Blogovanie Lifestyle

Top miesta na fotenie. Mojich 5 tipov v BA a okolí

„Hm, tak outfit mám. Vyzerá super. Ale kam sa pôjdem odfotiť? Tam kde minule? Nie, to by už vyzeralo blbo… Tak za našim domom? Tiež nie, veď je tam len parkovisko… Tak kam do kelu?! Potrebujem súrne nejaké dobré miesta na fotenie!!“

Tak toto je každodenná prax módnej blogerky 🙂 Dnešným článkom by som sa chcela s vami podeliť o niekoľko fotogenických miest, ktoré sa mi podarilo za posledný rok nájsť. Naschvál píšem „podeliť“, aby ste sa nebáli inšpirovať a navštíviť ich. Myslím, že sú prudko využiteľné nielen pre módnu fotku, ale aj pre lifestyle blogera, portéry, svadobné fotky či nedeľné rodinné fotografie. Všetci dnes chceme mať pekné fotky a fotogenické pozadie tomu môže len pomôcť.

PS: prešlo pár mesiacov a ja mám ďalšie tipy, mrknite potom aj sem: Kde fotiť v Bratislave? Ďalších 5 tipov.

5 tipov na fotogenické lokácie v Bratislave a okolí

A ako celé toto moje hľadanie začalo? Keď som začala blogovať na Instagrame, zrazu nastala potreba veľkého množstva pekných fotiek. Rýchlo som zistila, že ma nebaví cvakať outfity len tak na ulici pred domom. Naopak, veľmi sa mi páčili dokonalé kompozície zahraničných blogeriek. Človek má z takej fotky dvojnásobné potešenie. Inšpiráciu na outfit a tip na nádherné miesto. Úžasná symbióza. Ale nájsť fotogenické miesta na fotenie len tak nie je celkom ľahké.

Free miesta na fotenie

Miesta, ktoré som na fotenie vyskúšala, by sa dali rozdeliť na dve skupiny:

 • tie, ktoré sú kedykoľvek (alebo skoro kedykoľvek) voľne prístupné pre každého a sú zadarmo
 • tie, kde sa treba ohlásiť, dohodnúť, získať povolenie a v niektorých prípadoch aj zaplatiť poplatok

Dnešný článok bude o tých free voľne dostupných miestach.

Kvetinová stena. Pandorf Designer Outlet

Tak túto nádheru dávam ako prvú. Je to aktuálne hot téma na mojom Insta 🙂 Kvetinovú stenu ako takú som prvý krát videla na fotkách blogeriek z prezentácie kolekcie F&F. Vravela som si, že je to skvelé pozadie. Bolo mi trocha ľúto, že ja takú fotku nemám. A potom, celkom náhodou – išli sme s dievčatami fotiť k Neusiedler See a zastavili sme sa cestou v Pandorfe. Trochu na nákupy, trochu pofotiť. A celkom v strede pri pešej zóne sme našli tento farebný skvost. Kvetované steny sú tam tri, každá z inej svetovej strany. Vždy sa nájde taká, ktorá je na slniečku, aj taká, ktoré je v tieni. My sme využili tú tienistú. Slnko ten deň naozaj silne pieklo a nevychádzali na ňom fotky dobre.

Hľadala som info na stránke Pandorfu, do kedy tam steny budú, ale na Facebooku uvádzajú, že tento termín nemôžu prezradiť 🙂

Miesta na fotenie kvetinová strena
Miesta na fotenie kvetinová stena Pandorf

Fotenie ako v Paríži. Dom na Štúrovej 6

Tento klenot som objavila náhodou. Jedno poobedie som si spokojná vykračovala z fotenia z Roset Boutique Hotela smerom ku Kamennému námestiu. Brána posledného rožného domu bola dokorán otvorená. Zaujala ma štukatúra v hale. Nejakí ľudia prešli von a dnu. Všimla som si, že dole sídli Klub Lúčnica. Tak som si povedala, že nebude vadiť, ak si to tam troška omrknem. Vošla som dnu, minula klub po pravej ruke a očarená murovaným bielym schodiskom som zastala. Vôbec by mi nenapadlo, že takýto klenot v Bratislave nájdem. Bola to veľmi naivná predstava, teraz to už viem. Krásnych budov je u nás kopec. Ten deň som tíško vyšla až hore a schodisko si natáčala. Štuky na omietkach sú mierne opadané a ošarpané, ale nevadí, dodáva to fotkám atmosféru. Nádherné miesto na fotenie!

