Lifestyle

Meditácia a moje skúsenosti

Pred časom som uverejnila na Instagrame fotku, kde meditujem. Je to pre mňa niečo nezvyčajné, pretože väčšina mojich fotiek je o móde, kozmetike alebo cvičení. Fotka mala veľa reakcií a dostala som aj správy do direktu s výzvou, aby som napísala viac. Hm. Už len odpovedať na komenty ma veľmi bavilo. Meditácia, joga, alebo čokoľvek, čo používame na upokojenie hlavy, je úžasné diskutovať o tom.
A tak mi táto téma začala behať neodbytne po rozume…

Meditacia ako meditovat moje skusenosti blog blogerka modny tucet
Toto je tá fotka. A takto nejako moje meditovanie vyzerá. Okrem toho pohľadu do zrkadla 🙂

Prečo meditujem?

…a tak teraz sedím a snažím sa dať mojim myšlienkam hlavu a pätu. Najprv chcem však povedať, že moje skúsenosti sú naozaj amatérske, nebola som nikdy ani na žiadnej vyslovene meditačnej hodine. Absolvovala som však pár iných stretnutí, zameraných na jogu, etikoterapiu, čínsku medicínu, regresnú terapiu a meditácia z tohto všetkého tak nejak vyplynula.

Milión myšlienok za hodinu…poznáte to, však?

Naordinovala som si ju sama, aby som dokázala ukľudniť moje myšlienky. Som ten typ človeka (a myslím, že v tejto dobe nás je veľa), ktorý má asi milión nápadov za hodinu a neustále mi hlavou behajú neusporiadané myšlienky. Nehovorím, že sú zlé, je tam aj kopec dobrých nápadov a pozitívnych vnuknutí, ale niekedy som mala naozaj pocit, že potrebujem vypnúť hlavu, aby som si konečne oddýchla.

Kde je sever? Alebo aby svet opäť dával zmysel

Neviem ako tento dôvod inak pomenovať 🙂 Skúsim to opísať. Niekedy po celom týždni bežných povinností mi zmysel toho celého nášho uponáhľaného sveta nejako uniká. Kolotoč práce, povinností, vybavovačiek, k tomu na zavŕšenie nepríjemná predavačka v potravinách či nekonečná rada na pošte a ja sa pristihnem, že ma to celé prestáva baviť. Akoby v tom bežnom živote bolo na radosť a príjemné pocity málo miesta. Človek s plnou zacyklenou hlavou myslí stále iba na problémy.

A presne v tomto mi meditácia veľmi pomáha. Odplaví všetok nepotrebný balast. Zostane to, čo je naozaj dôležité. Zvyčajne vstávam z meditácie úplne rozradostená, teším sa na pekné chvíľky dňa, myslím na tých, ktorých mám rada. A takto už ten deň začne dávať oveľa väčší zmysel 🙂

Ako dlho a často meditujem

Asi pár rokov, nepravidelne. Väčšinou to bolo vždy niekoľko mesiacov pár krát do týždňa, potom zasa pár mesiacov nič, potom zasa. Až v poslednom čase som sa naozaj venovala meditácií pravidelnejšie. Povedzme 5x do týždňa v období niekoľkých mesiacov.

Ako si nájsť čas a miesto na meditáciu

No tak toto mi príde niekedy na celom meditovaní najťažšie. Moje skúsenosti s meditáciou hovoria jasne: musím mať tiché miesto, kde môžem chvíľu sedieť a nikto neotravuje. Riešim to tak, že meditujem, zatiaľ čo Zefko vybehne ráno vyvenčiť psíkov. Lenže, ak vstanem neskoro a ponáhľam sa do roboty, alebo si chcem rýchlo ešte zacvičiť, alebo robím dobré raňajky, alebo… (čokoľvek), často meditovanie odsuniem na druhú koľaj, že „veď večer“. Večer spokojne trávime čas spolu a mne príde uletené zobrať sa a povedať: „idem meditovať, neotravujte ma“. Alebo mi to už vôbec nenapadne.

Mediatacia ako meditovat moje skusenosti modny tucet blog blogerka
Miestečko

Čas a miesto

Takže asi najdôležitejšie pre mňa je naozaj dodržovať čas a miesto. Sadnúť si a pustiť sa do toho. Už keď ma aj potom niečo vyruší, neberiem to tragicky a pokračujem o chvíľu ďalej.

A ešte mám jednu úchylku 🙂 Neviem sa do meditácie tak ponoriť, keď som hladná. A ráno bývam niekedy príšerne hladná 🙂

Ako vlastne meditujem?

