Blogerské spolupráce

Ako na perfektný štýl s Líviou

Dnes vám ponúkam kopec fotiek zo spolupráce s Líviou Fraňovou. Objavila som ju na Instagrame pár mesiacov dozadu a hneď ma zaujala svojím čistým mestským minimalizmom.  Taká mladá baba a taký čistý štýl! Hoci môj vlastný (a vôbec nie tak jasne definovaný), je niekde kúsok inde, cítila som, že by nám to spolu mohlo fungovať. A veru aj fungovalo. Aj v móde, aj tak obyčajne, ľudsky .

Liviu som potom náhodou stretla na podujatí Fashion Live! Z davu na mňa zasvietila jej usmiata tvár. Mala som chvíľku také protichodné pocity. Poznáte to? Niekoho vídate denne na fotkách a potom zrazu v civile vám naraz príde známy aj neznámy. Navyše Lívia sa na fotkách takmer nikdy neusmieva a tu zrazu sympatický široký úsmev. Dali sme sa do reči a potom o pár dní, keď som rozmýšľala nad novými fotkami, mi napadlo ju osloviť.

Spoločný styling

Spoločný styling bolo podobná výzva, ako naposledy s Peťkou (mrknite TU). Ono je to sranda, ale aj keď idem sama do obchodov vyberať veci na fotenie, celkom sa zapotím. Keď idú dve baby, je to hádam päť krát taká fuška. Každej sa páči niečo iné a každá sa snaží, aby aj tá druhá bola spokojná.

Našou prvou voľbou bola vzorovaná bordovo žltá trochu vintage kolekcia v Zare. Vedela som, že toto je niečo, čo by Lívií sadlo, ale mne asi veľmi nie. Chcela som však vyskúšať, že veď možno si rozšírim obzory. No… vyzerala som v tom ako v pyžame. Ani strihy neboli dobré a tieto vzory akosi môjmu typu nejdú.

Takéto niečo:

Nakoniec sme to celé vystavali na celkom inej sukni, ktorá Lívií výborne padla. Vzorovaná púzdrová z látky s prímesou vlny. Hore sme zvolili dva chlpaté roláky. Doplnila som moju bielu sukňu, ktorú  mám už hádam sto rokov. Čapicu som si kúpila nedávno. Na fotkách sme striedali biele a čierne topánky. S tými bielymi sa mi to zdalo až príliš zladené, ale, pôsobí to celkom sviežo.

Modny tucet ako na vlastny styl blogerska spolupraca

Aký je môj vlastný štýl?

Celá táto spolupráca s Líviou ma prinútila znova sa zamyslieť, aký je môj vlastný štýl. Viem, čo sa mi páči a čo nie, ale dá sa to nazvať štýlom? Dnes je v obchodoch naraz toľko kolekcií, že človek len tak preskakuje z jedného do druhého. Tu sa mu niečo páči a vlastne aj tu, nakoniec je z toho také bezpohlavné pele mele. Navyše veľa vecí skončí nevyužívaných doma v skrini.

A ako hovorí o svojom štýle sama Lívia?

Vždy bolo pre mňa ťažké definovať samu seba či svoj štýl. Hľadám krásu vo veciach, ktoré ma obklopujú. Používam jednoduché prvky, aby som vytvorila živé tvary a minimalistickú eleganciu. Neviem, ako som k tomu prišla, ani ako budem pokračovať. Môj štýl je výsledkom úprimnej vášne pre módu.

Ako na vlastny štýl Modny Tucet blogerka jesenna moda

Motivujúce však? A tak som si povedala, že je načase posnažiť sa ten svoj štýl znova trochu pocibriť. Mrkla som na net, pridala doterajšie vlastné skúsenosti a tu to máte:

5 krokov pre pohodlný a naozaj sebe vlastný štýl.

