Outfits

Ako som si nikdy nevedela kúpiť topánky alebo 10 tipov na kapsulový botník

Hanbím sa to povedať, ale ja som si nikdy nevedela kúpiť topánky. Presne viem, aký hľadám strih šiat, aké potrebujem džíny, akú kabelku najviac vynosím, ale topánky? Dlheéé roky som si nevedela kúpiť nič poriadne. Myslím si, že som v disciplíne „ako si kúpiť topánky a potom ich nenosiť“ preborník široko ďaleko 🙂 🙂 A ako som sa k tomu dopracovala? Ťažko povedať, ale začalo to niekedy vtedy, keď som si topánky začala vyberať sama. Kde bolo, tam bolo, kráčalo jedno dievča na prednášku vo veľmi vysokých štekloch… 🙂

Na výške elegantná ( ale s boľavými nohami)

Áno, na výške som hopsala výhradne na podpätkoch. Dnes úprimne vôbec neviem prečo. Asi som si pripadala dospelejšie. Potom som v nich trpela hodiny balansujúc medzi prednáškovými miestnosťami a bufetom na druhej strane ulice. Po vyučovaní som prekrivkala k zastávke presne cítiac každý jeden prekliaty (!) kamienok na chodníku a v bolestiach čakala na autobus. Ale bola som elegantná a dospelá ( ten úžasný pocit, keď som si ich konečne mohla vyzuť! Ach 🙂 ) Prosím, povedzte, že aj vy ste mali podobnú úchylku! 🙂

WTF tenisky?

Bolo to obdobie, keď som nevlastnila hádam ani jedny tenisky, okrem tých do posilňovne. Po nejakom čase som pochopila, že v naozaj vysokých podpätkoch sa jednoducho chodiť nedá, ale akosi som nevedela nájsť schodnú alternatívu. Niečo, čo by vyzeralo dobre, ale dalo sa v tom pobehnúť povedzme na ten autobus.

Na vysokej nohe

Pamätáte sa ešte na to obdobie pred pár rokmi, keď sa jednoducho nedali nájsť topánky bez zvýšenej podošvy? Aké kopytá boli všade v obchodoch? Dnes absolútne neviem pochopiť, ako sme toto vôbec dopustili 🙂 No a ja som sa v tejto ponuke snažila nájsť niečo elegantné, niečo čo by hovorilo o mojej peknej nôžke a ešte by bolo aj trochu (tak mládežnícky) sexi. To všetko s obmedzeným príjmom študentky pracujúcej na polovičný úväzok ako asistentka. No…bola to celkom výzva a ja som nebola príliš úspešná.

Napriek tomu, niekoľko tých topánok vydržalo a ja som neskôr vzala na milosť aj tenisky. Tie celkom prvé „na von“ (a nie na cvičenie) si pamätám doteraz.

Office look alebo za slušňáčku

Potom prišlo obdobie slušáckych topánok, pretože som mala pocit, že keď sa blíži 30tka, mala by som sa patrične obliekať a obúvať (keby som len vtedy vedela, čo budem nosiť teraz 🙂 ). Hľadala som zvyčajne obstojné čierne lodičky, ale kedže som bola neskúsená, nakúpila som veľa párov, ktoré v obchode síce vyzerali skvele, ale chodiť sa v nich nedalo. Posledné tieto zázraky som vyhodila minulý rok. Pekné, klasické, čierne kožené lodičky, ale s klenbou tak čudnou, že do lýtok chytám nepríjemné bodavé kŕče. Brŕŕ.

„Zaujímavé (?!)“ topánky

Po období „office looku“ som sa troška unormálnila a opustila od upnutých blúzičiek so sukničkami. Zatúžila som pre zmenu po „zaujímavých topánkach“. „Zaujímavé“ rozumej extravagantné. No… extravagatné topánočky tiež nebývajú zrovna pohodlné a tak som mala opäť neveľmi nositeľné modely. Nohy som mala otlačené od kreatívne umiestnených remienkov (prečo ich vždy dávajú na tie najcitlivejšie miesta?), potkýnala sa na podpätkoch zvláštneho tvaru alebo som chodila v niečom, čo sa mi jednoducho vyzúvalo.


