Milí čitatelia, možno sa pýtate: „Na jar do Chorvátska? A načo vlastne?“ Nuž, áno, kúpať sa ešte nedá, ale aj tak si myslím, že jarný pobyt môže mať svoje výhody. Je to blízko, je tam pekne, všetko kvitne, počasie (v tomto roku len ako-tak) priaznivé a ceny ešte nie sú vyhnané do neuveriteľných sezónnych výšin. Ubytovanie sme si bookli na základe spontánneho nápadu jeden temný februárový večer. Ostrov Lošinj a kamenný domček na samote pri pláži. Juch!
A aké to bolo? Magické 🙂 Naozaj. Bola to jedna z dovoleniek, ktorá ma chytila za srdce.
V poslednom čase si vyberáme dovolenky najčastejšie takto – zaujme nás nejaká lokalita či lacné letenky a mrknem na Airbnb. Ak natrafím na ubytko, ktoré zjavne vysiela na rovnakých vlnách ako my, ideme!
Čujte podcast
Ostrov Lošinj na jar bol naozaj úžasný zážitok. Ešte kým som bola plná emócií, nahovorila som o našom pobyte tento podcast:
Pustite si do uška keď budete stáť v zápche či kočíkovať 🙂 S malou dušičkou dúfam, že sa mi podarí vás preniesť na tie zakvitnuté lúky, slnkom vyhriate kamenné pláže, behajúce jašteričky a najmä, do tej stredomorskej pohody. To si všetci v tých našich nabitých dňoch zaslúžime.
V tomto článku pridávam kopec fotiek a spomínam aj miesta, na ktoré v podcaste nevyšiel čas.
Naše ubytovanie – ostrov Lošinj, dedinka Sveti Jakov
Bývali sme v tomto kamennom domčeku v olivovom háji len kúsok (fakt asi 200 metrov) od malej, takmer súkromnej, pláže. Píšem „takmer súkromnej“, pretože počas našej návštevy tam nebol nikto, ale na pláži je niekoľko domov, ktoré sa, predpokladám, na leto taktiež prenajímajú, alebo privítajú svojich majiteľov.
Mrknite na fotky, ja myslím, že hovoria samé za seba 🙂
V poslednom čase si na výbere ubytovania naozaj ulietavam. Voľakedy som to riešila tak, že sme vybrali destináciu a ubytko zohnali narýchlo s presvedčením, že aj tak budeme celý deň vonku.
Dnes si však myslím, že ubytko dokáže dodať aj tak príjemnej dovolenke ešte ďalší netušený rozmer. A tak si frčím na Airbnb. Poznáte? Ak nie, určite mrknite. Sú tam tak parádne bývania, že už len ich prezeranie mi rozjasní deň. Niektoré sú celkom normálne a výhodne dostupné (myslím finančne), iné ani nie, ale vravím si, že možno raz…:)
Kde nájsť toto alebo podobne parádne ubytko? Klik na Airbnb.
Ak ste na Airbnb nič nebookovali, prekliknite sa cez tento link a zaregistrujte sa. Získate zľavu 30 Eur na svoj prvý pobyt. Ja taktiež dostanem malú zľavu na svoju ďalšiu cestu, ak sa vám váš pobyt vydarí 🙂 Klik Airbnb.
Ako sa dostať na ostrov Lošinj
Na ostrov Lošinj sa dá dostať dvomi trajektmi – cez ostrov Cres na Merag alebo z pobrežia pod Opatijou na Porozinu. My sme sme išli tam jednou cestou a späť druhou, ale musím zodpovedne povedať, že cesta cez ostrov Krk a následne cez Crez do Meragu je jednoduchšia a menej náročná. Cez Opatiju a Lovran je cesta síce krásna, ale viac výletná. Hadí a krúti sa cez pobrežné mestečká a potom, na ostrove Lošinj, stúpa do výšin a podobá sa na treťotriednu horskú cestičku.
Pláž Lučica
Táto malá pláž je asi dvesto metrov od domčeka. Je na nej niekoľko plážových domčekov, ktoré boli počas našej návštevy ešte zavreté.
Nezabudnuteľný výlet na pláž pri Aratore
Kedže sme v Chorvátsku boli na jar, plánovali sme, že budeme najmä turistikovať (tak nenáročne). Ukázalo sa, že ostrov Lošinj bol naozaj správna voľba. Kilometre turistických chodníkov, hrebeňovka, výlety k moru… stačí si len vybrať.
Aratore je dedinka so zátokou na južnej strane severnej časti ostrova (pod ňou sa ostrov zužuje do úzkej šije). Na mape sme videli, že v okolí je vyznačených niekoľko výletných chodníkov smerujúcich na pláž na blízkom poloostrove.
