Farebná typológia

Komu pristane biela farba? Aké sú alternatívy?

Voľakedy (dávno pre farebnou typológiou) som si myslela, že biela košeľa či tričko pristane každej žene a aj mužovi. Že rozžiari oči, pomôže pleti, dodá tvári jas. Čudovala som sa, prečo bielych topov v uliciach a v kanceláriach nevidím viac. Dnes už však viem, že som mala pohľad skreslený sama sebou a nebola som veľmi objektívna. Komu teda biela pristane a komu nie?

komu pristane biela ake su alternativy smotanova bezova farebna typologia ako vybrat svadobne saty kurz  Miša Švarová

Nie je biela ako biela

Biela je zvláštna farba-nefarba a preto máme pocit, že je iba jedna, prosto biela. Predstavte si však polárnu žiarivú bielu čerstvo napadaného snehu na slnku a bielu ruže pri mäkkom letnom západe slnka. Sú to dva celkom odlišné odtiene, však?

komu pristane biela ake su alternativy ako vybrat svadobne saty farebna typologia Miša Švarová kurz

Komu pristane polárna biela?

Čistá, žiarivá biela je chladná a pomerne ostrá, výrazná farba. Pristane najmä zimným kontrastným typom, v niektorých prameňoch sa uvádza, že aj kontrastnej jari, v zásade obom typom, ktoré majú v tvári vysoký kontrast.

Všetci ostatní môžu mať pri priložení si polárnej bielej k tvári pocit, že ich prekričuje, že je príliš tvrdá, ostrá. Tmavé tlmené typy budú mať s touto farbou najväčší problém, nakoľko nekorešponduje ani s jednou s ich hlavných charakteristík – tmavosťou a tlmenosťou.

komu pristane biela farba? ake su alternativy? smotanova farebna typologia chladne a teple typy polarna biela. ako vybrat svadobne saty

Na týchto svadobných šatách je biela výrazná, žiarivá, ostrá. Kolekcia Bohemia Rhapsody 2019 od Veroniky Kostkovej.

Komu pristane mäkká biela?

Mäkká akoby mierne tlmená, zahmlená biela je prijateľnejšia pre širšie spektrum farebných podtypov.

V prvom rade sa doporučuje pre letné typy. Letný farebný typ a jeho podtypy sú chladné a biela im svojou chladnou povahou vyhovuje. Kedže v letných typoch je vždy určitý prvok tlmenosti a sú pomerne svetlé, tento typ bielej im veľmi sedí.

Biele svadobné šaty od Veroniky Kostkovej z aktuálnej kolekcie sú biele, ale farba je mäkkšia, tlmenejšia.

Príklad z praxe. Keď je biela obľúbená farba, ale sme v nej pribledé…

Na kurze farebnej typológie som mala Andrejku, krásnu prirodzenú blondýnu s dlhými vlasmi a modrými očami. Na prvý pohľad bolo poznať, že sa módou a možno aj umením, sa minimálne ako s hobby zaoberá. Bola oblečená veľmi sofistikovane s premyslenými drobnými detailami, ktoré dodávali jej outfitu osobitosť.

Andrejka nosila v zime veľa neutrálnych farieb, v lete bol jej šatník farebnejší. Veľmi sa jej páčili čisté farby ako biela, čierna a svetlé neutrálne farby ako svetlošedá, bledá béžová, bledoružová.

Bielu nosila často na košeliach, v lete na bavlnených šatách. Prešli sme si farebnicu a postupne sme identifikovali jej farebný typ – svetlá jar. Kedže často nosila najmä neutrálne farby, povyberala som z farebnice tieto odtiene, pridala niečo navyše a postupne sme ich prikladali k Andrejkinej tvári. Vždy keď sme priložili bielu, pleť akoby stratila farbu. Skúsili sme to niekoľkokrát a prestriedavali rôzne kombinácie, ale biela robila vždy tento efekt. Pýtala som sa Andrejky, či jej to do teraz nevadilo. Povedala, že aj sama si v bielej pripadala bledá, ale zdalo sa jej to elegantné a myslela si, že tento efekt robí každému.

Spolu sme potom prikladali mierne teplejšie alternatívy bielej – farbu slonovej kosti, smotanovú a odtieň „stone“. Vždy to vyšlo lepšie, efekt bol harmonickejší a tvár si ponechávala svoje farby.


Chladné alternatívy bielej

Ak máte pocit, že biela stále nie je nič pre vás a ste chladný typ, skúste alternatívy ako holubičia šedá, veľmi bledá ružová, modrá či mentolová. Posledne menované už majú ľahký presah až do pastelových farieb, ale vďaka svojej slabej saturácií sú stále vnímané ako nevýrazné, neutrálne farby.

Teplé alternatívy bielej

Ak ste teplý typ ako Andrejka z príbehu, pravdepodobne pre vás budú lepšie fungovať alternatívy ako smotanová, farba slonovej kosti, odtieň kameňa ( toto je taký hlúpy názov, ale na zahraničných weboch je označený ako „stone“ a neviem nájsť vhodnejší názov v slovenčine).

Komu pristane biela farba alternativy ako vybrat svatobne saty smotanova farebna typologia

Ak ste jarný, svetlejší typ, budú pre vás fungovať rozžiarenejšie odtiene, ak ste jesenný, mierne tmavší typ, lepšie budú tie matnejšie a tlmenejšie farby. Odchýľky v týchto farbách môžu však byť na prvý pohľad a najmä pri rýchlom nakupovaní v obchode neviditeľné. Platí vtedy hlavná zásada: ak máte dva odtiene, z ktorých si neviete vybrať, odfotťe sa v nich. Hoc aj v skúšobnej kabínke, hoci tam nie je ideálne svetlo. Nekupujte hneď a doma porovnajte. Poproste o vyjadrenie aj rodinných príslušníkov. Takto získate oveľa lepší pohľad.

Tieto smotanové šaty sú taktiež od Veroniky, fotili sme pred cca 3mi rokmi v jej starom ateliéri.

Akú farbu si vybrať na svadobné šaty? Bielu či smotanovú?

K tejto otázke sa pri výbere svadobných šiat dopracuje vždy. Ak postupujeme podľa farebnej typológie, tú „našu bielu“ farbu vyberieme veľmi ľahko.

Nie ste si istá svojim typom a potrebujete poradiť?

Objednajte si farebnú typológiu pre nevesty.

Napíšte mi a spoločne si prejdeme balíčkom pre nevesty. Je to špeciálne upravená kratšia verzia farebnej typológie. Spoločne definujeme váš typ a vyberieme, ktorá z farieb bude pre vás naj. Polárna biela, mäkká, tlmená, alebo radšej smotanová, či iná farba? Spolu vyberieme aj naj farbu pre popolnočné šaty a mrkneme aj na ženícha. Svadba je predsa o vás dvoch a v tento veľký deň musíte spolu ladiť.


Ďakujem krásne Veronike Kostkovej za poskytnutie fotiek. Určite pozrite jej aktuálne kolekcie svadobných šiat a množstvo svadobnej inšpirácie na blogu.

Možno vás bude zaujímať aj tento článok Svadobné šaty od módnej návrhárky kde sme riešili aj svadobné doplnky ako bižutéria, topánky, župan pre nevestu či party do vlasov.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.