Blogerské spolupráce Outfits

Svadobné šaty od módnej návrhárky

Chystáte svadbu a ešte nemáte vybraté svadobné šaty? Tak potom je toto článok pre vás. Ak však už máte svoje „Áno“ za sebou, alebo svadba jednoducho neladí s vašimi plánmi, neodchádzajte. Rada by som vás zoznámila s dvomi šikovnými slovenskými módnymi návrhárkami. Tvoria nielen svadobné, ale aj civilné kolekcie a veru, je sa na čo pozerať. A kedže svadobný outfit nikdy nie je len o šatách, dávam do pozornosti šikovné dizajnérky doplnkov. Budem hovoriť o náušniciach a kvetinových partách. Na záver bodka s tipom na svadobné topánky.

Originálne svadobné šaty od módnej návrhárky

Petra Weingart

Peťka je šikovná baba, ktoré svoje modely navrhuje a šije v ateliéri na Tobruckej 1. Ak pôjdete okolo, nezabudnite nakuknúť. Jej tvorba je minimalistická, sympaticky umiernená. Využíva jasné línie a základné farby. Jej bežné civilné kolekcie sú zvyčajne v kombinácií biela-čierna-šedá s farebným akcentom jednej farby.

Svadobné šaty z jej dielne neodbočujú veľa od týchto pravidiel. Strih je výrazný, vychádza zo základných línií. Nosným materiálom je biela luxusná čipka na tope a pevná biela hladká látka s jemným odleskom na dlhej širokej sukni. Jedinými ozdobnými prvkami na celých šatách sú tieto dve látky a detail holého chrbta. Šaty pôsobia elegantne, jemne a žensky bez toho, aby mali plejádu všelijakých ozdôb.

Svadobne saty_Petra Weingart_Modny tucet

svadoobne saty Petra Weingart Modny Tucet

Svadobne saty_modny navrharka_Modny Tucet_Petra Weingart

Takýto prístup mi je veľmi sympatický. Od začiatku tohto projektu viem, že nechcem ísť do nazberkaných šlahačkových rób. Jednak si myslím, že takéto niečo môjmu typu nesedí, a jednak považujem tento typ šiat za priveľmi ťažkopádne a neoriginálne. Mám pocit, že záplavami látky úplne pohltia svoju nositeľku. Preferujem opak – svadobné šaty by mali nositeľku vyzdvihnúť. Veď ona je tá dôležitá. Šaty sú len na to, ako podtrhli jej osobnosť a samozrejme výnimočnosť chvíle.

Svadobne saty_Petra Weingart_modny navrharka_modny blog_nevesta_svadba

Peťku sme mali to šťastie sledovať pri práci a s jej láskavým dovolením pár obrázkov z tvorivého procesu prikladám:

Petra_Weingart_slovenska_modna_navrharka_showroom

Slovenska_modna_navrharka_Petra_Weingart_showroom

Petra_Weingart_slovenska_navrharka_showroom

Veronika Kostková

Za Veronikou som musela vycestovať do Trenčína, čo ma najprv trochu zaskočilo (už sme tak zvyknutí na Bratislava centrizmus, že čokoľvek za Zlatými pieskami je zjavne príliš ďaleko. A to som prosím z Piešťan. Hanba mi!). Nakoniec sme išli s Evkou fotografkou na dámičky na dvoch autách, ale to len preto, lebo sme obe ešte vybavovali nejaké súkromné záležitosti. Ako na potvoru od Trnavy lialo. Nepovažujem sa za bohvieakého šoféra a z prudkého lejaku mám fakt hrôzu. Išla som preto opatrne a do Trenčína dorazila niečo po štvrtej poobede už celkom unavená. Preto som si nebola istá kvalitou fotiek, resp. mojimi výrazmi (o kvalite Evkiných fotiek alebo Veronikiných šiat by som samozrejme nepochybovala). Snažila som sa však vzpružiť a dať do toho čo sa dá, keď sa mi už baby takto rozhodli venovať.

Smotanové svadobné šaty 

Hneď prvé svadobné šaty na štýl morská panna ma fakt dostali. Bežne tento strih nenosím (nakoniec, kto áno?), a veľmi ma prekvapilo, ako skvele to vyzerá. Horný tubus až po kolená bol z pružného jemného úpletu. Človek si v ňom vôbec nepripadal zviazaný alebo obmedzovaný.

