Outfits Podcast Tucet

Ako som išla na ten svoj kapsulový šatník

Kapsulový šatník sa často spomína v spojitosti s udržateľnou a pomalou módou. Vlastne je takým ich logickým vyústením. Priznám sa však, že keď som tento terminus technikus počula po prvý krát, prišiel mi celý ten koncept k smrti nudný 🙂

Všetky veci na jedno kopyto a v neutrálnych farbách? Hm… Od vtedy už trocha vody pretieklo, ja som veľa názorov na módu zmenila a kombinovanie neutrálnych farieb som si priam obľúbila (vyprodukovala som napríklad Zmena je život alebo ako kombinovať neutrálne farby).

Na živo som si zostavovanie kapsulového šatníka vyskúšala vlani na jeseň a v zime. Začala som budovať na tom, čo mám a všetky ďalšie veci pridávala len po zrelom uvážení.

Mala som z toho dobrý pocit a tak vlastne nevedomky pokračujem v budovaní kapsulového šatníka aj na jar a v lete, hoci tam by som to úplne kapsulovým nenazývala, pretože stačia jedny šaty a šľapky a dielo je hotové. Je však pravda, že som sa tie šľapky, či ďalšie propierty ako klobúk či kabelka, snažila mať také, aby som ich obliekla naozaj k celej letnej garderóbe.

Podcast Ako na dobrý kapsulový šatník. Všetky moje dojmy a skúsenosti

Všetko podrobne si môžete vypočuť v podcaste. Keď budete nabudúce kočíkovať, šoférovať, behať či upratovať, nezabudnite si pustiť niečo dobré do uška. Ja tieto podcasty naozaj môžem. Vždy mi ozvláštnia inak celkom nudnú (a nutnú) činnosť. V tomto nájdete celý ten môj kapsulový príbeh aj s všetkými úspechmi či karambolmi. Do článku sa to jednoducho tak napísať nedá.

Kapsulový šatník. Čo by nám mal priniesť?

Najmä menej rozmýšľania pred skriňou. Viac slobody, lepšia možnosť kombinovania a úspora času. Možno aj peňazí.

Kapsulový šatník blog blogerka modny tucet podcast nohavice s vysokym pasom
Tu ešte trocha predbieham, ale pointa je, že aj po experimente s jesenným a zimným kapsulovým šatníkom som sa jeho zásad držala ďalej. Tieto nohavice napríklad sú nositeľné na 100 spôsobov na jar, v lete a v skorú jeseň.

Ako začal ten môj kapsulový šatník?

Jednoducho tak, že na konci leta mám vždy ohromnú odievaciu krízu. Leto je krásne a jednoduché. Šaty, ľahké sukne, šortky. Rozmýšľam maximálne nad výberom doplnkov. Ale jeseň, uf. Prinesie veľmi veľa otázok a rozhodovania.

Ako medzi nami dievčatami, vieme, že to zasa nie je žiadna atómová fyzika. Nechcem tu z obliekania robiť najväčší svetový problém. Pravda však je, že ma to každú jeseň štvalo.

Moje klasické dilemy vyzerajú asi takto:

Mám džínsy, ale mám k nim len tenisky. Nechcem vyzerať priveľmi športovo. Okrem toho už mám len lodičky, ktoré sú priveľmi ozdobné… Hm, dám si sukňu. Nemôžem ísť s holými nohami a na jediných vhodných pančuchách mám očko… doprčic, zase si nemám čo obliecť!

Keď sa ochladí ešte viac, otázky sa kopia exponenciálne, alebo potom rezignujem a chodím v jednom kabáte a jedných nohaviciach celú zimu.

Preto som si minulú jeseň povedala, že s tým musím niečo urobiť. Začala som s pár vecimi, ktoré som mala doma:

1 x sivé nohavice s vysokým pásom, 2x čierna kožená sukňa, niekoľko svetríkov v neutrálnych farbách, 1x čierne lodičky a 1x biele tenisky

Nebolo toho veľa, ale všetko použiteľné a obľúbené, tak som sa do toho pustila.

