Outfits

Prečo sú puzdrové šaty stálicou môjho šatníka

Ahojte kočky, ako sa máte?

Verím, že skvele a spolu šťastne dožijeme koniec tejto nekonečnej zimy. Mám dnes pre vás krásnu jarnú inšpiráciu – biele čipkované puzdrové šaty s dlhým rukávom a s dĺžkou po kolená. Typ šiat, ktorý sa, aspoň podľa mňa, veľmi ťažko zháňa a pritom je tak vďačný. No poďme sa na to pozrieť bližšie:

TRENDY VS. ČO NÁM VLASTNE PRISTANE?

Móda je moja vášeň a veľmi rada sledujem meniace sa módne trendy. Čo túto sezónu zasa návrhári vymyslia a čo budeme zháňať v obchodoch? Beriem to ako zábavu, ako moje hobby. Občas však prevládne moje racionálne ja. Tvrdí, že to všetko je len hlúposť. Žiadne nové šaty v skutočnosti nepotrebujeme a celý módny biznis je len spôsob ako z ľudí vyťahovať peniaze.

Nuž, myslím, že pravda je niekde uprostred. Móda nám má slúžiť. Nie my jej. Mali by sme si vždy vedieť vybrať. Zbytočne na seba nevešať niečo, čo nám nepristane, len preto, lebo to práve frčí. V tomto duchu sa mieniť popasovať napríklad so všade ohlasovanou farbou roka, fialovou. Priznám sa, asi som nikdy nič fialové nemala. Ale už som sa dala ohúriť niekoľkým skvelými dizajnérskymi outfitmi a uvažujem, že taká jemná levanduľová by predsa len bola schodná… 🙂 … no, ale až na budúce! Tak o čom teda mal celý tento dlhý úvod byť?

O tom, že existujú strihy a šaty, ktoré sú absolútne nositeľné v každej sezóne, sú stálicami na módnom nebi a nech sa deje čo sa deje, vždy nám urobia medvediu službu.

A to pre mňa, keď sa pozriem na ženskú módu a ženu ako takú (!), určite je puzdrový strih. Šaty, alebo sukňa, to je jedno.

AKO NA DOKONALÉ KRIVKY ALEBO ZABUDNITE UŽ KONEČNE NA 90-60-90

Krásne postavu vyformuje, zvýrazní to čo treba, predĺži nohy a pôsobí vždy šik. Prekvapivo, keď sa rozprávam s kamarátkami, často padne názor, že nie, že puzdrový strih si nemôže dovoliť každá, že na to treba mať postavu. No, ja si myslím, že je to opačne. Puzdrový strih dokáže na postave zapracovať tak, že opticky vyzerá eňo ňuňo.

Väčšie či malé prsia, trochu objemnejší alebo žiadny zadoček, strácajúci sa pás, tomu všetkému dokážu tie správne púzdrovky pomôcť. Alebo, ešte lepšie povedané, správne to predať. Nie som zástancom názoru, že by sme mali byť všetky dokonalé v zmysle ideálnych mier. A už vôbec nie, že by sme všetky mali byť chudé ako tyčky do fazule. Naopak, strašne sa mi páči, ak má žena krivky. Veď nie je to presne to, čo nás robí ženami?

Takže, pri púzdrovkách nejde o 90-60-90, ale o ženskosť a sebadôveru, ktoré šaty prepožičiavajú. A to je pocit na nezaplatenie.

BIELE ČIPKOVANÉ PUZDROVÉ ŠATY S VÝŠIVKOU

Tak tieto biele krásavice mi padli do oka na prvý pohľad. Naozaj málokedy sa mi podarí zohnať puzdrové šaty s dlhým rukávom a s veľkorysou dĺžkou po kolená. Určite ich je náročnejšie ušiť a bežné reťazce sa radšej rozhodnú investovať do jednoduchšieho riešenia. A tak sa mi zvyčajne podarí zohnať len rúrkovité šaty z úpletu (nie je to ono, lebo sú predsa len príliš obtiahnuté. Nie je mi zrovna príjemné ísť do práce ako hurka v črievku), alebo šatové sukne bez rukávov ( dá sa dať pod ne tričko či tenký rolák, ale efekt nie je ani zďaleka taký istý).