Svadobne_saty_nevesta_modna_navrharka_Veronika_Kostkova_modny_blog

Pamätám sa, ako som na jednom plese mala zelené flitrové šaty z požičovne. Mali podobný strih, ale boli naozaj veľmi ťažké a nepohodlné. Fakt nemám rada ten princíp v požičovniach, kde vám tvrdia, že nevadí, že sú šaty o dve čísla väčšie, že ich na vás zúžia. Potom to vyrába centimetre zahnutej látky, ktorá zničí siluetu a pridáva šatám na váhe.

Živôtik je lichotivo strihaný, tvorí krásny dekolt a dá sa pod neho obliecť normálna telová podprsenka s ramienkami. To je super, lebo je to ďalší komfort navyše. Dolná sukňa je šitá z metrov smotanového tylu. Cítila som sa v nej ako princezná.

Apropo, farba šiat. Sú smotanové, nie biele. Priznám sa, že som predtým nechápala, načo sa svadobné šaty robia aj v tomto odtieni. Mala som pocit, že biela lepšie pristane k pleti, viac ju rozžiari. Že smotanová môže vyzerať trochu mdlo až ušmudlane. Pri týchto šatách som to však pochopila. Smotanová ich zjemní, pridá romantický nádych. Ja mám troška snedšiu pleť ako väčšina dievčat (vďaka dedovi Talianovi), ale tu som ešte nebola veľmi opálená a šaty pekne ladili. S letným opálením by to bolo úplne top.

A aby som nezabudla – všimnite tie náušnice. Viete si predstaviť nejaké, ktoré by k týmto šatám tak krásne ladili? Ja nie! Že takto zapasovali bola náhoda. Alebo aj nie, podľa toho, či veríte na karmu 🙂 Ešte sa k nim dostaneme.

Svadobne_saty_nevesta_Veronika_Kostkova_slovenska_modna_navrharka

Boholove

Druhé šaty od Veroniky sú z kolekcie Boholove. Pre mňa sú neuveriteľne šik. Predný diel so stojačikom a s absenciou akejkoľvek obnaženej pokožky sa tvári veľmi cudne, priam asketicky. Jedinou ozdobou je luxusná hebká čipka a prepracovaný strih. Vzadu však šaty odhaľujú svoje pravé ja. Až keď sa pozorovateľ pozrie na chrbát, pochopí, ako sladko ho tieto šaty vodia za nos a aký koketný dialóg nadpriadajú.

Aj tieto šaty mi výborne sadli. Čipka je naozaj mäkká, veľmi príjemná na dotyk. Šaty sú ľahké, priam pohodlné, výborne sedeli na bokoch. Elegantná vlečka vzadu dodáva noblesu. Skvelý počin!

Svadobne_saty_nevesta_modny_navrharka_Veronika_Kostkova

Svadobné šaty_nevesta_modna_navrharka_Veronika_Kostkova

Svadobné doplnky

Náušnice k svadobným šatám

Žiadna nevesta nie je dokonalá bez nevyhnutných doplnkov k svadobným šatám. Topánky, náušnice, závoj, parta, kytica… Začnime náušnicami. Všetky náušky sú z dieľne Elishe Fox, ktorá sa s nimi naozaj vyhrala. Mimochodom, práve Elisha za celou touto svadobnou sériou stojí. Ak by nebolo jej nápadu, ani by ma nenapadlo svadobné fotky fotiť. Dodatočne ešte raz ďakujem! 🙂 Ak ma čítate dlhšie, viete, že na Elishu som už dávala niekoľko tipov. Ak nie, mrknite TU alebo TU)

Páči sa mi, že náušnice využívajú rôznorodé materiály. Štras, sklo, látku, kov. Vždy je to iné a originálne dielko.

Svadobné šaty_svadobne_nausnice_ElishaFox_svadobne_doplnky

Čelenky, kvetované party Hogo Fogo

Ktoráže žena by nechcela byť vo svoj veľký deň výnimočná a cítiť sa ako žena s veľkým Ž? Mne tento pocit prepožičiavajú kvetované party (čelenky). Spájajú niečo svieže, moderné, s našimi starými tradíciami. Našu budúcnosť s našimi koreňmi. Veľmi sa mi to spojenie páči.

Pre niekoho je možno spojenie výraznej čelenky a výrazných náušníc príliš. Mne to v kombinácií so striedmymi šatami vôbec nevadí. Minimalizmus to isto nie je 🙂 Ja mám však pre zdobnosť a kombinovanie vzorov za istých podmienok slabosť (viď kolekcie D&G napríklad). Úplne však chápem, že pre niekoho je to skôr nenositeľná kombinácia iba na fotku.

