História módy

Dejiny kostýmu VII. Power suit 80.rokov.

Tak, ako som sa akosi nedokázala nájsť v nohavicových kostýmoch 70. rokov, tak som sa z ničoho nič nadchla pre „power suits“ rokov osemdesiatych. Že aké suits? Spomínate si na Alexis zo seriálu Dynasty? Ak áno, ste na dobrej ceste pochopiť, čo sú zakladné črty „power dressingu“. Ak nie, tu je malá ukážka:

woman-suit-80s
Power suit. Joan Collins alias Alexis, Dynasty. Zdroj:Pinterest

Vedela som, že 80.roky boli v móde, líčení a stylingu extrémne dramatické a preto som si myslela, že power suit bol učesanejšou, formálnejšou verziou vtedajšej módy. Zdá sa však, že je za tým oveľa viac.

Ženy manažérky

Od sedemdesiatych rokov sa ženy v zamestnaní čoraz viac presadzovali a pomaly začali dobíjať aj manažérske pozície. Natrafila som na článok (ktorý súhlasí s tým, čo som písala v poslednej kapitole), že ženy zo začiatku trocha tápali, čo na seba, aby sa cítili a boli rešpektované rovnako ako muži. Preto siahli po prispôsobenom mužskom oblečení. Nosili sa najmä nohavicové kostýmy s výraznými hranatými líniami, plecnými vypchávkami a s nohavicami s pukmi. Ako ženské prvky fungovali mašľa namiesto kravaty, lodičky a decentné šperky.

Na začiatku 80.rokov žien v riadiacich funkciách pribúdalo a vzikla tu potreba nového oblečenia, ktoré hovorilo o sile a autorite, ale zároveň už nemalo potrebu zamaskovať, že nositeľkou je žena. Ženy boli hrdé na svoje novo získané pozície a to malo vyjadrovať aj ich oblečenie.

Ak sa na to pozrieme z hľadiska evolúcie kostýmu, môžeme 80. roky chápať ako ďaľší veľký skok v ženskej móde, ktorá kopírovala sociálne a ekonomické postavenie ženy modernej doby. Tak ako Coco Chanel a jej súčastníci prestali prestali pracovať s korzetom a dlhými sukňami, aby ženám umožnili slobodu pohybu a tým jej umožnili pracovať a športovať, tak power suit posunul ženu na vysokú, spoločensky akceptovanú, riadiacu pozíciu. Power suit je definitívne ďaším stupňom v emancipácií ženy.

Power suit ikony

Typickou predstaviteľkou je Margaret Thatcher. Iron lady ako vrcholná politická predstaviteľka potrebovala silný a presvedčivý štýl. Bola v podstate pionierkou, prvou ženou na tak vysokej pozícií a nastavovala laťku aj ženám nasledovníčkam, ktoré mala inšpirovať.  Jej formálne oblečenie bol konzervatívny kostým so širokými ramenami, často v jasných farbách, hodvábna blúza, kabelka Asprey (veľmi klasická a veľmi striedma) a výrazné šperky. Málokedy jej chýbali perly, brošňa, výrazné prstene a náušnice.

margaret-thatcher-power-suit
Power suit. 80.roky. Margaret Thatcher. Zdroj:Pinterest

„Beeing powerfull is like being a lady. If you have to tell people that you are, you aren´t“

Margaret Thatcher

Dynasty a Dallas túto módu priam tvorili. Najmä v Amerike boli oba seriály extrémne populárne. Už spomínaná Alexis bola prototyp sebavedomej, sebestačnej ženy, ktorá sa nebojí chytiť osud do vlastných rúk a najmä, nebojí sa vlastnými silami bojovať a víťaziť na dovtedy čisto mužskom poli – v biznise.

power-suit-dallas
Power suit. Dallas. Zdroj: Pinterest

Aby som nezabudla – okrem výrazných, prepychových šperkov (alebo bižutérie) boli neodmysliteľnou súčasťou tohto štýlu veľké vlasy. Trvalá, vyfúkané, nalakované, umne vyčesané – to všetko bolo in.

power-suit-dynasty
Power suit. Dynasty. Zdroj:Pinterest

Čo sú teda základné znaky power suit? V prvom rade široké ramená zvýraznené vypchávkami. Upriamenie pozornosti na osí pás (dosiahnutý aj kontrastom s ramenami). Výrazné farby. Často colorblocking dvoch silných farieb. Ak vzory, tak geometrické – pepito, kohútia stopa. Žiadne kvety a romantika. Úzka púzdrová sukňa ku kolenám. Kvalitné materiály. Ozdobné lemovanie, štepovanie a zlaté gombíky, alebo naopak čisté sako na dozdobenie šperkami. Doplnky: veľké opasky, triezve biznis kabelky, lodičky a veľa výrazných masívnych šperkov. Výrazné líčenie. Celkový look je dramatický, dominantný až agresívny.

Jeden návrhár za všetkých. Thierry Mugler

Francúzsky dizajnér tvoril pánsku a dámsku mestskú módu. Jeho power kostými stoja za to.

power-suit-thierry-mugler
Thierry Mugler. Power suit. Zdroj: Pinterest

Tak ako dnes? Viete si samú seba predstaviť v takomto dramatickom kostýme? Priťahovať všetky pohľady a už oblečením vyjadrovať, kto tu je šéfka?

Osobne zvažujem a tuším sa prikláňam k tomu, že minimálne raz by som si to vyskúšala. Už pre ten pocit:)

♥♥♥

Miša

Článok o kostýme v rokoch 70tych nájdete TU, ďalšiu dekádu TU.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

2 komentáre

  1. […] sa kostýmu darilo v silných 8Otych nájdete TU a dnešné modernú kostýmovú inšpiráciu […]

  2. […] silnú kostýmovú dekádu nájdete TU, farebné metamorfózy kostýmu v 60.rokoch […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.