Dlho som rozmýšľala, čo v takýchto priestoroch nafotiť. Prvá voľba by bolo niečo romantické, ale mne sa tam žiadalo „zadrieť“ niečo trochu dráždivé. Tak som sa rozhodla pre kombináciu teplákov a podpätkov. Myslím, že to vyšlo fajn 🙂

Vtipné je, že deň pre plánovaným fotením žiaľ ochorela fotografka, spriatelená blogerka. Prepadla som na chvíľu zúfalstvu, pretože som už mala niektoré časti outfitu požičané z butiku a bolo ich treba po fotení vrátiť. Tak som poprosila môjho Drahého. Keď fotíme my dvaja, mám pocit, že na fotkách vyzerám najprirodzenejšie. Alebo to aspoň tak cítim. Holt, lásku neoklameš 🙂 Možno fotky nie sú úplne dokonalé po technickej stráne, ale na moje potreby celkom stačili.

Miesta na fotenie historická budova

Miesta na fotenie historická budova

teplaky-lodicky-spotovo elegantne-sportova elegancia-damske teplaky-ako nosit-ako stylovat

Farebné pozadie. Aupark Parking dom

Tip na parkovací dom v Auparku nemám z vlastnej hlavy, ale od Mareka Szücza. Fotili sme spolu niekoľko sérií fotiek koncom minulého roka. Mala som bielo ružový outfit a hľadala som pre ňho vhodné pozadie. Nič sa mi akosi nepodarilo vymyslieť. Marek ma však na fotenie zavolal do Auparku. Trocha som sa čudovala, čo tam. Pochopila som, keď som parkovala 🙂 Zvyčajne v Auparku mierim do podzemných garáží, tento parking dom mi akosi vypadol z pamäti. Moje fotky sú ružové, ale skvelé je, že tam nájdete z každej farby – modrej, zelenej, žltej. Každé poschodie má inú farbu. Páčia sa mi aj biele detaily pozadia – nápisy, piktogramy a prechody pre chodcov. Keď tam človek príde mimo špičku, dá sa pekne pofotiť.

Miesta na fotenie Aupark parking dom

Miesta na fotenie Aupark parking dom

Trocha moderny. Garáže

Áno, garáže. Mám pocit, že každá blogerka už pri nejakých fotila, ale bežného smrteľníka možno nenapadne, ako skvelo možno tieto inak zvyčajne ohyzdné budovy využiť. Myslím tým teraz tie dlhé rady garáží postavené tak pred paťdesiatimi rokmi pri panelákoch. My v Trnávke máme celé garážové komplexy, postavené vždy pri nižších, starých tehlových domoch.

A čo je na nich také skvelé? No to, že každé plechové dvere sú natreté inou farbou. Farba časom nabrala patinu a keď máte šťastie, tak ju okrášlili aj sprejeri. Mrknite sa pozornejšie na garáže, keď budete najbližšie prechádzať okolo. Sú to krásne farby ako karamelová, škoricová, kráľovská modrá, sivá, zeleno-sivá… no samé farby, čo sa na Instagrame tak krásne vynímajú. A grafity tomu dodávajú ten správny feeling.

Naposledy som fotila pri garážach minulý týždeň. Zasa so Zefkom. Počas večerného venčenia. Fotky mali úspech. Veľmi sa čudoval, ako môže taká blbosť fungovať 🙂 Nuž, funguje. Tento týždeň som sa tam už videla dokonca fotiť iné baby 🙂

Môj tip

Aby to vyšlo na 100%, tu je môj malý tip: foťte poloportrét, detail alebo trištvrťový portrét. Nefoťte si nohy. Priestor pred garážami je totiž väčšinou vysypaný štrkom, alebo vystlaný popraskaným škaredým betónom. Nech som robila, čo som chcela, nikdy to nevyzeralo dobre. To je ale len malá rada amatéra, profi fotograf by to asi zvládol.

Tie správne garážové miesta na fotenie v Trnávke 🙂 : Cablkova, Kopanice (smerom k firme Viva), Na Úvrati… určite ich je kopec vo všetkých štvrtiach mesta.

Miesta na fotenie garaze s grafity
Miesta na fotenie na modny blog garaze

Romantické pozadie historickej budovy. 3 tipy

Asi ste si už všimli, že na fotky s historickou budovou v pozadí mám slabosť. Tá noblesa, ktorú dodajú je na nezaplatenie. Nasledujúce tri tipy sú na tento druh fotiek. Jednoducho exteriéry, ktoré vyzerajú ako pozadie skvele.

Fontána Sv.Juraja.

Nachádza sa medzi Laurinskou a Primaciálnym palácom, na palácovom nádvorí. Tip som dostala od kamarátky Lucky a neskôr som tam bola fotiť s blogerkou Only Ajvn. Fontána vyzerá ako pozadie na fotke super. Taktiež veľmi fotogenické je vedľajšie nádvorie so schodiskom a súsoším svätých pri jednej stene. V lete sú na nádvorí pestré kvetináče s kvetmi, v zime som tam zachytila celý les vianočných stromčekov. Ako stvorené na tematické fotenie na blog.