Teraz si už asi klopkáte na čelo, že preboha, ako môže jedna (vysokoškolsky vzdelaná) žena niečo takéto stvárať 🙂 Nuž, keby nás v tých školách radšej učili, aké topánky načim kupovať, asi by som si aj viac zapamätala! 🙂

Prosto, teraz už asi chápete, že som pri výbere topánok nemávala šťastnú ruku a môj problém väčšinou nebol, čo si obliecť, ale čo obuť.

Z času na čas ma zachraňovala mama, ktorá celé roky hľadala „tie pravé klasické lodičky“. Občas si ich kúpila užšie ako potrebovala a posunula mi ich. Kedže mama si kupovala stredne vysoký podpätok a vždy stavila na kvalitné materiály, tieto topky mi vždy najviac vydržali.

Blogovanie a testovanie

Keď som sa potom vďaka blogovaniu dostala k novým kolekciám topánok a tiež k možnosti požičiavať topánky na fotenie, ani som netušila, aký je to pre mňa dar z neba. Hoci som zo začiatku o tom takto vôbec neuvažovala, pomaličky som sa v topánkach začínala lepšie orientovať. Úprimne, možnosť zobrať si topánky, ktoré sa vám páčia, na chvíľku k sebe domov, to by som dopriala každej žene. Máte ich na očiach oveľa dlhšiu dobu, ako len ten krátky stres v obchode, keď šaškujeme pred malým zrkadlom. Je čas rozmýšľať, k čomu všetkému sa hodia, poriadne vyskúšať, či sa v nich dá aspoň pohodlne stáť.

Napriek tomu, moje prvé topánky, ktoré som si z výpožičiek nechala, zasa veľmi nenosím. Som v tomto tvrdý oriešok a dlho mi trvá, kým sa podučím.

Dúfam, že som sa konečne niečo naučila

Po (asi ) dvoch rokoch konečne viem toto:

Na vysokánskych štekloch fakt nechcem chodiť po ulici, je to martýrium.

Mám akési zvláštne päty (!), nie sú vzadu dostatočne vypuklé na to, aby udržali remienok. Preto sú všetky lodičky, ktoré vzadu na nohe držia len vďaka jednému remienku, tabu. Naopak, dobré sú všetky ponožkové lodičky alebo lodičky s extra remienkom cez priehlavok.

Kvalita! Žiadne lacné topánky, proste to po pár noseniach nevyzerá dobre.

Radšej menej kusov, ale kombinovateľné ku všetkému.

Kapsulový botník

Ten posledný bod ma privádza k tomu, že momentálne fandím princípu kapsulového botníka. Princíp je ten istý ako pri šatníku: naozaj menej kusov, ale kvalitné, na viac príležitostí, dobre nositeľné a v neutrálnych/kombinovateľných farbách. Povedala som si, že kým si nezadovážim dostatok kusov obuvi, ktorou pokryjem všetky príležitosti, nebudem si kupovať žiadne módne výstrelky ani ťažko kombinovateľné kusy.

10 druhov topánok na wishliste jar-leto-jeseň

Pozrela som sa na aktuálnu ponuku a snažila sa vytipovať kusy, s ktorými by som bola v najbližších mesiacoch spokojná a celkom v tomto smere zaopatrená 🙂 Nechcem úplné „nudy“ ale ani trendy jednej sezóny. Zatiaľ žiadne výstrelky, ale topánky, ktoré môžem vynosiť do roztrhania. Vynechávam zatiaľ zimu (úprimne, nechce sa mi na ňu myslieť), ale asi sa k nej na jeseň vrátim a urobím update článku.

Nie je to o tom, že by som teraz naklusala do obchodu a všetkých 10 párov si kúpila. Je to skôr o tom, že niektoré už doma mám, do iných by som rada zainvestovala a niektoré si nechám na ďalšiu sezónu. Nechcem byť nákupný maniak, skôr sa snažím vytipovať, čo by mi fakt šlo, aby som sa v budúcnosti vyhla tým šialeným nedobrým kúpam.