1. Hľadajte inšpiráciu

Čo sa mi vlastne páči? Ako by som sa chcela prezentovať? Čo by som chcela svojimi šatami povedať? Ako by som chcela vyzerať? Na ujasnenie týchto základných otázok je ideálny Pinterest. Umožňuje vyhľadávať a filtrovať podľa kusov či štýlov oblečenia, podľa ročného obdobia, proste podľa čohokoľvek chcete. Najdôležitejšie ale je, že umožňuje obrázky ukladať na vlastné nástenky. Je to niečo podobné ako nástenka prianí, len zameraná len na módu. Tu sa dá k svojim inšpiráciam stále vracať, prípadne dopĺňať, či vyhadzovať tie, čo sa mi už nepozdávajú.

Mrknite na moju aktuálnu inšpiráciu (treba skrolovať dolu):

2. Čo mi pristane, v čom sa cítim dobre?

Darmo sa mi páči na iných čierna, ak v nej vyzerám ako mátoha. Zbytočne budem slintať nad sukňou po kolená, keď akurát v tejto dĺžke mám akési čudné nohy. Je super urobiť si zoznam toho, čo treba vopred z wishlistu vyradiť. V konečnom dôsledku sú to presne tie veci, ktoré si vo veselom rozmare kúpim, potom oblečiem raz či dva krát a navždy odložím na dno skrine.

Platí to aj o štýle. Napríklad, veľmi sa mi páčia romantické boho fotky. Ale – keď si oblečiem niečo rozviate a farebné, cítim sa čudne. Takže boho štýl nadobro škrtám.

3. Aké oblečenie potrebujem? Na aké príležitosti?

Tu už naozaj treba vziať ceruzu a papier do ruky. Pátrať v pamäti a zapisovať. Povedzme, že ja chodím do práce, na prechádzky so psom do prírody, behám po obchodoch, mám blogovacie stretnutia a eventy, občas ideme večer von a občas aj do divadla a okrem toho potrebujem pekné domáce oblečenie a spodné prádlo.

Keď si to takto spíšem za celý rok, je toho naozaj celkom dosť. Preto je asi lepšie začať s aktuálnym ročným obdobím a vždy zoznam updatnuť, keď sa blíži ďalšie. Dobré je aj premyslieť si, koľko kusov z jedného oblečenia je ideálne mať.

Keďže sa tu chceme dopátrať k vlastnému a nie len nejakému mechanickému zoznamu, treba vychádzať z bodov jedna a dva a uviesť kusy oblečenia čo najpresnejšie. Takže nie: „2x nohavice do práce“ ale „1x čierne nohavice cigaretového strihu s vysokým pásom + 1x sivé culloutes“. To je lepšie!

Modny tucet ako na vlastny styl sukna jesen moda rolak sveter

4. Vytriediť šatník

Keď máme v ruke zoznam a v hlave jasnú predstavu, triedenie šatníka je zábava. Treba sa však do toho pustiť bez milosti. Nie, nenechávam si tie červené šaty, v ktorých mám pocit, že môj zadok je dva krát väčší, ani keby sa mi tá látka neviem ako páčila. Preč aj s doplnkami, ktoré sa bijú s mojím novým zámerom.

Vytriedené prebytočné veci môžete skúsiť predať na nete, darovať, šupnúť do zberného kontajnera. Len nie rovno celé do koša, prosím.

No, povedzme si rovno, že v niektorých prípadoch sa môže stať, že ak šatník poriadne vytriedime, nie je vlastne ani v čom chodiť. Ak sa z toho nedá zostaviť ani jeden poriadny outfit do práce, nezostáva nič iné, len si niečo zo starých vecí ponechať a nahradiť ich novými, až keď si ich zaobstaráme.

5. Čo mi chýba zo zoznamu? Kde a ako chýbajúce oblečenie zo zoznamu zaobstarať?

Ešte hádam pred rokom by som napísala, že treba ísť do najbližšieho shopping centra a všetko to pokúpiť. Dnes mám tých prameňov na zháňanie oblečenia viac. Úprimne však priznám, že sa mi aj ľahšie hovorí, pretože mám viac času. Úplne chápem, že ak niekto robí osem a viac hodín denne a potom uteká domov postarať sa o domácnosť, muža a deti, nájsť si čas napríklad na chodenie po sekáčoch je náročné. Možno vám sadnú aj iné cesty:

Lokálni dizajnéri.