Domnievam sa, že kvetinová čelenka (pokojne aj nenápadnejšia) ženskej tvári veľmi pristane. Zjemní ju a dodá  jas. Preto sa fakt teším, že sa na podujatiach ako letné festivaly alebo svadby stáva čoraz populárnejšou. Fandím aj všetkým našim blogerkám, ktoré kvetinové nádhery v posledných týždňoch propagovali na Insta.

Tieto krásne dielka, ktoré vidíte na fotkách, sú z dielne Hogo Fogo. Sympatickú majiteľku Slávku som spoznala pri návšteve jej tvorivej dielne. Jej zásoby kvetín, všakovakých plodov, listov a čojaviemčohoešte by vydali na dve fotosteny v Pandorfe! 🙂 (kuk článok TU) Slávka toto všetko spája trpezlivo dokopy a výsledkov sú nápadité farebné dizajnové kúsky. Mrknite na link na jej tvorbu napríklad na letnú kolekciu s čerešňami TU.

Svadobné šaty_Svadba_doplnky_celenky_kvetovane_parta_Hogo_Fogo_celenky

Svadobne_doplnky_zupan_celenka_kvetovana_parta_Hogo_Fogo_celenky

Župan a podväzok pre nevestu

Vrrrr, tak tieto fotky sú trocha odhalenejšie ako sme plánovali, ale nevadí. Je to v záujme dobrej veci! 🙂 Veronika mala na vešiakoch aj tieto ľahučké župany. V pastelových farbách, s kontrastnou čipkou a nápisom „Nevesta“ na chrbte. No nemala by jeden mať každá z nás? Župany vyšli z projektu Mylaskycas, kde sa Veronika spojila s kolegyňou návrhárkou Petrou Pršovou a fotografkou a dizajnérkou Ivanou P. Santovou.

Podväzok pre nevestu z dolnej foto, je ručne robená Veronikina práca. Vraví, že ich vyšíva len tak na odreagovanie sa po práci. Moja poklona!

Svadobne_doplnky_nevesta_zupan_Veronika_Kostkova

Svadba_nevesta_podvazok_modny_blog_svadobne_doplnky_Veronika_Kostkova

Svadobné topánky

Pri všetkých tých krásnych šatách som obúvala tieto strieborné krásky. Sukne však nakoniec boli tak dlhé, že ich ani nebolo vidno. Škoda, lebo myslím, že výber to bol dobrý. Pôvodne som nevedela, či vybrať biele či zlaté. Až milá pani vedúca v predajni Humanic v Avione ma usmernila, že na svadbu sa často berú strieborné. A veru, áno. Ladili som všetkými šatami. Navyše tieto konkrétne majú zaväzovanie okolo priehlavku, čo nohu príjemne podrží (nie je nič horšie, ako keď sa svadobné topánky vyzúvajú) a podpätok, ktorý postavu opticky predĺži, ale stále sa dá na ňom pohodlne chodiť ( a tancovať, samozrejme!).

Svadobne_topanky_Humanic_shoes_nevesta_svadba

Svadobné šaty z požičovne či originál od módnej návrhárky?

Hoci sa mi v minulom roku vydávala sestra, netušila som, ako to chodí. Koľko stojí vypožičanie, ako a kedy musíte šaty vrátiť, ako sa chodí na skúšky, či vám poskytnú aj doplnky. Nedalo mi to a pustila som sa do toho systematicky:

Koľko stojí vypožičanie svadobných šiat a koľko ušitie šiat na mieru?

Dnes už viem, že 300 Eur je dolná hranica za požičanie a aj to pri veľmi jednoduchých šatách pravdepodobne v lokalite veľmi vzdialenej od Bratislavy. Takže priemerne okolo 500 Eur za štandartný model. Niekde vám v cene poskytnú aj závoj, ozdoby do vlasov, či podväzok, niekde nie. Topánky si musíte kúpiť.

Pri šití šiat na mieru sa cena líši podľa toho, či vyhľadáte kamarátku krajčírku, miestny módny salón alebo módnu návrhárku. Ďalšími faktormi sú pracnosť, spotreba látky, cena látky, detaily. Myslím, že minimálna suma za ušitie akýchkoľvek svadobných šiat je okolo 300 Eur, podobne ako dolná hranica pri požičaní. Najnižšia cena za šaty od módnej návrhárky ako dievčatá z tohto článku je 500 Eur, bežná cena 700-800 Eur. Horná hranica je však neobmedzená. Ak chcete šaty z pravého hodvábu, z francúzskej čipky od dizajnéra a zdobenú kryštálmi, budete musieť siahnuť do vrecka hlbšie 🙂

Budú sedieť? Čo dĺžka?

