História módy

Dejiny kostýmu III. Coco Chanel

Keď sa povie „kostým“, určite jedna z prvých asociácií bude chanelovský kostýmček. Mala som takú mlhavú predstavu, že Coco Chanel žila a tvorila najmä po druhej svetovej vojne, žila si na úrovni v hoteli Ritz v Paríži a venovala sa, v teple a pohodlí, návrhom kostýmov a malých čiernych pre vyššie vrstvy, ktoré jej zobali z ruky.

Nebolo to ani zďaleka také jednoduché. Vedeli ste, že ikonický kostým vytvorila až viac ako 70 ročná? Tomu sa povie životný elán!

chanel-suit-4

A čo bolo predtým? O Coco bol natočený film, veľa dokumentov a podrobný životopis nájdete samozrejme na Wiki. V mojom podaní len stručne najmä so zameraním na kostým:

Začiatky

Narodila sa v roku 1883. Matka, modistka, skonala na vyčerpanie z prepracovania a početných pôrodov. Coco v mladom veku putovala spolu so svojími sestrami do sirotinca, pričom jej dvoch bratov poslali pracovať na farmu.

Ako mladá sa naučila šiť a niekoľko rokov pracovala ako šička v továrňach. To jej po čase však nestačilo a začala hľadať cestu naplnenia vlastných snov.

Ako speváčka šansónov sa stala miláčikom mladých šľachticov a dôstojníkov. Tu získala aj svoju prezývku. Rok žila na zámku pri Compiegne s jeho majiteľom a dôstojníkom  Étiennom Balsanom. Naučila pohybovať vo vyššej spoločnosti a stretla ďalšieho muža svojho života Arthura (Boy) Capela. Prežili spolu dlhoročnú romancu až do jeho smrti pri automobilovej nehode v roku 1919 (hoci on sa oženil s Angličankou). Vďaka nemu získala kontakty a obchodné príležitosti. V roku 1910 otvára svoj prvý butik  – predaj klobúkov a doplnkov podľa vlastných návrhov (pracovala spolu so sesternicou Adrienne). Ďaľšie butiky nasledovali v rokoch 1913 a 1915.

Coco sa vrhla na vytvárenie vlastnej módy, pričom sledovala novú, uvoľnenú vlnu. Písala som o nej v minulom článku – zrušenie korzetu,  skrátenie sukní, zjednodušenie strihov…

Coco Chanel po roku 1920

Presadzovala trend tzv. „flat chest“ (plochá hruď), čo znamelo ostrý protiklad k esovitej siluete posledných korzetov, kde sa „holubičie hrude“ ozdobené kaskádami čipiek tisli do popredia.

Využívala farby dovtedy typické pre mužskú módu ako sivá a modrá (jej najobľúbenejšie farby po celý život boli čierna, tmavo modrá, biela, bežová a zlatá). Tieto farby mali podčiarknuť samostatnosť, odvahu a charakter „novej ženy“. Strihy čerpali inšpiráciu z mužských oblekov alebo ženských uniforiem prvej svetovej vojny.

coco-chanel-suit-1920
Coco Chanel okolo 1920. Zdroj: Pinterest.com

Tento kostým má od tradičného chanelovského kostýmčeku ešte ďaleko, však?

coco-chanel-suit-1920-1
Coco Chanel vo vlastnom modeli, okolo 1920. Zdroj: Pinterest.com

Silueta dvadsiatych rokov pracovala s predĺženými rovnými líniami, voľnými strihmi, zníženým pásom a midi dĺžkou sukne. Coco využívala nové splývavé materiály – najmä jersey. Tento úplet som spomínala v téme o histórií teplákov. Svoj nástup slávil práve v tomto období. A tak ako sa prebojoval do dámskej módy, našiel svoje využitie aj v prvých športových funkčných modeloch oblečenia pre pánov. Pôvodne sa z neho šilo  pánske spodné prádlo. Kabátik z úpletu bol vlastne kardiganom. Hoci s formálnejšími prvkami ako napríklad pevné úpletové lemy, limec, vrecká, opasok.

coco-chanel-suit-1920-2
Coco Chanel vľavo a dve ženy v konfekcií, inšpirovanej jej kolekciou, okolo roku 1920. Zdroj:Pinterest.com

Prekvapilo ma, aký populárny vtedy kardigan bol. Jeho uvedenie do ženskej módy sa pripisuje práve Coco. Traduje sa, že Coco neznášala, ako sa jej vždy pokazí účes, keď si naťahuje cez hlavu klasický sveter. A tak pretvorila pôvodne mužský sveter na zapínanie na elegantného spoločníka k sukni.

