Blogovanie Lifestyle

Instagram detox – 5 dôvodov prečo áno

Rozhodnutie pre Instagram detox prišlo v mojom prípade celkom neplánovane. Jednoducho som na dovolenke z ničoho nič prestala mať chuť ťukať do mobilu 🙂 Mala som pôvodný záväzok pravidelne postovať a dávať stories. Zrazu som však mala pocit, že ma to strašne obťažuje. Mali sme sa výborne, cestovali sme a spoznávali nové miesta. Povedala som si, že kašlem na to, budem si iba užívať!

Instagram detox dovolenka relax plaz slnecnik kabelka ratanova

Myslela som si, že to vypnem úplne, t.j. nebudem ani Zefka otravovať s fotením, ale napodiv, chuť na „tvorenie“, t.j. nové fotky na tých krásnych miestach len vzrástla.

Tak som si dala Instagram detox, ktorý nakoniec trval aj pár dní po návrate z dovolenky. A ako ho hodnotím? Veľmi, veľmi kladne. Nielen, že som si oddýchla, ale naozaj mi to vlialo novú chuť na úplne prestavanie svojho Insta účtu. Ale poďme sa na to pozrieť podrobne:

Instagram detox – Nevýhody

Strata fanúšikov

Áno, nejakí sledovatelia mi odišli. Myslím si však, že to boli práve také účty, ktoré by skôr či neskôr odišli aj tak. Z celkového počtu okolo 1.850 sledovateľov odišlo cca 25. Takže žiadne obrovské úbytky.

Veľmi malý prísun nových fanúšikov.

Nejakí predsa len prišli, ale bolo ich len pár.

Instagram detox – Výhody

To, čo získate Insta detoxom, je asi prudko individuálne. Každý k svojej práci na Insta feede pristupujeme inak. Máme iné veci, ktoré nás štvú, alebo otravujú. Takže toto boli moje osobné nečakané plus:

1) Znovuzískaná radosť zo sledovania Insta

Keď denne postujem, veľmi veľa času mi zaberá komentovanie a likovanie iných účtov. Väčšinou tých, s ktorými komunikujeme na dennej báze. Poznám ich, mám ich už načítané. Je to iste fajn, len nezostáva mi veľa času na preskúmavanie účtov, ktoré sú pre mňa extra inšpirujúce. V mojom prípade svetové fashion blogerky. Počas môjho detoxu som chodila iba na stránku „Vyhľadávanie“ (resp. to čo mi Insta ponúka) a našla som skvelé baby. Napríklad také rumunské blogerky. Wau. Najprv som len obdivovala, ale potom mi v hlave začali klíčiť nové nápady.

Instagram detox modny tucet dovolenka plaz slnecnik blogerka

2) Nové inšpirácie

Áno, nové inšpirácie je to, čo je na Insta detoxe super. Keď som v mojom pravidelnom kolotoči postovania, som ovplyvnená účtami, s ktorými som najviac v styku. Takto som sa však dostala k celkom novým nápadom, ktoré by ma ani nenapadlo hladať.

Modny tucet insta detox digitalny plaz

3) Vyvetranie hlavy

Nemyslela som si, že je taká úľava, prestať rozmýšľať nad tým, či som už niečo dnes vypostovala alebo dala do stories. Celkom taká, ako keď nemusím riešiť pracovné povinnosti. Je to ľahkovážny pocit. Vedela som, že môjmu účtu to asi veľmi neprospieva. Ale kašlem na to! Juch! Sloboda!

Instagram detox

Insta detox blogerka

4) Nápady ako robiť svoj Insta feed lepšie

Hoci som „nepracovala“, mala som chuť sa kedy-tedy, keď sme mali lenivú chvíľku, pozrieť po nejakom tom inšpirujúcom článku. Hľadala som „ako robiť pekný fashion feed“, „aké sú najlepšie Insta filtre“, alebo ako pracovať s Preview (apka na uverejňovanie postov). Našla som kopec zaujímavých blogerov, ktorí riešia podobné problémy ako ja. A aj veľa dobrých rád. Super!