Ak vám niektorá značka svojím štýlom sadne, máte vyhraté. Pravdepodobne si môžete dokupovať postupne veci z nových kolekcií a nemusíte už pátrať nikde inde. Ja tú svoju ešte hľadám.

Second handy alebo štýl za facku

Sledujte moju sekáčovú túr a mnohé sa podučíte! TU 🙂 . V second hand obchodoch človek samozrejme nikdy nevie, čo nájde, preto je hľadanie náročnejšie na čas. Ak máte naozaj málo času, doporučujem second handy, ktoré ponúkajú už vytriedené kvalitnejšie kolekcie oblečenia. Za kus zaplatíte od 10 Eur vyššie, ale vyhnete sa nekonečnému prehŕňaniu v lacných handričkách.

Módne reťazce

Dnes je obrovská výhoda, že v obchodoch predávajú naozaj kopec štýlov naraz. Takže sa určite oplatí zájsť a veci si vyskúšať. Len nakupovať radšej z rozmyslom. Nič, čo nevydrží niekoľko sezón, nič už na pohľad handrovité alebo vyťahané. Zara či HMko majú vždy aj kvalitnejšie kolekcie. Kašmírové svetre či vlnené látky. Napríklad Promod máva vlnené kabáty a taktiež kašmírové svetre. C&A má veľmi slušnú líniu bio bavlny. Chce to len trocha hľadania a možno aj počkať si na ten „svoj“ kus.

Modny tucet Livia Franova ako na vlastny styl

AliExpress

Ak máte menší rozpočet a nevadí vám na tovar chvíľu počkať, mrknite sem. Nie vždy, ale často je to lacnejšia alternatíva k domácim reťazcom. Ja mám dobré skúsenosti so svetrami alebo s kožuchom z umelej kožušiny. Nevýhoda je, samozrejme to, že si veci nemôžete vyskúšať. Mali by sa dať vrátiť, ale toto zatiaľ nemám odskúšané. A taktiež – určite to nie je rýchly online nákup. Kým prebrúzdam všetky ponuky, pozriem referencie, obrázky od kupujúcich a dám pozor na tabuľky veľkostí, zaberie mi to aj viacero večerov. Takto sa mi však ešte nestalo, že by som netrafila veľkosť. Aj kvalita vecí je úplne porovnateľná s tu zakúpeným tovarom. Je to však mega rýchloobrátkový tovar a najmenej eko varianta zo všetkých.

Swapy či blogerské bazáre sú štýlových pokladov plné

Prečo nie? Je to zábava a nikdy neviem, čo si domov donesiem.

Modny tucet Livia Franova ako na vlastny styl sukna rolak jesenna moda

————————

Tak, ak sa do toho naozaj pustíte, dajte vedieť, ako vám to so zoznamom išlo . A mrknite pre inspi aj na Lívin blog TU

Majte sa nádherne,

Miša

Za fotky ďakujeme Jarovi Adame. Nosíme: roláky a Líviina sukňa Zara, moje biele čižmičky a kabelka Humanic Shoes, náušnice moje Elisha Fox, Liviine Zara. 

Ako na vlastny styl Modny tucet Livia Franova sukna rolak Zara jesenna moda

Modny tucet vlastny styl stylovy sukna jesenna moda rolak sukna blogerka

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

3 komentáre

  1. […] Kaviareň u Štúra (sú tam veľmi ochotní) pri Šafárikovom námestí, fotky TU. […]

  2. […] Tipli by ste si to tak? Do ktorého tábora patríte? Ak farebného, napravte si náladu a mrknite na článok o krásne farebných modeloch Peťky Kovacs TU. Ak ste neutrál tím, môžu sa vám páčiť kombinácie biela-hnedá-tlmená zelená, ktoré sme kreovali s Líviou TU. […]

  3. […] PS: baker boy čiapka zostala v základnej výbave môjho šatníka aj v ďalšej sezóne. Mrknite SEM alebo SEM. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.