Prvé dvoje sú moje posledné úlovky:

1 ) Čierne lodičky s ozdobným remienkom cez nohu

Stredne vysoký extra pohodlný podpätok, elegantný tvar, čierna farba a pre mňa nutný remienok cez prehliavok. Výborne sa v nich chodí. Je to jarná a letná alternatíva klasických čiernych lodičiek. Verím, že ich využijem na bežný deň do práce, na pracovné stretká, ale aj večer na akúkoľvek príležitosť.

Topánky 10 druhov topánok ktoré sú must have lodičky blogerky Módny tucet
Naše fotenie s Drew v potravinách Kraj. Bola to trocha recesia, ale pobavili sme sa 🙂
Topánky 10 tipov na topánky Módny tucet fotenie potraviny nakupovanie lodičky Kraj
Vybrať tie správne limety je proste náročné
Topánky Kraj potraviny 10 tipov blogerky lodičky čierne
Áno, takto nahodené beháme po nákupoch bežne 🙂 Ale nakoniec to bol príjemný, priam spoločenský zážitok. Pokecali sme s manažérkou predajne aj pani predavačkami, a keď sme dofotili, každý sme zaobstarali ešte niečo na večeru.
2 ) Biele masívne tenisky

Špekulovala som veľa, či biele alebo čierne, či farebné, ale myslím, že biele jednoznačne vyhrávajú. Dodávajú švih a dajú sa obliecť k akejkoľvek farbe. Ešte aj k „all black“ vyniknú parádne. Vybrala som si masívnejšie, ale nie do šírky. Mám úzku nohu a štíhly členok, preto som nechcela naozaj robustné tenisky. Nech nevyzerám ako koza s tenkými nohami na kopýtkach. Majú mierne zvýšenú pätu, čo mi vyhovuje. Pár centimetrov na predĺženie nôh vždy poteší a ešte stále sa na nich dá veľmi pohodlne chodiť. Mrknite aj článok o škaredných teniskách TU.

3) Biele čižmičky

Neverila som im, keď prišli do módy. Biele topánky? Prečo? Ale vyskúšala som si ich za posledného pol roka v mnohých outfitoch a vyzerá to super. Bežná reakcia na Instagrame na ne bola veľmi podobná. Niečo v duchu: „neverila by som, že to môže tak dobre vyzerať“. Jediná nevýhoda týchto topánočiek je, že ak máte doma zablatených domácich miláčikov, či malé upatlané ručičky, biela nemusí byť dlho biela. Čo už, dávam si záväzok, že si na ne budem dávať pozor!

Topánky módny tucet 10 tipov na topánky biele čižmičky blog blogerka
Topánky 10 tipov Módny tucet biele čižmy
4) Ponožkové lodičky

Napriek počiatočnej nedôvere robia veľmi peknú nohu. Kedže sa mi bežné lodičky zvyčajne na päte vyzúvajú, toto je oveľa pohodlnejšia alternatíva.

Tpánky ponožkové lodičky 10 tipov blogerka Módny tucet
5) Sandále na hrubom podpätku

Na chodenie v lete k šatám, šortkám, sukni. Môžu byť pokojne farebné, letné, odviazané. Najviac ma berú takéto:

6) Farebné/vzorované lodičky

Tieto farebné s hadím vzorom som mala požičané na fotenie a boli extra pohodlné. Nebyť tých mojich nešťastných piat, že sa mi trochu nevyzúvajú, tak si ich určite nechám. K džínsom alebo k farebne jednoduchému outfitu sú, myslím, takéto topánky na nezaplatenie. Nie sú ani trochu formálne, ako bývajú čierne lodičky, ale prinesú hravosť a sviežosť. Za mňa ďaľší nutný kúsok.

