Outfits

Večerné šaty trocha inak

Chodíte radi na plesy? Alebo je to nutné zlo, ktoré zo spoločenských dôvodov pretrpíte raz za rok a stačilo? Tak či onak, ak sa na nejakú tú veselicu chystáte, večerné šaty sú asi otázka, ktorú intenzívne riešite. Hm…nezávidím.

V tomto článku ponúkam vlastný, trocha extravagantný pohľad na vec. Hneď na začiatku upozorňujem, že tu nenájdete pravidlá k plesovej etikete, ani tipy, ktorú požičovňu spoločenských šiat využiť. Môj prístup je trocha iný. Ak sa chcete dozvedieť prečo, čítajte ďalej 🙂

PLESY A INÉ RADOSTI

Môj vzťah k plesom je kladný, ale trocha opatrný. Nie je totiž ples ako ples. To, že hrá hudba a ľudia sú v gala, ešte neznamená, že sa budem baviť. Rada však využívam každú príležitosť byť s drahým spolu a zatancovať si. Každý deň sa to len tak nepritrafí. Z tohto dôvodu sa dám nahovoriť v podstate na akúkoľvek veselicu, hoci občas sa trochu popálim. Paradoxne (oproti mojim očakávaniam), najlepšia atmosféra býva na tých trocha netradičných, malých, či súkromných plesoch.

Dnes už viem, že sa podľa možnosti vyhýbam: veľkým oficiálnym plesom (všetci sú tam našnorení a umelí až hrúza), plesom v spoločnosti párov, ktoré práve nemajú najlepšie partnerské obdobie (vždy sa niekto odúva a kazí zábavu) a plesom v pochybných kultúrnych domoch mimo mesta (rezeň je mastný a celý čas ťahá od dverí na nohy, brr).

KREATÍVNE VESELICE

Najviac sa nám osvedčili neformálne veselice, ktoré organizuje niekto zo známych. Majú podobný scenár ako „pravý“ ples. Tiež trvajú až do rána, len dress code je buď trocha alebo úplne uvoľnený. Často má ples nejakú tému. Už sme boli na cigánskom plese, na plese tanečnej školy (tiež cigánsky a najlepšie oblečená bola pravá cigánska kapela) a na plese rozprávkových bytostí (bola som za čarodejnicu vo večerných šatách).

VEČERNÉ ŠATY Z POŽIČOVNE?

Možno mi tieto kreatívne plesy vyhovujú práve preto, lebo nenávidím klasické večerné šaty z požičovne. Celkovo, nikdy som nepochopila scenár požičovní svadobných a večerných šiat. Prečo nikdy nemajú šaty presne na mňa, ale zato vždy tvrdia, že všetko sa dá prispôsobiť? To prispôsobenie znamená, že zúžia šaty, ktoré sú o dve čísla väčšie. Všade ich pozahýnajú, pozväzujú a potom sa tvária, že teraz je to už ono. Po prvé, je tam asi o pol metra látky navyše. Táto látka je zvyčajne ťažká, takže už aj tak ťažké šaty sa snažia zo mňa zošuchnúť ako lístie zo stromov na jeseň. Do druhé, všetky tie zábery dokonale vyrovnajú krivky mojej postavy. Pás je hrubší a prsia nevýrazné. Super.

Možno som nehľadala dostatočne dlho a možno nemám na požičovne ideálnu postavu. Čo už. Preto, keď som pred pár rokmi našla v dizajnovom sekáči čierne Stefanel šaty so širokou sukňou a uzučkým živôtikom, nemohla som bez nich odísť. Neboli vtedy vôbec lacné, ale tá investícia sa mi za posledné roky poriadne vyplatila. Sú neuveriteľne prepracovane ušité. Niekto myslel na variabilitu, pretože už v originálnom balení boli aj s alternatívnym topom – čiernym úzkym rolákom bez rukávov, ktorý sa na páse pripínal gombičkami. Wau. Konečne nový, neotrelý prístup.

STYLING

Ak by som dnes mala poradiť napr. mladšej sestre (nie, že by sa ma pýtala), doporučila by som nákup jedných poriadnych variabilných večerných šiat. Od dizajnéra, alebo šitých na mieru. Variabilita môže byť v čomkoľvek. Šaty môžu byť napríklad tak jednoduché, že budú až strohé a bez poriadnej bižutérie „nepredajné“. Bižu spolu s doplnkami môže byť vždy v inom štýle. Každý sa zameria na doplnky a ani si nevšimne, že tieto šaty tu boli už minulý rok. Dôležité je len, aby strih šiat absolútne sedel a vyzdvihoval základné prednosti postavy. Krásny dekolt alebo chrbát, štíhly pás, dlhé jemné ruky … čokoľvek.

Znie to jednoducho, ale vieme, že to vôbec tak jednoduché nie je. Kým sa rozbehnete tie svoje  naj naj šaty hľadať, tu je môj styling:

Sukňu mám z „mojich“ čiernych šiat (tylová spodnička a neidentifikovateľná vrchná látka pripomínajúca nepremokavú stanovú celtu), top, topánky a kabelku som sa snažila doladiť v zmysle aktuálnych trendov. Top sú dve prádlové čipkované tielka navrstvené na sebe. Vytvárajú zaujímavú štruktúru. Páč sa mi hra rôzne bežiacich ramienok na chrbte. Topánky sú síce klasické lodičky, ale s ponožkovou úpravou. Jednoducho som na päte zamatovej ponožky urobila dierku a navliekla ju na lodičku. Nemusíte sa báť, nešmýka sa to, ani nederie. Vydrží až tri plesy po sebe 🙂 V celkom civilnom outfite sú  použité TU. Kabelka je z kolekcie Deichmannu na túto sezónu. Ešte výrazné náušnice a hotovo!

Tu v plnej kráse, ak keď hádam trochu príliš dramatickej 🙂

V tejto širokánskej sukni sa cítim skvele. Ten pocit, ako sa pri každom pohybe za vami vlní :). Neviem, či vo mne drieme akási karma z minulých životov, ale pokiaľ ide o mňa, pokojne by som chodila aj v civile v dlhej sukni. A aj chodím, pokiaľ nejakú poriadnu zoženiem. Môj názor je taký, že tradičné glamour prvky, ktoré nás neprekvapia na večerných šatách, by pokojne mohli byť súčasťou dennej garderóby. Flitre, kožušina, spodničky, kvalitné látky – prečo nie?

KORZÁR A BAROVÁ SPEVÁČKA

A tak som sa pustila do módnej fantázie, ktorá nie je nositeľná na žiadnu konkrétnu príležitosť ( ale ak by to niekto vyskúšal, má môj obdiv! ), ale veľmi ma bavila. V podstate som iba k šatám, ako ich vidíte hore, pridala kožuch, rukavice a čiernu kožušinovú čiapku. Výsledok je niečo ako kríženec korzára a barovej speváčky, ale nech! Móda má byť o kreativite a zábave!

Dúfam, že ste sa trocha pobavili a ďakujem krásne za čítanie. Verím, že som nikoho nepobúrila a nenaštvala a že si nikto neťuká na čelo, že „píše o plese a úplne od veci“. Vôbec tradičnými spoločenskými podujatiami neopovrhujem, len to prosto nie je cesta, ktorá ma najviac baví.

Majte super deň!

Miša

Môj outfit: večerné šaty Stefanel, kabelka Deichmann, lodičky Islo, ponožky Calzedonia, kožuch AliExpres, baranica F&F, čipkové topy Intimmisimi a Etam

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.