DIY Outfits

Sukňa s výšivkou podľa vlastného dizajnu

V uplynulom mesiaci som blog nehanebne zanedbávala. Mala som (ako tradične v novembri a decembri) veľmi veľa práce a snažila som sa ako-tak venovať aspoň fotkám na Instagrame. To sa mi, myslím, celkom podarilo, ale vďaka stresom mi akosi chýbala tá naozajstná radosť z tejto mojej sebarealizácie. Ráno vstať, rýchlo zapostovať, utekať za povinnosťami, cez deň nemať čas sa blog ani pozrieť. A tak stále dokola. Uf.

Dnes je však šťastne po predvianočných zmätkoch a už aj po Vianociach a ja sa s potešením vrhám na nové posty. Mám toho nespracovaného celú kopu!

ORIGINÁLNA SUKŇA

Začnem s touto veľmi príjemnou záležitosťou: tip na vlastný originálny kúsok s pestrou výšivkou. Môže to byť sukňa, bunda, taška či nohavice, fantázií sa (ako vždy) medze nekladú.

Denimová midi sukňa mi padla do oka na podujatí Katolíckej charity Móda ako odpad. Stála 3 Eurá a je z druhej ruky. Bola asi o dve čísla väčšia, ale z kvalitnej džínoviny, takej tej pevnej a správnej stredne modrej farby. Pozrela som na ňu kritickým okom a ako prvé rozobrala a zúžila. Dĺžku som schválne ponechala, aby na prednom diele zostalo dostatok miesta na vyzdobenie. Už dlhšie som nápad s výšivkou nosila v hlave, ale chýbal mi ten správny kúsok. Táto sukňa sa ukázala byť perfektná!

VÝŠIVKA

Ale kam a komu ju dať vyšiť? Ručná výšivka nepripadá v úvahu, bolo by to pravdepodobne veľmi časovo náročné a drahé. Navyše som nepoznala nikoho, kto by v takomto rozsahu vyšíval. A tak voľba padla na strojovú výšivku. Začala som nad tým špekuľovať (a rozprávať o tom) a môj drahý mi dal neočakávaný tip na jeho brata, ktorý má mimo iného skúsenosti s strojovou potlačou a aj s výšivkou. Super! A tak som predný diel mojej sukne poslala do firmy Digipress s.r.o, Banská Bystrica TU.

MOTÍV

Najväčším orieškom bolo nájsť vhodný motív. Chcela som náš typický ľudový ornament. Predstavovala som si ešte, že si vyberiem nejaký z nášho kraja.

Také ideálne to však nebolo. Po prvé – na tlač potrebujete kvalitnú fotografiu vzoru alebo vektor. Nemôže to byť len tak hocaký obrázok výšivky. A po druhé – na internete sa dá nájsť kopec folklórnych motívov, ale väčšina z nich sa nachádza na spoplatnených zahraničných portáloch s fotkami (cca 25 Eur za kus). To ma trocha prekvapilo, veď ľudové motívy sú naše kultúrne dedičstvo a mali by byť prístupné, či nie? Navyše tie najkrajšie boli maďarské či poľské.

Nakoniec som sa rozhodla pre týchto kohútikov, doplnených kvietkami a lístočkami. Zostavili sme ich tak, aby vypĺňali úzky predný diel medzi dvoma švami.

Keď sa mi sukňa vrátila, bola som príjemne prekvapená kvalitou výšivky. Vôbec som nevedela, čo od toho čakať. Dúfala som, že to bude vyzerať aspoň ako-tak. Ale výšivka je vo finále perfektná. Veľmi hustá, farby sú sýte a stále. Super!

KOĽKO MA TO VYŠLO?

A čo výšivka stála? Najväčšia položka je vytvorenie tzv. matrice. Tlač, prvá a aj každá ďalšia, stojí už len pár Eur. Dokopy som zaplatila 25 Eur. Spolu s poštovným sú to jediné náklady, ktoré som na sukňu vynaložila. Je to dosť alebo málo za originálny kúsok? Nestálo by ma rovnako, alebo menej, keby som si kúpila hotovú sukňu? Nuž… ťažko povedať 🙂 V zľavách sa dá teraz kúpiť čokoľvek za pár eur, ale myslím, že kvalitná denimová sukňa s takouto výšivkou by mohla stáť od 40 eur vyššie…

S ČÍM NOSIŤ?

Farby som zvolila naschvál rôzne, aby som ju dokázala pekne skombinovať s červenou, ružovou aj žltou, všetkými mojimi obľúbenými farbami v uplynulej jeseni. Navyše je tam aj zelená a modrá, takže žiadny problém nosiť s čímkoľvek 🙂

Styling so zeleným kožúškom, členkovými topánkami a fishnets ponožkami je niekde na pomedzí jesene a zimy. Pod ponožky treba obliecť telové pančuchy a outfit je nositeľný aj v chladnejšom počasí.

Ako top som zvolila denimovú košeľu. „Denim on denim“ je moja obľúbená kombinácia.

A tu ešte jeden styling – trochu inak, s tmavomodrým svetrom s kožušinkou a čižmami. Myslím, že tento odtieň modrej taktiež denimu pristane.

Vždy keď túto pestrú výšivku zbadám v skrini, ako sa na mňa usmieva, zdvihne mi náladu 🙂 Celý tento mini projektík hodnotím veľmi kladne – za minimálnu námahu a trocha peňazí originálna, kvalitná vec. Tak, ak vás nápad len trocha zaujal, žiadny strach, smelo do toho! A ak by ste potrebovali ohľadom plánovaného dielka poradiť, píšte. Budem sa tešiť!

Ďakujem veľmi pekne, že ste sa dočítali až sem!

Krásny deň!

Miša ♥♥♥

Tip na ďalšiu DIY sukňu TU.

Foto: Marek Szücs, Priestory: ďakujeme Bory Mall

Čo nosím: sukňa DIY, denim košeľa Hollister, kožuch AliExpress, ponožky H&M, topánky mám už tak dlho, že netuším odkiaľ :), náušnice AliExpress, chlpatý sveter H&M, kabelka Valentino Rossi, čižmy Sempre, čapica AliExpress

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

2 komentáre

  1. […] Asymetrická sukňa, ušitá zo starých, recyklovaných džínsov a sukne, mala na Facebooku veľmi príjemne pozitívne ohlasy. Rada by som ukázala, že je to naozaj jednoduché šitie pre začiatočníkov a stačí trocha kreativity + času, a máte svoj originálny trendy model (navyše z milovaných džínsov, ktoré s vami tooóľko prežili ♥). TU […]

  2. […] tipy na DIY sukňu: so strojovou výšivkou podľa vlastného návrhu TU, asymetrická sukňa TU, midi sukňa zo starých džínsov […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.