Topánky 10 tipov na najlepsie topanky vzorovane farebne lodicky blogerka kabat kytica modny tucet
Topánky 10 tipov na blogerka blog farebné lodičky dzinsy s vysokym pasom modny tucet
7) Ploché sandále na platforme

Tak nad týmito váham asi najviac. Je ich v obchodoch stále viac, a zatiaľ som im nedala šancu. Obávam sa trocha, či nerobia príliš veľkú, masívnu nohu. Ale – veľmi sa mi páči ich hravý dizajn, sem-tam metalíza…hm, uvidíme.

8) Letné otvorené lodičky s voľnou pätou

Tento tip topánok som si dlho nekupovala, práve kôli tomu padajúcemu remienku vzadu. Ale – tieto nové majú kopec remienkov aj cez priehlavok, takže nohu krásne držia. Po anglicky sa voľajú „slingbacks“ a nadväzujú na módu 30tych rokov. Znova nižší podpätok a veľmi schodné. Tieto, čo som testovala, majú aj extra mäkkú výsteľku, naozaj boli ako papučky.

Topánky 10 tipov letné lodičky s otvorenou pätou slingbacks Módny tucet blog
Topánky 10 tipov letné lodičky otvorená päta blog blogerka Módny tucet
9) Sandále na nízkom

Klasika. Kožené, ideálne čo najtrvanlivejšie, aby sa v lete dali vláčiť naozaj všade. Remienkové, hnedé, farebné, možno s ozdobami.

10) Nazúvačky tichošľapky v pánskom štýle

Takéto topánky som, priznávam, ešte nikdy nevlastnila. Lákajú ma však veľmi. K džínsom alebo nohaviciam, hm? Musia byť pohodlné a majú rozkošný vintage look.


Tak, zabudla som na niečo? Ak máte tip na topánočky, bez ktorých sa v teplejších mesiacoch nezaobídete, sem s ním!

Všetky topánky v tomto článku nájdete v predajniach Humanic (alebo u nich online TU). Značky: Kate Grey (tá je moja naobľúbenejšia), Pat Calvin, Lazzarini, Steve Madden, Vigneron.

Fotky: Jaroslav Adame (potraviny Kraj, farebné lodičky), Lenka Says (biele čižmičky)

Moje ďalšie outfitové tipy mrknite napríklad v článku o neutrálnych farbách TU alebo o tvorbe vlastného štýlu s Líviou TU.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

5 komentárov

 1. S tým výberom nevhodných topánok mám skúsenosti aj ja. Pamätám si ako mal môj oco vždy predstavu ako budem chodiť v kostýme, lebo veď na vyštudovanú diplomatku sa to predsa patrí… 😀 Totálne smiešne, keďže som proste teniskový tip 4EVER <3 Akokoľvek tiež som vždy vymýšľala a skúšala rôzne hovadiny až som konečne pochopila, že čiernymi Vanskami nič nepokazím a preto som si kúpila už tretie. 😀 S dospievaním prichádza aj topánková múdrosť či minimalizmus. 😀

  1. michaela.svarova hovorí:

   Čierne Vansy môžu byť veru tiež cesta ku kupsulovému botníku ☺ Úplne chápem, u mňa by to boli asi biele tenisky☺

 2. Joj, to som sa pobavila. Ja som nemávala problémy s výberom topánok, ale s číslom topánok. Vždy to chcelo niečo medzi 36 a 37. Vždy som kupovala kvalitné kožené, mám to z detstva naučené. No a buď ma odierali, alebo tie pohodlné sa po pár razoch roztiahli, až sa mi začali vyzúvať.

  1. michaela.svarova hovorí:

   Čo sa v detstve naučíš…:) Dobre na to ideš!

 3. […] Nie som si tak istá úsporou času pri jeho budovaní. Myslím si, že je to skôr naopak. Chce to viac času a rozmýšľania. Možno aj behania po obchodoch či surfovania na nete. Na druhej strane však, všetko, do čoho vložíme počiatočnú námahu, vydrží omnoho dlhšie. A navyše sme uchránení pred spontánnymi nevýhodnými nákupmi. Mrknite aj na Ako nakupovať menej a mať toho v šatníku viac použiteľného alebo 10 tipov na kapsulový botník. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.