo khaki košeľa. Pekne vyznie aj teplejšia svetlo modrá alebo tyrkysová. Pri sakách hnedá, škoricová, vyblednutá teplá zelená. Biela je v tomto prípade chladná a čierna je chladná a navyše v silnom kontraste k svetlej farebnosti.
Letný typ
Svetlý typ podobne ako jar, avšak v chladnej farebnosti. Vlasy sú blond alebo hnedé s popolavým podtónom, pleť je viac ružová ako do žlta, oči sú modré, šedé, zelené.
bledomodrá charcoal
Pre letný typ sú ideálne chladné a svetlé odtiene. Môže si vyberať zo širokej škály populárnych bledomodrých košiel. Ďalšie vhodné farby sú šedá, charcoal (uhľová čierna), studené hnedé odtiene so šedým podtónom, studené zelené farby a týmto typom najviac zo všetkých pristanú ružové či fialkasté odtiene. Môžu vyskúšať aj čiernu a bielu. Biela by mohla pekne vyniknúť najmä v lete a čiernu treba vyskúšať, či nie je pritmavá.
Jesenný typ
Teplejšia, sýta farebnosť. Hnedé vlasy so zlatými či ryšavými odleskami, tmavšie ryšavé, alebo tmavo hnedé. Oči sú teplé zlato hnedé, tmavo hnedé, zeleno hnedé. Pleť so žltým podtónom. Vyšší kontrast v tvári ako jar.
hnedá khaki
Teplé a sýte odtiene fungujú pre jesenné typy najlepšie. Namiesto čiernej skúste paletu hnedej a khaki. Košele by nemali byť polárne biele, ale vždy so smotanovým, hnedastým podtónom. Taktisto pekne budú vyzerať oranžové, či teplé tyrkysové tóny. Saká a obleky najlepšie v hnedej alebo tmavomodrej.
Ale späť k základnej otázke:
Môže byť workshop farebnej typológie prínosný aj pre mužov?
Milí páni, možno nie ste ochotní ísť na kozmetiku alebo hodiny skúšať oblečenie v kabínkach, ale na druhej strane rovnako nakupujete svoje oblečenie online, máte svoje obľúbené značky a míňate na oblečenie nemalé peniaze.
Nechcem tu však všetkých mužov hádzať do jedného vreca. Sú aj takí, ktorí naozaj na svoj výzor nedbajú a chodia v oblečení, ktoré im na strednej škole kúpila ešte mamina. Ale tiež takí, ktorí majú pre vizuálnu stránku veci cit, chcú vyzerať dobre a reagujú na trendy v pánskej móde.
Preto by som vyčlenila tri skupiny, či tri oblasti pánskej módy, pre ktoré má farebná typológia iste prínos:
1. Biznis, PR, verejná správa, showbiznis
Manažéri, riaditelia, PR manažéri, politici, predstavitelia v štátnej správe, ktorí komunikujú s televíznymi reportérmi, moderátori, redaktori. Firemný dress code alebo formálna biznis móda.
Biznis farebná typológia pre mužov
Obleky, košele, saká, formálne nohavice. Zvyčajne sa využívajú takzvané neutrálne farby (aj keď vieme, že z hľadiska farebnej typológie neutrálne nie sú) ako čierna, sivá, hnedá, tmavomodrá, svetlé farby ako biela, smotanová, bledomodrá či bledoružová.
Na pracovných stretnutiach, najmä ak je človek naozaj vyťažený a jeho pracovný deň je sledom meetingov, by bolo škodou nevyužiť jednoduchú pomoc, ktorú farebná typológia ponúka. Nesprávne zvolená farba kostýmu či obleku robí človeka menej atraktívneho, staršieho a unavenejšieho. A to, odhliadnuc aj od dôležitého prvého dojmu, je na stretnutiach naozaj nepotrebujeme.