Sadnem si, snažím sa vypustiť myšlienky a byť chvíľu v pokoji. To je všetko 🙂

Viem, že existuje množstvo teórií ako na to. Ako dýchať, na čo zameriavať pozornosť a podobne, ale mne asi najviac vyhovuje len si jednoducho sadnúť a tíško pozorovať vyprázdňujúcu sa hlavu. Niekedy si veľmi uvedomujem tlkot srdca, inokedy spomaľujúci sa dych.

Sedím v tureckom sede, ruky na kolenách, palce a prostredníky spojené.

Meditacia moje skusenosti ako meditovat modny tucet blog blogerka
Väčšinou ma láka natočiť tvár k oknu. Máme tam veľkú čerešňu, už len pohľad na ňu upokojuje.

Pri meditácií sa dá aj ležať alebo sedieť na stoličke, ale ja som si odskúšala sama na sebe, že mi najviac vyhovuje táto poloha. To prežitie meditácie je v nej najsilnejšie. Každý by si však mal nájsť tú svoju.

Ako tie myšlienky konečne vypustiť?

No, myslím si, že ako všetko, potrebuje to prax. Treba to tak trochu „vysedieť“ 🙂 Hovorí sa, že to trvá asi dva týždne, kým si necvičená hlava zvykne vypustiť myšlienky.

Dva extra tipy. Riadená meditácia a hudba

Toto sú dva tipy, ktoré mi pomáhajú, ak sa hlava nechce uvoľniť, alebo ak chcem len nejakú zmenu.

Riadená meditácia je meditácia, kde niekto rozpráva pokyny, prevedie vás celým procesom. Pre začiatočníkov to môže byť veľmi nápomocné.

Meditačná hudba. Pomôže uvoľniť sa. Hlava sa tak trochu namotá na príjemné tóny a rozmýšľa menej.

Nech sa páči dva tipy na riadenú meditáciu TU a meditačnú hudbu TU z Youtube kanála môjho obľúbeného Michala Drienika. Má aj celú sériu videí o tom, ako s meditáciou začať. Napríklad TU.

Môj tajný tip 🙂 je meditovanie vo vani. Viem, znie to trochu šialene. Ale teplá voda a fakt, že v kúpeľni je väčšinou ticho a nikto tam neotravuje, telo a myseľ pekne uvoľní.

Čo robiť, keď sa naozaj nedarí?

Podľa mňa – nič 🙂 Skúsiť inokedy. Mám dni, keď to naozaj nejde (hm, toto som ešte ani niekde nečítala, a nesmejte sa, ale podľa mňa to súvisí s PMS :))

Možno skúsiť aspoň chvíľku sedieť v pokoji a myslieť na niečo príjemné. Napríklad si predstavovať ako sedím s milovanou osobou na krásnom mieste, pozeráme na hladinu jazera, alebo vlny na brehu oceánu (ja si vždy prestavujem aj vodopád a poblíž sa hrajúce opičky, ale to už môže byť trochu príliš:))

Aj takto strávených pár minút ma celkom inak naladí.

Meditacia moje skusenosti ako meditovat blog blogerka modny tucet

Čo mi celá tá meditácia dáva?

Fu, tak toto je asi celkom ťažké opísať. Nechcem povedať iba že pokoj, lásku, vyrovnanosť, radosť, aj keď to „iba“ by malo byť naozaj v úvodzovkách. Nechcem, aby tieto silné slová vyzneli ako klišé.

Písala som to už na Instagrame, ale zopakujem, pretože pre mňa je to stále tá najsilnejšia myšlienka: najväčším prekvapením pre mňa je, že keď odstránim z hlavy všetky myšlienky, naozaj cítim iba lásku a radosť zo života. Z ničoho nič sa objavia. Prestanem myslieť a zrazu, bum, je to tam. Neuveriteľné.

To znamená (aspoň ja si to tak vykladám), že všetky tie stresy a negatívne pocity si privolávame sami. Svet taký nie je. Wau. Hlboko v nás je niečo nádherné.

Robím to tak, že keď už som v takom tom príjemnom stave, na záver meditácie pomyslím ešte na niekoho/niečo, čo mi fakt robí radosť. Pocítim taký nával krásnych pocitov, že dovidenia 🙂 Naozaj, je to sila.

Meditacia moje skusenosti ako meditovat psy modny tucet
A takto to veľmi často dopadá. Naša Ginka sa s radosťou príde pritúliť.