Kapsulovy satnik blog blogerka nohavice s vysokym pasom modny tucet

Je pravda to o úspore času pri kapsulovom šatníku?

Je, aj nie je. Čas celkom iste šetríme, ak už šatník vybudovaný máme. Vtedy kombinovanie ide celkom ľahko a naozaj vo väčšine prípadov klasická ranná otázka „čo si dnes oblečiem?“ odpadá.

Nie som si tak istá úsporou času pri jeho budovaní. Myslím si, že je to skôr naopak. Chce to viac času a rozmýšľania. Možno aj behania po obchodoch či surfovania na nete. Na druhej strane však, všetko, do čoho vložíme počiatočnú námahu, vydrží omnoho dlhšie. A navyše sme uchránení pred spontánnymi nevýhodnými nákupmi. Mrknite aj na Ako nakupovať menej a mať toho v šatníku viac použiteľného alebo 10 tipov na kapsulový botník.

Kapsulovy sanik blog blogerka skusenosti ako budovat modny tucet dopnky neutralne farby
Osvedčilo sa mi, aby sa doplnky hodili krížom krážom ku všetkému, ale zároveň aby oni boli tie, čo sú trocha extravagantné. Aspoň tak (hovorím o tom v podcaste) mi to prišlo najjednoduchšie. Keď je oblečenie skôr striedme, nech je tam aspoň niečo naozaj zaujímavé.

A čo peniaze? Treba viac či menej?

Znovu – ak už šatník vybudovaný máme, chce to naozaj už len sem tam doplniť nejakú vec. Vtedy už presne vieme, čo chceme a peniaze celkom iste ušetríme.

Ak si šatník ešte len budujeme, veľmi záleží od čoho začíname. Ak takmer úplne od nuly a chcete mať kvalitné nositeľné veci (celkom v súlade s touto filozofiou), môžete si pripraviť celkom peknú sumičku.

Nie všetko však musí byť bezpodmienečne nové a drahé. Sama som si šatník vyskladala z vecí zdedených, darovaných, vymenených, ušitých či prešitých a v sekáče ulovených. Takže to zas tak veľa nestálo. Možno len ten čas (a už sme pri ňom zas).

Kapsulovy satnik bratislava blog blogerka modny tucet

Ako teda začať s kapsulovým šatníkom?

Podľa mojich skúseností si myslím, že sa s tým netreba zbytočne trápiť a dávať si nejaké hranice. Budovanie kapsulového šatníka je poslanie a zábava na celý život. Ak ste manažérka zamestnaná na full time, asi pre vás bude problém skôr čas ako peniaze. Môžete urobiť jeden kobercový nálet do obchodu a základné kusy si obstarať. Ak ste napríklad mamička na materskej, nemusíte zasa investovať, ale veľa vecí vymeníte v rámci susedskej burzy či nájdete popri kočíkovaní v sekáči.

Výzva na ďalší rok

Veru tak. Veľmi sa už teším, ako ten svoj kapsuláč túto sezónu zveľadím a rozšírim. Niečo by som rada vyhodila, či posunula ďalej, niečo by som rada pridala. Tým, že základ už mám, budem sa môcť sústrediť na naozaj sofistikované kúsky. Také, čo mi naozaj sedia ako riťka na šerblík.

Pozdravujem vás krásne! Ak máte akékoľvek skúsenosti so svojím kasulovým šatníkom, píšte sem či na Instagram. Teším sa prevelice na naše diskusie!

Cmuk

Vaša Miša

Nosím: lodičky Steve Madden a kabelku, všetko z Humanic , nohavice AliExpress mierne upravené, blúza Zara

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

1 komentár

  1. […] Ak vás zaujíma, ako som s kapsulovým šatníkom začala ja, kliknite sem: Ako som išla na ten svoj kapsulový šatník. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.