Miesta na fotenie v Bratislave

Roh Františkánskej a Františkanského námestia

Túto bielu budovu sme našli pri fotení bodko-pruhovaného outfitu na blog. Hoci som bola oblečená v bielom a budova je tiež bledá, vôbec ma to na fotkách neruší. Navyše má krásne dubové dvere, ktoré sa dajú pri potrebe kontrastu využiť. Super je, že ak sa fotí smerom od Františkánskej ulice, námestie sa trochu zvažuje a tvorí príjemnú mestskú kulisu. Ak zostavujem naj miesta na fotenie, určite tam nemôže chýbať.

Miesta na fotenie v Bratislave
Miesta na fotenie v Bratislave

Zelený dom. Kaviareň St.Germain

Do kaviarne St.Germain som na fotenie slušne ohlásila. Sú voči blogerom veľmi priateľskí a nebol s tým žiaden problém. Paradoxne však najlepšie fotky sa nám (opäť sme fotili so Zefkom) podarilo urobiť vonku. Určite aj vďaka svetlu. Ako amatérski fotografi si nevieme s nedostatkom svetla poradiť. Jedna z týchto fotiek sa stala na dlhú dobu mojou celkom najúspešnejšou fotkou na Instagrame. Určite v tom mali zásluhu aj krásne šaty, ale myslím si, že veľmi príjemne atmosféru dotvorila markíza reštaurácie a pozadie zeleného domu.

Miesta na fotenie kaviaren St.Germain
Miesta na fotenie kaviaren St.Germain

Na dnes všetko! Budem veľmi rada, ak tento článok pomôže niekomu, kto hľadá inšpiráciu na večnú otázku: „Kde fotiť v Bratislave?“

„A nie je Ti to blbé sa fotiť na verejnosti? Ja by som sa hanbila.“

Tak toto je samozrejme niečo, s čím som mala ako introvert na začiatku obrovský problém. Vôbec sa nečudujem, ak sa ma to niekto opýta.

Ak aj vy riešite, že sú tie miesta až príliš verejné a vy ešte nemáte na to, aby ste fotili (alebo sa dali fotiť), keď okolo chodia ľudia, tak sa na to  vykašlite! Špekulovala som nad tým veľa, ale fakt najmúdrejšia veta, ktorou to možno okomentovať je: „NO A ČO?“ 🙂 Tiež s tým bojujem. Ale keď si nakoniec pozerám hotové fotky, neviem si vybaviť ani jedného človeka, ktorý pri tom na mňa čumel. Je to len dielo okamihu. Snažím sa to brať tak, že aj ja som súčasť koloritu. Tak, ako sa ja pozerám na iných, oni sa pozerajú na mňa 🙂 A ešte si nás niekedy aj fotia. Hm….:)

Majte krásne fotky!

Miša ♥♥♥

ďalšie tipy na miesta na fotenie: 

Ďalší diel tohto článku: Kde fotiť v Bratislave? Ďalších 5 tipov.

Kaviareň u Štúra (sú tam veľmi ochotní) pri Šafárikovom námestí, fotky TU.

Skvelé svetlo je v Urban Coffe pri Eurovea, fotili sme tam už dva krát, pozrite TU.

Schody SND pozrite TU.

Outfity: 1) pri kvetovanej stene: sako Zara, klobúk F&F clothing, náušnice Elisha Fox TU3) Aupark parking dom: džíny Zara, sveter a šál H&M, 4) garáže: sako Zara, okuliare AliExpress, 5.1) Fontána Sv.Juraja šaty Sugarbird, 5.2) Františkánska ulica náušnice Elisha Fox TU, outfit Zara, kabelka a topánky Deichmann, 5.3) kaviareň St.Germain TU

Autori fotiek: 1), 2), 5.2) Evka Novanská. 3) Marek Szücz

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

6 komentárov

 1. SUPER článok! Vždy mám problém s miestom, určite sa nechám inšpirovať niektorými miestami, tie kvetinky v pardnodrfe sú mega, rada by som ich stihla aj ja 🙂
  S tým, že sa na mňa pozerajú ľudia keď sa fotím bojujem tiež, avšak snažím sa to pomaličky odbúrať 🙂
  THE NOELA

  1. michaela.svarova hovorí:

   Moc teším, že som dala použiteľný tip. Ja som v tom priam vyžívam, ale keď inšpirácia nechodí a ja fakt neviem, kde to nafotiť, to je potom depka 🙂 Pozdravujem!

 2. Katka hovorí:

  Snažím sa to brať tak, že aj ja som súčasť koloritu.

  Táto veta je perfektná… vtipná a nápomocná ?

 3. […] starší článok o top 5tich miestach na fotenie je hádam najčítanejší na mojom blogu. A tak som si povedala, že urobím update. Keď si ten […]

 4. Perfektné tipy. Štúrova + Františkánske námestie vyzerajú vynikajúco. Veľká vďaka

  1. michaela.svarova hovorí:

   Ďakujem, to je veľmi milé!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.