Nové myšlienky a nový pohľad na svet

Okrem pohody a radosti sa po meditácií často objavujú nové nápady. Akoby mozog dostal reset a zrazu mu napadajú celkom iné kombinácie. Stáva sa mi, že celý deň na niečím premýšľam a po meditácií sa problém zázračne vyrieši. Niekedy aj sám od seba, inokedy nájdem ľahké riešenie.

Takže meditácia má aj celkom praktické využitie 🙂

——————————————————–

Tak, to je odo mňa a mojich skúseností s meditáciou všetko. Je to naozaj iba môj súkromný pohľad, možno sa vám niečo z toho bude zdať blízke, možno ani nie. Ale tajne dúfam, že by mohol pomôcť aspoň jednému meditačnému začiatočníkovi 🙂 Aspoň ja sama som aspoň pred časom podobnú inšpiráciu usilovne hľadala.

Prajem vám krásny deň a budem sa veľmi tešiť, ak by ste sa rozhodli o tie svoje meditačné zážitky podeliť. Link na spomínaný prvý post a diskusiu na Instagrame je TU.

Články s podobne ladenou témou vám zatiaľ na blogu neviem ponúknuť, hoci verím, že ich časom pribudne viac. Snažím sa však kedy-tedy napísať článok o čistení hlavy, napr. TU Instagram detox – 5 dôvodov, prečo áno.

Ak sa vám môj článok či web páčia, budem veľmi vďačná za zdieľanie, či doporučenie, motivuje ma to k ďalším projektom. Ďakujem!

Miša

Nosím: bordový set Hollister a čierne legíny a top BJÖRN BORG.

Meditácia v podcaste TUCET

O všetkých mojich skúsenostiach a tipoch rozprávam aj v druhom dieli podcastu TUCET. Je tam ešte viac zákulisných infošiek ( 🙂 ). Pustite si do uší TU 🙂

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

7 komentárov

 1. Ja síce nemeditujem, ale to čo opisuješ mávam často pri behaní. Preto mi napadá, že asi najdôležitejšie je sa zastaviť a dopriať si na chvíľku čas sám so sebou a so svojimi myšlienkami. Človek si tak uprace v hlave a vytiahne si z toho množstva myšlienok to najlepšie a potom sa z toho teší, lebo našiel kľud. Inak veľmi príjemné čítanie, Miši! :*

  1. michaela.svarova hovorí:

   súhlas! Každý to má trochu inak. Niekto vypne hlavu pri joge, niekto pri turistike, pri behu… nuž, dôležité je asi vôbec sa o to snažiť. A uveriť, že sa to dá (aj keď toto je už taká troška ezoterická replika). Díky Leni

 2. Pekný článok. Ja som skúšala dlho meditovať rôznymi spôsobmi a dlho mi to nešlo. Pripadalo mi ťažké nemyslieť na nič, pozorovať myšlienky ale nevenovať im pozornosť, len ich púšťať. A potom som začala cvičiť kundalini jogu, ktorej súčasťou je vedomé dýchanie a koncentrácia… to mi pomohlo. Dnes zvyknem meditovať ráno po zobudení a niekedy aj večer pred spaním, keď cítim, že to potrebujem. Veľmi to pomáha psychike, koncentrácii a predovšetkým duši.

  1. michaela.svarova hovorí:

   Ahoj Danielka, zaujímavé, že to píšeš. Práve som sa okľukou dostala ku kundalini energií. Počas meditovania zažívam, že zrazu začnem cítiť veľmi silnú energiu, priam ma to zdvíha z toho môjho tureckého sedu. A tak som sa až teraz dozvedela, že ide o postupné odomykanie tejto energie, aspoň teda dúfam, že sa nemýlim. Neviem, máš s tým skúsenosť? A áno, presne ako píšeš, niekedy aj ja cítim, že sa potrebujem pred spánkom trochu upokojiť. Ale pravda je, že odkedy si dávam záležať a meditujem viac menej pravidelne, spím ako drevo. Hups, nech to teraz nezakríknem 🙂

 3. […] článok na blogu ani nemám, ale možno vás bude zaujímať, čo všetko mi dáva meditácia TU […]

 4. […] PS: ak by ste si chceli radšej len prečítať krátky článok o mojich skúsenostiach s meditáciou, kliknite SEM […]

 5. […] oveľa viac, zaslúžia si to. A tak v najbližšom čase nájdete podcast o meditácií (článok Meditácia a moje skúsenosti ) a o mojom sekáčovom nadšení (TU, TU, […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.