5) Čas na zamyslenie sa, ako sa vlastne chcem na Insta prezentovať

Keď sa mi už toto všetko miešalo v hlave, prišla som na to, že vlastne môj feed nie je celkom o tom, ako sa na módu a svet pozerám 🙂 Prišiel mi trocha chaotický a nie tak celkom od srdca. Uvedomila som si, že by som to chcela robiť inak.  Tak sme so Zefkom nafotili trochu iné fotky. Použila som novo zakúpené filtre. Viac som sa pohrala s tým, ako fotky na seba nadväzujú. Vo finále som zvedavá, ako budú na to ľudia reagovať. Uvidíme 🙂

Suma sumárum

Ak denne riešite svoj Insta feed, asi vám budú mnohé spomínané veci známe. Ide o to, že máme často hlavy príliš zahltené detailami a nepozeráme sa na svoj feed ako na celok. Možno, ak by som riešila Insta na plný úväzok a nechodila do práce, zaoberala by som sa tými správnymi vecami častejšie. Nuž, ale je to ako je a ja sa nesťažujem 🙂 Budem sa však snažiť zapamätať si, že keď budem cítiť, že to akosi nie je celkom ono, treba si dať pauzu. Alebo si aspoň pripomenúť horeuvedených päť bodov 🙂

Koniec koncov, venujeme Instagramu toľko času, že by to pokojne mohlo byť naše zamestnanie. A tu si bez problémov berieme 2-3 krát do roka dovolenku. No nie?

Instagram detox

Moc ďakujem za čítanie, a budem rada, ak mi dáte vedieť svoj názor alebo svoje skúsenosti s Insta detoxom. Buď sem, alebo, ako inak :), do diskusie na Instagrame 🙂

Instagram detox

Instagram detox

Krásny letný deň prajem!

S láskou

Miša 

PS:

pár dní po dopísaní tohto textu mi nejaký dobrák ukradol ruksak, v ktorom som mala mimo iných dôležitých vecí aj mobil. A v ňom kopec fotiek z dovolenky. Upravených a naplánovaných na uverejnenie na Instagram. Bez mobilu sa veľmi nedá instagramovať. A tak som mala druhý, tentokrát nútený, Instagram detox. Poviem vám, že oveľa menej príjemný ako ten prvý. Cítila som ľahkú rezignáciu, že „ja sa na to môžem …“  Teraz ako tak lepím do kopy čo sa dá. Zostala však trochu trpká pachuť po zbytočne zmarenej práci.

Preto si neodpustíme využiť svoj blog na odkaz pre zlodeja:

Milý zlatý, ty si krádežou získal asi dve eurá (hotovosť v peňaženke), ale pre mňa to znamená hodiny stratenej práce a stovky eur vynaložených na výmeny zámkov a dokladov. Ak si ten ruksak nehodil rovno do smetiaka, daj vedieť, kde ho nájdem. Ďakujem.

Pre nás ostatných je to poučenie, že prácu treba zálohovať, osobné veci držať silno pri sebe a keď sa nám niečo z našeho digitálneho majetku stratí, svet sa nezrúti.

PS 2:

dnes to veľmi nebolo o móde. Na fotkách nosím buď svoje staručké šaty z Manga, alebo biele uteráky. Biele body je zo Stradivarisu. Ak sa chcete pozrieť na môj plavkový špeciál, mrknite SEM.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

3 komentáre

  1. Super článok, konečne sa niekto zaoberá aj tým, ako obmedziť sociálne siete. Inak ešte za spomenutie určite stoja aj nejaké zdravotné riziká. Neustále hľadanie do mobilu a ešte aj viac času pre okolie. Klasický prípad, keď traja v bare sa pri bare hrajú na mobiloch :).

  2. […] Ak ťa zaujíma viac článkov o blogovaní, pozri na Blogovanie a spolupráce začínajúceho blogera SEM alebo na 5 dôvodov na Insta detox SEM. […]

  3. […] ich časom pribudne viac. Snažím sa však kedy-tedy napísať článok o čistení hlavy, napr. TU Instagram detox – 5 dôvodov, prečo […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.