História módy

Kostým VI. Tie roky sedemdesiate!

Juj, tieto sedemdesiate! Z jednej strany disco, z druhej deti kvetov. Kde je tam miesto pre kostým?!?

70s-fashion
Overaly, hot pants, zvony, minišaty, maxi dĺžky, androgýnne strihy. Džínsy. Extra lesklé materiály, zvieracia potlač, kvetinové alebo geometrické vzory, metalické látky a doplnky, batika, háčkovanie. Romantika a návrat k prírode alebo inšpirácia vesmírnym vekom? V 70. sa mohlo nosiť všetko.  A aj sa nosilo! Zdroj:Pinterest.com

Študujem túto dekádu už niekoľko dní a úprimne sa priznám, že sa pre ňu akosi neviem nadchnúť. Medzivojnové úsporné kostýmy, alebo Dior v 50. rokoch, to sa písalo samo, ale toto?:)  Ospravedlňujem sa čitateľom, ktorý majú v zlatých sedemdesiatych záľubu. Ja sa tíško teším na ďaľšiu dekádu – Dynasty a Dallas – pamätáte? Alexis tie svoje power woman kostýmy ale vedela nosiť!

Nohavicový kostým hrá prím

Ale späť k téme. Zdá sa, že pre jeden druh kostýmu bola predsa len táto dekáda veľmi dôležitá – a to pre nohavicový kostým.

Ako som spomínala v poslednom článku, koncom 60.rokov uviedol svoj „Le Smoking“, nohavicový kostým pre ženy inšpirovaný mužským smokingom, Yves Saint Laurent. Spôsobil tým malú revolúciu, nakoľko nohavice ešte neboli bežne akceptovateľným ženským formálnym a spoločenským oblečením.

YVS odštartoval záľubu žien v nohaviciach a ženy akoby si hneď chceli vynahradiť roky, v ktorých po nohaviciach nesiahali.

yvs-70s
YVS. 70.roky. Zdroj:Pinterest.com

Vypchávkami zvýraznené plecia (zatiaľ však menej ako o dekádu neskôr), rovný strih saka, vysoký pás na nohaviciach, voľné nohavice s pukmi. Mašľa namiesto kravaty.

V konfekčnej, masovej móde vládli však v prvom rade zvonáky, farby a vzory. Tu ukážka stále umiernených, formálnejších kostýmov:

woman-suit-70s
Nohavicový kostým. 70.roky. Zdroj: Pinterest.com

Anglická značka Biba

Hovorí vám niečo značka Biba? Od druhej polovice 60.rokov bola Biba v Anglicku viac pojmom a životným štýlom než len značkou oblečenia. Vznikla pôvodne ako zásielkový obchod, ktorý ponúkal dostupnú, ale originálnu a modernú módu pre široké vrstvy. Za Bibou stála návrhárka Barbara Hulanická. Obrovský úspech dosiahla Biba vďaka jej nadaniu vycítiť atmosféru a odhadnúť dopyt mladých ľudí. Biba otvorila v roku 1973 veľký obchodný dom v Londýne, avšak už po dvoch rokoch ho počas krízy zatvorili.

Značka uvádzala odvážne nohavicové kostýmy presne v duchu aktuálnej módy:

woman-suit-70s-biba-1

woman-suit-70s-biba
Úzke plecia, strihy predlžujúce ruky a nohy, kabátiky do polovice bokov, výrazné zvony, vzory od výmyslu sveta. Biba, 70.roky. Zdroj:Pinterest.com

Unisex kostým

Celé malé dejiny píšem o ženskom kostýme. Ale tu zrazu ženy začali nosiť nohavice a muži siahli po pestrých farbách, topánkach s podpätkom, lesklých materiáloch, vzoroch a obtiahnutých strihoch. Výsledkom je, že mužský a ženský kostým/oblek sa takmer nelíšili.

man-suit-70s-pop-stars
David Bowie, Mick Jager a Led Zeppelin. 70.roky. Zdroj:Pinterest.com

Unisex móda dovolila párom obliekať sa rovnako. Tu niekoľko bielych kostýmov:

suit-couples-70s
Mick a Bianca Jagger na letisku, Michael a Diana pri vystúpení, a svadba Cher, pričom musím zaostriť, aby som identifikovala muža:). Zdroj:Pinterest.com

Tak, čo poviete? Čo z tejto kapitolky by ste si zaobstarali?

Zvonom zdar!

Miša

Ďalšiu silnú kostýmovú dekádu nájdete TU, farebné metamorfózy kostýmu v 60.rokoch TU.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

2 komentáre

  1. […] o kostýme v rokoch 70tych nájdete TU, ďalšiu dekádu […]

  2. […] Predchádzajúci vývoj kostýmu ovplyvnený Christianom Diorom si môžete prečítať TU, o bláznivých 70.rokoch a nohavicovom kostýme TU. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.