DIY

Ikea hack DIY Lavička do predsiene

Do tejto lavičky na prezúvanie s odkladacím priestorom na topánky som sa pustila v rámci prerábky predsiene. Chcela som, aby predsieň obsahovala aspoň jeden prvok, ktorý voľne nadväzuje na štýl a farby obývačky. Prestavovala som si to ako Hurvínek válku, ale nakoniec som sa o prerábaní dozvedela kopec vecí a vo finále mi z toho vznikol Ikea hack :).

Pátrala som po nete a hľadala vhodný základ, ktorý si môžem prispôsobiť. Chcela som čo najjednoduchšiu lavicu alebo skrinku na topánky, s jedinou podmienkou –  konštrukciou dostatočne stabilnou, aby sa na ňu dalo pri prezúvaní sadnúť.

Zistila som, že je to celkom kameň úrazu. Väčšina hotových skriniek na topánky (nemôžem napísať „botníkov“, lebo je to nespisovne:)) sú skôr masívnejšie kusy, ktoré sa do vzdušnej predsiene nehodili, alebo sú to naopak len nosiče topánok, na ktoré sa nedá sadnúť. A keď sa mi aj niečo páčilo, cena bola okolo 100 Eur, čo sa mi však nechcelo investovať do niečoho, čo budem ešte s nejasným výsledkom upravovať:)

Ikea hack

Tak som siahla po tejto jednoduchej skrinke pod TV z IKEA (cena 9,90) a z môjho výtvoru sa stal IKEA hack ♥. Viete, že existuje aj takáto stránka IKEA Hackers?

Ikea hack DIY Modny tucet_lavicka na prezuvanie

Návod

KROK 1

Kúpila som si 2 cm hrubý molitan (Repro, alebo Hornbach) a v galantérií kus pevnej látky. Molitan som odstrihla presne na rozmer hornej plochy lavičky a navrstvila ho dvojmo.

Ikea hack DIY co potrebujeme Modny tucet_lavicka na prezuvanie

KROK 2

Z látky som ušila jednoduchý poťah na molitan, na boku s dlhým zipsom, aby sa dal dať jednoducho dolu a vyprať.

Ikea hack DIY zips potah Modny tucet_lavicka na prezuvanie

KROK 3

V galantérií som sa popýtala na možnosť poťahovaných gombičkov – dá sa, a majú v rôznych veľkostiach. Tie moje vyšli na 1,10 za kus. Stačilo doniesť zvyšok látky a za tri dni mi volali, že hotovo. Vyzerajú celkom pekne ♥. Dokúpila som ešte tenkú šnúrku a extra gombíky na zadnú stranu.

Ikea hack DIY gombiky ako prisit Modny tucet_lavicka na prezuvanie

 KROK 4

Hrubou ihlou som prevliekla šnúročku navlečenú v poťahovanom gombíku skrz molitan a poťah.

Ikea hack DIY gombiky prisivanie Modny tucet_lavicka na prezuvanie

KROK 5

Zaviazala na mašličku. Hotovo!

Ikea hack zavazovanie gombikov Modny tucet_lavicka na prezuvanie

KROK 6

Použila som dekoračné farby Pentart a ich dekoračný „silky shine“ tekutý lak z Gaštanka.  Mám rada tieto farby, pretože majú krásne odtiene a ľahko sa s nimi pracuje. Tentokrát som sa však poučila, že skrinka mala naozaj veľmi hladký povrch a bolo ju treba čo najviac ošmirgľovať a odmastiť, aby sa farba chytila. Taktiež som sa naučila, že farbu treba natierať čo najširším plochým štetcom, alebo valčekom. Malé štetce nie sú dobré, nevedia farbu tak rovnomerne natrieť. S lakom sa pracovalo štandartne veľmi dobre – ľahko sa natiera (ideálne dve tenké vrstvy), rýchlo schne a výsledný efekt je výborný.

Ikea hack DIY Pentart farby Modny tucet_DIY_lavicka

KROK 7

Ach jaj, prečo som si len vymyslela tento vzor! Detailná práca žiaľ nie je moja silná stránka a prechody tých pruhov ma zabíjali:). Ani nakoniec nie sú dokonalé, ale urobila som, čo bolo v mojich silách. Doporučujem: prechody preliepať lepiacou páskou, resp. listom papiera, cez ktorý bude páska prelepená (aby sa páska nechytila na už namaľovanú plochu).

FINIŠ Prelakovať a hotovo!

Ikea hack DIY lavicka na prezuvanie predsien Modny tucet_DIY_lavicka

Ikea hack DIY skrinka na topanky Modny tucet_DIY_lavicka

Ikea hack DIY malovana skrinka lavicka na prezuvanie topanky Modny tucet_DIY_lavicka_m

Výsledok je, myslím, celkom OK, tá farebná a grafická nálada obývačky tam je.

Možno by som chcela nabudúce vyskúšať iný postup a skúsiť farby v spreji … predstavujem si, že by to mohla byť menšia piplačka:). Ale ak neriešite pruhy alebo náročné vzory, ako som to napríklad robila pri prerábke kúpeľňovej skrinky TU, sú použité farby ideálnou voľbou.

Krásny predĺžený víkend prajem!

Miša ♥

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.