Asymetrická sukňa, ušitá zo starých, recyklovaných džínsov a sukne, mala na Facebooku veľmi príjemne pozitívne ohlasy. Rada by som ukázala, že je to naozaj jednoduché šitie pre začiatočníkov a stačí trocha kreativity + času, a máte svoj originálny trendy model (navyše z milovaných džínsov, ktoré s vami tooóľko prežili ♥).
Čo potrebujeme:
1) starú sukňu alebo džínsy, ktoré ale stále dobre sedia okolo pásu a na bokoch. Budeme z nich potrebovať práve túto časť.
2) staré džínsy (môžu byť aj tie z predchádzajúceho bodu). Z týchto budeme potrebovať nohavice, čiže môžu byť aj už nepadnúce, prípadne džínsy celkom iného majiteľa:)
3) veľa špendlíkov, ihlu, nite, nožnice, meter
4) nemusí byť nutne: šijací stroj, skúsenosť so šitím na stroji (toto je naozaj šitie pre začiatočníkov, samozrejme, je super, ak si viete sukňu vo finále na pevno ušiť, ale celkom schodná varianta je aj – zostaviť ju do konečnej podoby a dať zošiť do krajčírstva, či šikovnej kamarátke či mamime.
Postup:
1) zo starej sukne odstrihneme sedlo o niečo nižšie ako je najširšia úroveň bokov. Ak striháme zo starých džínsov, striháme niekoľko cm pod zipsom.
2) z džínsov odstrihneme nohavice, pozdĺžne ich rozstrihneme a odstrihneme aj dolné lemy (pôvodne som švy a lemy párala, ale je to zbytočná robota. Navyše tieto denimové veci sú zošité tak, aby vydržali čokoľvek, preto je páranie s malými nožničkami priam sizyfovská práca).
3) takto vzniknuté diely aspoň na jednom konci zarovnáme (budeme ich prišívať na sedlo). Druhý koniec môže ostať aj nezastrihnutý, aspoň pomôže asymetrickému efektu.
4) jeden diel symetricky prišpendlíme na zadný diel sedla
5) druhý diel rozstrihneme vertikálne v pomere 1:2 a prišpendlíme na predný diel sukne. V strede bude rozparok. Tam, kde sa látka v strede stretáva, počítame s cca 2 cm na zahnutie.
6) pretŕčajúcu látku sukne zahneme na bokoch do vnútra a prišpendlíme k sebe. Je to celkom v pohode, ak výsledný šev (zatiaľ iba špendlený) bude od šírky sedla smerovať rovno dolu. Ale dá sa dosiahnuť aj púzdrový strih alebo sukňa mierne do á-čka.
7) celý výtvor vyskúšame. Pozor na špendlíky!!:)
8) ak sa nám výsledok pozdáva, môžeme pridať ozdobný prvok – napr. volán. Skvelé je, že chceme originálnu asymetrickú sukňu, takže nič nie je dané. Volán môže lemovať len jeden diel sukne, dokonca iba časť jedného dielu, môže byť našitý rovno pod sedlom…Nemusíme sa cítiť spútaný nejakými pravidlami, čo považujem osobne za skvelé ♥♥♥:). Tu sú ešte dva tipy, ktoré som zvažovala:
nezahýbať okraje, ale vystrapkať ich
využiť typické prvky z pôvodných džínsov: napr. odpárané zadné vrecko prišiť na predný diel sukne
9) nastaviť asymetriu sukne. Tu je taktiež výborné, že si môžeme dĺžku nastaviť presne tak, ako najviac našim nôžkam pristane.
Na záver sukňu zošiť na stroji. Nastehovať hrubou bielou niťou a zošiť v krokoch: boky (prípadne volán+ozdoby), prišiť na sedlo, dolný okraj.
Výtvor je hotový a treba si ho užiť v teplých jarných dňoch, ktoré nás dúfam neminú! Toto je moje zbožné prianie, naozaj už tej zimnej vetrovky bolo dosť.
Ak by ste sa do toho pustili, budem veľmi rada, ak mi fotku hotového výtvoru zašlete. Prajem vám veľa zábavy pri tvorení!
Krásny deň ♥
Miša
Tip na ďalšiu zaujímavú sukňu, tentokrát so strojovou výšivkou podľa vlastného dizajnu čítajte TU. Prípadne niečo z iného súdka – tričko s bambuľami a siluetou psíka TU.
[…] som robila podobnú vec TU, ale teraz som postup ešte zjednodušila a upravila, takže ho naozaj zvládne aj začiatočník. […]
[…] máte chuť a čas, pozrite napríklad asymetrickú sukňu zo starých džínsov TU alebo letný top bez chrbta zo starej priateľovej košele […]