Pre mužov z tejto prvej biznis-PR skupiny by som farebnú typológiu vyslovene doporučila. Verím, že sa tak v podstate aj deje a mnohé osobnosti majú svojich poradcov v oblasti štýlu, ktorí farebnú typológiu zastrešia.
2. Móda ako záľuba
Pre pánov, ktorý majú cit pre módu, sledujú čo sa nosí a chcú sa dobre obliekať, by som určite doporučila workshop farebnej typológie, kde sa dá veľa naučiť tak, aby z poznatkov mohli čerpať dlhodobo a budovať si šatník šitý na mieru. Na workshope sa pracuje s rozšírenou verziou 12-16 farebných podtypov.
Dobrá správa, workshop sa dá absolvovať aj online!
3. Bežná spotrebiteľská mužská móda
Pre pánov, ktorí chcú dobre vyzerať, ale nechcú sa zaoberať farebnou typológiou do hĺbky, by bolo fajn absolvovať aspoň jednoduchý domáci test. Spočíva v prikladaní rôznych odtieňov látok a stačí k tomu, aby sme sa začlenili v rámci typu do chladného či teplého, svetlého či tmavého a rámcovo definovať ročné obodbie. Následne stačí vybrať odtieň oblečenia podľa textu vyššie. Môžete experimentovať s farebnými kombináciami.
Jednoduchý domáci test pre základné určenie typu podľa ročných období
Nájdite doma, alebo pri nákupoch oblečenia, niečo (akýkoľvek kúsok oblečenia, ale môže to byť aj domáca textília, prosto, čokoľvek v týchto farbách), v oranžovej a fuchsiovej farbe, postupne si ich priložte k tvári a sledujte iba odlesky farby na svojej tvári (nesústrediť sa na farbu oblečenia ako takú). V ktorej farbe vyzeráte sviežejšie, harmonickejšie, mladšie? V ktorej unavene, so zvláštnym podtónom pleti?
Môžete test urobiť a s farbami, ktoré sú pre mužov typickejšie:
Fuchsiová a sivá sú chladné farby, oranžová a hnedá (skúste nájsť teplú rozžiarenú hnedú bez sivých podtónov) teplé.
Z tej farby, ktorá vám vyšla ako vhodnejšia, nájdite tmavší a svetlejší odtieň. Opäť priložte k tvári a sledujte odlesky, pleť, oči.
Podľa výsledku sa zaraďte do základnej charakteristiky podľa ročných období:
Príklad: Farebná typológia pre mužov pri nákupe oblečenia
čierna hnedá sivá
Bunda: Ideálne je, ak značka ponúka z jedného produktu niekoľko farieb pre rôzne farebné typy. Napríklad pri tejto bunde čierna pre zimný typ, stredne hnedá pre jarný a jesenný a sivá pre letný.
ružová hnedá modrá sivá
Sako: Ružovkasté a svetlo sivé sako je ideálne pre letný typ, hnedé pre jarný či jesenný, modré by dobre fungovalo s čiernym tričkom pre zimný typ.
Tento článok vznikol v spolupráci s e-shopom Budchlap. Ďakujem veľmi pekne za oslovenie, pretože až na ich popud som sa začala zamýšľať nad tým, že na blogu a celkovo na webe je minimum článkov, ktoré sa venujú pánskej farebnosti. A pritom verím, že farebná typológia pre mužov môže byť rovnakým prínosom, ako pre nás, dámy. Niekedy stačí tak málo a výsledok je celkom iný.
Zaujalo vás niečo zo spomínaného? Skúšali ste už s týmito princípmi pracovať? Dajte mi vedieť do komentárov, teším sa.
Krásny deň,
Miša
Nikdy by ma nenapadlo zvažovať košelu podľa farby vlasov :)) Je to dobrá myšlienka. Ja mám hnedé oči aj vlasy, ale košele kupujem väčšinou čierne, alebo biele. Určite porozmýšľam nad „paletou hnedej a khaki.“
Super článok, konečne sa niekto venuje aj mužom ;).