SUGARBIRD A ŠATY RICHELIEU

Sugarbird je sympatická maďarská dizajnová značka. Funguje na trhu asi 10 rokov. Ich rukopis je veľmi čitateľný – sú odvážni, sexi, trefní, majú pútavé grafické vzory a skvelé strihy. Tými strihmi ma zaujali už pred pár rokmi ako prvými. Presne z tých dôvodov, aké opisujem vyššie. Šijú púzdrové sukne a šaty, ktoré vytvarujú váš zadoček a pás tak, že si budete pripadať ako bohyňa z 50-tych rokov. Je v tom štipka pin-up, ale zakamuflovaná tak šikovne, že nikoho ani nenapadne myšlienka na vintage. Naopak, nezvyklé trendy vzory tomu dodajú nový rozmer.

A tak ma vôbec neprekvapilo, keď som zasa raz po čase zavítala do Sugarbirdu Avion a našla tam tento poklad. Šaty nesú názov Richelieu dress. Pôvodne boli aj v čiernej a bola k nim aj vyšívaná kabelka. Pani predavačka vravela, že čierne sa rozpredali hneď. Dámy si ich brali najmä na svadby. Pri týchto bielych že je to náročnejšie, pretože na svadbu nie sú práve ono, presne kvôli farbe. Podobne sa o nich vyjadril môj drahý, že sú krásne, ale že si nie je istý príležitosťou, na ktorú ich obliecť.

Ja sa v nich však cítim tak skvele, že by som skôr trvala na tom, že by som ich nosila všade. A prečo vlastne nie? Neviem si predstaviť tak nemastný-neslaný deň, ktoré by tieto šaty nevylepšili. A ukážte mi toho neokrôchanca, ktorý by sa vám v týchto šatách pokúsil ten deň pokaziť. To sa prosto nezlučuje! 🙂

Mimochodom, pri mene Richelieu nám asi hneď napadne meno známeho diabolského kardinála z mušketierskych príbehov. Ale prečo sa po ňom volajú tieto šaty? Jeho meno totiž niekedy niesol typ obľúbeného vyšívaného čipkového nákrčníka pre pánov. Odtiaľ sa odvodil názov typu výšivky a dostal sa aj na tieto šaty.

AKO NOSIŤ PUZDROVKY TÚTO JAR

Poďme sa pozrieť na trochu inšpirácie. Ako sa bude tento nesmrteľný strih nosiť v tejto sezóne? Dizajnéri sa zamerali najmä na sukne. Mali by byť obtiahnuté, ale nie úplne na koži. Z materiálov, ktoré pre ne nie sú úplne typické – ako napríklad vynil, koža, flitre, zdobenie pierkami. Ide o to, aby nepripomínali úradnícky look. Ukazujú skôr svoju „statement“ tvár. Dĺžka buď po kolená alebo midi. Super k nim budú vyzerať stále aktuálne ponožkové lodičky. Nosím ich stále TU a TU.

Dúfam, že som vniesla trochu svetla do týchto mrazivých dní a už príjemne špekuľujete, ako svoju obľúbenú puzdrovku vytiahnete hneď ako sa oteplí. Držím palce na skvelý styling. Majte sa krásne!

Miša

Čo nosím: biele Richelieu šaty Sugarbird, dostupné v Avione TU, nude lodičky Deichmann, kabelka Aldo staršia kolekcia

Z poskytnutie priestorov veľmi pekne ďakujem Bistru St.Germain TU

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

2 komentáre

  1. […] dnes už vychvaľovať nebudem, o tejto značke som sa rozpísala v minulom článku TU. V obchode TU som však spoznala sympatickú pani majiteľku. Keď som sa tam bezprízorne motala, […]

  2. […] Outfity: 1) pri kvetovanej stene: sako Zara, klobúk F&F clothing, náušnice Elisha Fox TU 2) dom na Štúrovej TU, 3) Aupark parking dom: džíny Zara, sveter a šál H&M, 4) garáže: sako Zara, okuliare AliExpress TU, 5.1) Fontána Sv.Juraja šaty Sugarbird, 5.2) Františkánska ulica náušnice Elisha Fox TU, outfit Zara, kabelka a topánky Deichmann TU a TU, 5.3) kaviareň St.Germain TU […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.