Tak tu je jasné, že šitie na mieru vyhráva. Žiadne prispôsobovanie, žiadna zahnutá látka, všetko presne na postavu. Veľká výhoda pre ženy, ktoré nemajú celkom štandartné miery. A tým nemyslím 90-60-90. Pri útlejšej nižšej postave alebo väčších prsiach ako je priemer sa ten vhodný strih hľadá ťažko. Ďalším faktorom je dĺžka. Napríklad moja sestra je vyššia ako ja, má niečo nad 170 cm. Napriek tomu nemohla nájsť svadobné šaty, ktoré by si mohla obliecť bez 10cm podpätkov. Má šťastie, že má vysokého manžela. Ako to riešia ženy, ktoré sú nižšie alebo nemajú tak vysokého chlapa?

Časová náročnosť.

Áno, tu vyhrávajú šaty z požičovne. Napriek tomu samozrejme musíte salón niekoľkokrát navštíviť, aby ste si vybrali strih, dohodli úpravy, vyzdvihli si ich a vrátili.

Výber strihu svadobných šiat

Zdá sa mi, že pre veľa žien je strašiakom. Nie sú si isté, aký strih im pristane. Nechcem to nijako odsudzovať, je jasné, že nie všetky sme módne maniačky. Tu môže poradiť ako šikovná pani predačka v salóne, tak módna návrhárka. Pri bezradnosti sa zdá byť jednoduchším riešením ísť do salónu a vyskúšať čo majú. Možno uvažujem zle, ale išla by som na to opačne. Sadla by som si s módnou návrhárkou a porozprávala sa o tom, v akom strihu mojich bežných šiat sa cítim dobre, čo sú moje prednosti a čo by som chcela troška zakryť. A až potom sa pustiť do skúšania.

Tak ako?

Povedala by som to asi takto: ak ste žena, pre ktorú je výber svadobných šiat vítaným zážitkom a nechcete klasickú šlahačkovú róbu, určite je dobrým krokom začať u módnej návrhárky. Výhodou je, že vám šaty zostanú. Môžete ich ďalej speňažiť alebo požičiavať podľa uváženia. Možno vás to nakoniec vyjde lacnejšie ako požiačanie z požičovne. A konečná spokojnosť so šatami bude pravdepodobne vyššia.

Salón by mohol byť dobrou prvou voľbou ak:

    • Máte štandardnú postavu a páčia sa vám klasické svadobné šaty v svadobných salónoch. Je veľká pravdepodobnosť, že na vás budú mať široký výber šiat a v pohode si vyberiete.
  • Ak ste žena, ktorú celé to vzrušenie ohľadom šiat príliš neberie. Skočte do najbližšej požičovne a vyskúšajte, čo sa dá. Nedajte si však vnútiť niečo, v čom sa necítite dobre. Ak už nemáte preferenciu o strihu, látke alebo farbe, pohodlnosť a to, ako v šatách cítite by malo byť najdôležitejšie.

Bonus 🙂

Kedže sme časť tohto svadobného projektu spáchali s Martičkou (Insta), tu niekoľko spoločných svadobno-spoločenských fotiek 🙂

Svadobne saty_spolocenske_saty_Petra_Weingart_showroom

Svadobne_saty_spolocenske_Petra_Weingart_Marta_Palesova

Moc ďakujem za čítanie ♥. Ak ste ma navštívili prvý krát, mrknite aj na ďaľšie články, možno sa inšpirujete aj v bežných civilných outfitoch.

Fotky: famózna Evka Novanská

Naše šikovné návrhárky a dizajnérky: Petra Weingart, Veronika Kostková, Mylaskycas Insta, Hogo Fogo Čelenky TU, Elisha Fox TU

Topánky: Humanic Shoes

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

4 komentáre

  1. Prekrasne!! Mne sa pacili tie smotanove, prave preto, ze ti ladia k pleti (podla mna si asi tlmeny jesenny typ), a vytvaraju krasny zensky dekolt. A nausnice su fantasticke! Ja som mala klasicke biele:)

  2. […] Ak ma čítate, viete, že s Elishou mám dlhodobé partnerstvo a jej krásne náušky zbožňujem. Mrknite napríklad sem alebo sem. […]

  3. […] dva tipy na podobné články: jeden je môj z fotenia u módnej návrhárky Veroniky Kostkovej TU a druhý na blogu Babie letá o návšteve u šperkárky […]

  4. […] vás bude zaujímať aj tento článok Svadobné šaty od módnej návrhárky kde sme riešili aj svadobné doplnky ako bižutéria, topánky, župan pre nevestu či party do […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.