Keď sme kráčali cez zakvitnutú pustinu po križujúcich sa vlhkých tehlovo červených cestičkách, chvíľu som už ani neverila, že nás to niekam dovedie. Na konci bola jedna z najmagickejších pláží, aké som kedy videla. Určite aj preto, lebo sme na tých kilometroch plochých vyhriatych kameňov boli celkom, ale celkom, sami. V podcaste o tom básnim asi 10 minút 🙂
Mesto Mali Lošinj
Mali Lošinj je typické chorvátske prímorské turistické mestečko s malým jachtárskym prístavom. Mne sa celkom páčilo, ale ja som ten typ, čo ochká nad každou starou kamennou budovou, kostolom a čajkami škriekajúcimi nad predraženými kaviarňami. Zefko mal troška triezvejší názor a povedal, že videl už aj oveľa krajšie chorvátske lákadlá na turistov. Nuž, tu je niekoľko fotiek z mestečka:
Tip na reštauráciu – Nostromo, Mali Lošinj, ostrov Lošinj
Centrálna promenáda na pobreží je vrúbená množstvom reštaurácií, ktoré na prvý pohľad vyzerali, že lákajú na veľmi predražené morské plody práve vytiahnuté z mrazáku z Lidla 🙂 Ale nie, nechcem im krivdiť. Napokon my sme úplnou náhodou našli jednu, kde teda môžem zodpovedne povedať, že to bolo jedno z najlepších sea food aké sme kedy jedli: reštaurácia Nostromo na ľavom brehu promenády.
Keď sme sa už celkom vyhladnutí prechádzali po nábreží, povedali sme si, že buď nás niečo vyslovene osloví, alebo kašleme na to a zájdeme na rýchlu pizzu. Nostromo mal prázdno (hoci v lete je sa tam problém vôbec dostať) a privítal nás sympatický čašník. Ginka na vodítku mu nevadila a tak sme zasadli.
Ak si niekedy dávate rajčinovú polievku, viete, že môže byť aj vynikajúca, aj veľmi biedna. Nie je rajčinová polievka ako rajčinová polievka. Táto bola ešte jednu hviezdičku nad tou vynikajúcou. Naozaj, úžasné. Kuchár použil netradične trocha rozmarínu a smotana na kúskoch opečeného pečiva v polievke bola ako z iného sveta. Trúfam si povedať, že podľa kvality rajčinovej polievky sa dá odhadnúť celá reštaurácia. Aj keď v tomto prípade nemusím, pretože aj Zefkova rybacia bola úžasná (a tiež trochu netradičná) a naše dve rizotá boli tiež perfektné. Takže pokojne navštívte, neoľutujete.
Ani ceny neboli vysoké. Platili sme niečo nad 40 Eur. Vyššiu sumu sme zaplatili nasledujúci deň za tie rozmrazené plody niekde inde 🙂
Fotku máme iba jednu a neodbornú, tak ju sem ani nedávam. Mrknite radšej sem: Tripadvisor
Promenáda na pobreží mesta Mali Lošinj
Čašníka sme sa spýtali, či by nám neporadil nejakú peknú prechádzku. Hneď mu zažiarili oči a povedal, že musíme prejsť cez kopec k zálivu do časti Čikat, že je to úžasné miesto na prechádzku so psom.
Prešli sme cez kopček a naozaj – po pobreží sa tiahne niekoľko kilometrov cesty v borovicovom háji. Štvrť Čikat je známa exkluzívnymi hotelmi a vilami, ale my sme zamierili južnejšie okolo mestského poloostrova. Ginka behala na voľno, my sme si užívali výhľady. Na vrchole poolstrova je kaplnka aj reštaurácia s úžasným výhľadom. Poriadajú sa tam večere presne načasované na západ slnka.
V lete sa tu isto kúpe, pláž je z veľkých kamenných blokov, alebo menších balvanov. Na druhej strane polostrova začínajú ďalšie hotelové komplexy.
Tip na výlet – hrebeňovka Osorčica
Osorčica je hrebeňovka ostrova Lošinj s najvyšším miestom 577 nm. Ak budete mať chuť sa trochu prejsť, určite odporúčam. My sme nevyliezli až hore, ale aj vŕšky a príroda na začiatku stúpania na hrebeňovku boli priam magické (opäť čuj podcast 🙂 ). Vyráža sa z malého historického mestečka Osor.
Tu sú fotky z Osorčice s láskavým dovolením stránky Visitlosinj.hr. Stránka je užitočným sprievodcom ostrovom, určite sa prekliknite, ak sem cestu zvažujete.
Ostrov Lošinj bola naozaj výborná voľba. Radi sa sem vrátime. Už len kvôli tej Osorčici. Minimálne tento výhľad prosto raz musíme dať! 🙂
Toľko mojich niekoľko tipov na príjemne strávené jarné dni. Inšpirovala som vás troška? Chodievate na dovolenku aj na jar? Máte iné naj miesto v Chorvátsku? Dajte vedieť, teším sa každej spätnej väzbe prevelice 🙂
Prajem vám krásny deň a len tie naj cestovateľské zážitky!
Miša
Nosím: bodkované a červené šaty Zara, legíny Bjorn Borg, biele tričko s výstrihom Bubbleroom, tenisky Humanic
Ak chcete počúvať z podcastu viac, mrknite na prvý diel (kde rozprávam o svojej ceste za posledné roky, keď som sa rozhodla aj pre inú ako len korporátnu kariéru) a o tom, prečo som horlivým zástancom meditácie ako súčasti bežného pracovného dňa druhý diel podcastu.
[…] Pre všetky obrázky a ešte viac o Lošinje čítajte TU. […]
[…] Dokonca so mňou cestovali už na našu jarnú dovču v Chorvátsku na ostrov Lošinj. […]
[…] Korony, kto vie, či by sme sa k tomuto nášmu východnému moru vôbec dostali (tu naša zrušená dovolenka). Ťažko to už dnes odhadnúť, každopádne, ako mnohí […]