História módy

Dejiny kostýmu I.

Keby sa ma dnes niekto spýtal, čo  si predstavujem pod pojmom „praktické dámske oblečenie“, asi by mi ako prvý nenapadol zrovna kostým. Napriek tomu sa zdá, že práve praktickosť bola prvým impulzom na vznik tohto populárneho odevu.

Pôvod kostýmu

Moja definícia „kostýmu“ je súprava kabátika/saka a nohavíc alebo sukne. Keď som začala s touto témou, mala som predstavu, že dejiny kostýmu budú siahať hlboko naprieč storočiami, podobne ako to bolo napríklad s nesmrteľnou zásterou pri téme domáce oblečenie. Na moje prekvapenie je však kostým vecou pomerne nedávnou, jeho korene siahajú do 17.storočia, pričom na bežné nosenie bol akceptovaný až v 19. storočí. Pred tým si celé tisícročia ženy vystačili so šatami (a tu sa teda riadne vybláznili, viď všetko od gréckych tóg, cez minojské živôtiky s odhalenými prsiami, renesanciu, opulentné baroko a rokoko až po širokánske krinolíny v čase Občianskej vojny Juh proti Severu).

Praktický kostým

Vráťme sa však k tej potrebe praktickosti. Prvé kostýmy boli jazdecké obleky. Neskôr využívané aj ako cestovný odev. Netreba si však pod tým predstavovať žiadne pohodlné oblečenie ako by sme ho videli dnes. Žena v 19. storočí v prvom rade stále nosila korzet. Korzet a šaty, ktoré mali úzko na telo (a korzet) strihaný živôtik a širokú sukňu či už s krinolínou, alebo turnierou (to je špeciálna vystužená konštrukcia s vankúšikom nad zadkom, ktorá robila zadné partie zvlášť bohaté a umožňovala nariasenie a splývanie elegantnej objemnej sukne).

woman-suit-19th-century-7
Jazdecké šaty z mäkkej vlny. Zvesy vzadu ležali na turniere. Slučka na konci sukne umožňovala vypnutie vlečky. Nosili sa s cylindrom, rukavičkami, bičíkom a čižmami.
woman-suit-19th-century-8
Tenisové šaty mávali zásteru s vreckom na loptičky. Turniéra a klobúčik museli byť.
woman-suit-19th-century-6
Vychádzkové šaty boli určené na ľahkú turistiku a cestovanie. Netypická pre toto obdobie je strohosť šiat, takmer ako pánsky oblek.

Esovitá silueta kostýmu

Ženské šaty s praktickým využitím boli teda prispôsobené na všetky športy bez toho, aby stratili módnu siluetu. Či už to bola turniéra alebo neskoršia  predstava ideálnej postavy v tvare presýpacích hodín. Rukávy sa šili širokánske, tzv. šunkové (poznáme ich z Anny zo Zeleného domu ako nazberané). Korzet v predu rovný, podporoval esovitú siluetu. Výber látok, najmä samozrejme pre majetnejšie vrstvy, bol úžasný. Hodvábne farebné brokáty,  zamat, vzory, farby, prúžky…čo len chcete. Dámy sa prizdobovali vtáčím perím, mašľami, volánmi, zberaním, čipkami alebo prepracovaným lemovaním.

Kostými však boli už od počiatku o niečo striedmejšie.

woman-suit-19th-century-9

woman-suit-19th-century-10

Začiatok 20. storočia

Začiatok 20.storočia je spojený so snahou o zjednodušenie ženského odevu. Dámy z dobrej spoločnosti ešte stále nosili korzet a uprednostňovali náročné strihy a vrstvenie exkluzívnych látok. Predstava ideálnej postavy sa však predsa len pomaličky posúvala od uzučkého zviazaného pásu k prirodzenejšej siluete. Svet prechádza obrovskými zmenami. Mení sa postavenie žien v spoločnosti. A to tvorí dopyt po celkom inom odeve. O tom však nabudúce:). Čítajte TU 🙂

Krásny večer!

Miša

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

1 komentár

  1. […] Ďalší diel venovaný Coco Chanel si môžete prečítať TU, predchádzajúci vývoj kostýmu TU. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.