1930 – 1939

Firma Chanel sa stala impériom so štyrmi tisíckami zamestnancov. Coco oslovil Holywood kvôli kostýmom do niekoľkých filmov. Nakoniec však spolupráca skončila rozčarovaním. Coco označila Holywood za infantilný a naopak, filmový tvorcovia jej návrhy za príliš civilné.

Móda sa menila. Androgýnny vzhľad a „krátke“ sukne z 20. rokov upadli do nemylosti. Chanel intenzívne súperila s konkurentkou, módnou návrhárkou Elsou Shiaparrelli, o módne vodcovstvo haute couture. Zmenila štýl na ženskejší a začala navrhovať bižutériu.

Po neúspechu s Holywoodom navrhla doma kostýmy na divadelné predstavenie, ale stretli sa s prudkou kritikou.

Tu je niekoľko Chanel kostýmov z 30-tych rokov:

coco-chanel-suit-1930

coco-chanel-suit-1930-1
Pinterest.com

Druhá svetová vojna

Na začiatku vojny Coco zatvorila svoj salón. Uchýlila sa do hotela Ritz a jej milencom sa stal dôstojník tajnej služby SS. Spolu sa angažovali vo vytvorení dohody o separátnom mieri medzi Nemeckom a Veľkou Britániou.

Po vojne

Obvinenie so spolupráce s nacistami. Nikdy však nebola odsúdená. Odsťahovala sa do Švajčiarska, kde žila 10 rokov, pričom časť z nich prežila so svojím nemeckým milencom.

Návrat

15 rokov po zatvorení svojho salónu sa Coco Chanel vracia na scénu. Má 71 rokov (!!!).

Hnevá ju, že móda sa opäť zmenila. Prevzali ju mužský návrhári, ktorí upustili od uvoľnenej a praktickej siluety a opäť ženy tvarujú podľa svojich predstáv – pás stiahnutý korzetom,  vypchávky na pleciach, zvýraznené prsia, širokánske sukne pracujúce na ilúzií širokých bokov. Tzv. „New look“:

dior-new-look
Christian Dior, „New Look“ 1947. Zdroj: Pinterest.com.

Coco to nepovažuje za oblečenie vhodné pre ženu, ktorá prekonala aj druhú svetovú vojnu a je stále tu, aktívna a samostatná. Začína pracovať na svojej druhej módnej revolúcií. Spája sa opäť so svojimi starými spolupracovníkmi (a spolumajiteľmi firmy Chanel, s ktorým sa medzitým stihla súdiť kvôli Chanel parfému). Financujú jej návrat.

Prvá kolekcia nebola u kritikov prijatá s nadšením. Napriek tomu, Coco usilovne pracuje a do piatich rokov je opäť  finančne úspešná. Najmä však v Amerike a Británií. Francúzi jej nevedia zabudnúť nacistického milenca.

V tomto období navrhuje siluetu, ktorá je klasikou do dnes:

chanel-suit-2

Až do svojej smrti v roku 1971 (87 rokov) aktívne pracuje. V posledných 16 rokoch svojho života vytvára návrhy na nespočet týchto krásnych kostýmov.

Po Coco

V roku 1982 sa stal hlavným návrhárom Chanel Karl Lagerfeld a je ním dodnes. Pôvodnú ideu klasického kostýmu posúva každoročne ďalej a ďalej. Myšlienka je stále živá a navyše v aktuálnych podobách.

chanel-suit-modern

Ách, krásne, však?

Milé dámy, dnes je posledná veta jasná – nech vás Chanel kostým neminie!

Pohodový večer

Miša

Vplyv Christiana Diora na kostým nájdete TU, čo sa dielo s kostýmom pred Coco TU.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

2 komentáre

  1. […] diel venovaný Coco Chanel si môžete prečítať TU, predchádzajúci vývoj kostýmu […]

  2. […] Históriu kostýmu vo veselých 60.rokoch nájdete TU, vplyv Coco Chanel na dejiny kostýmu TU. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.