5 tipov ako na Instagram bez stresu a v pohode

Categories Blogovanie, Lifestyle
Ako na Instagram modny tucet ako blogovat na instagrame modny tucet

Tento článok píšem pre všetkých nás instagramových nadšencov, ktorí vedú svoje účty ako svoje hobby a hlavnou motiváciou je robiť niečo, čo nás baví. Ak si veľký Insta guru, tak máš tieto tipy už dávno zmáknuté a čítať nemusíš. Ale ak si denne lámeš hlavu, ako na Instagram, či postovať, kedy, ako, máš v tom trocha chaos a nervuješ sa, že dnes na to asi nebudeš mať čas, článok ti môže pomôcť.

Kedže pracujem, blogujem, fotím, snažím sa vzdelávať v online marketingu a popri tom samozrejme chcem mať dosť času na nás so Zefkom, naše štvornohé deti a ďalšie drobnosti (?!) ako chod domácnosti alebo bežné vybavovačky, toho času fakt nie je nazvyš. Preto proste nemôžem tráviť nad Instagramom celé dni. Som rada, keď si večer odtrhnem hodinku a cez deň do ňho občas na sekundu nahliadnem. Na jednej strane je to škoda, lebo by to moje instagramovanie vyzeralo úplne inak, na druhej strane som však rada, lebo ma to núti stáť nohami na zemi a nestrácať sa v nejakých virtuálnych výšinách.

Predpokladám, že sme na tom s časom všetci tak nejak podobne, hm?

A tak všetky moje tipy, ktoré som nazhromaždila v minulom roku, smerujú k tomu, ako na Instagram bez zbytočných stresov a s obmedzeným časom. Tu ich máte:

1. Plánujem posty v Preview app

Bez plánovania si to už neviem ani predstaviť. Jednak potrebujem fotky vidieť ako pôjdu za sebou a aj ako vizuálne bude pôsobiť celý feed. Taktiež si potrebujem pripraviť (aspoň) zhruba témy, o ktorých budem hovoriť. Appiek na plánovanie je kopec. Treba iba poskúšať, ktorá komu vyhovuje. Chvíľku to trvá, kým si na to človek zvykne, ale potom to dokáže odbúrať veľmi veľa stresu typu „čo len dnes budem postovať“, „o čom len budem hovoriť“ a aj aké hashtagy zvoliť.

5 tipov na Instagram bez stresu a v pohode Modny tucet cervene šaty Sugarbird fashion blogerka kaviaren
Všetky fotky v červenom sete má na svedomí Jaro Adame. Dlho sme doťahovali finálny preset. Vyladený preset je tip číslo 5 tohto článku. Výrazne pomáha zjednodušeniu úpravy fotiek. Jarko urobil aj krásny edit fotky, ktorý v tejto kvalite nezvládam ☺

2. Ukladanie skupín hashtagov

Zaraďovať si hashtagy do skupín a tie si ukladať, je vec, ktorá extrémne celý proces ako na Instagram uľahčuje. Skupiny si tvorím v Preview apke a keď je treba, len ťuknem na jednu z uložených skupín a šup, za sekundu mám vybrané relevantné hashtagy bez roboty. Je dobré mať niekoľko druhov skupín na rôzne typy fotiek. Napríklad ja mám skupinu “streetstyle” alebo “večerné šaty”. Nepoužívam to vždy, ale keď mám dni že fakt nemám čas, tak je to veľmi napomocné. Inokedy skupinu použijem, len ju mierne doladím podľa konkrétnej fotky. Niečo zmažem a niečo pridám.

Modny tucet cervene saty sugarbird bloger blogerka kaviaren fotenie 5 tipov na instagram bez stresu a v pohode

3. Nemám výčitky svedomia, že nepostujem každý jeden deň

Instagram dokáže byť ako veľká železná guľa zavesená na nohe, ak sa berie príliš vážne. V minulom roku som prišla na to, že ma najviac zväzuje práve tá nutnosť. To že niečo MUSÍM. Rok 2018 bol veľmi turbulentný. Udialo sa toho veľmi veľa a prirodzene, že prišli aj dni, keď som na Instagram jednoducho nemala náladu. Zistila som, že ak sa v takýto deň do postovania nútim, vidím všetko čierne. Zdá sa mi, že post je málo úspešný, že je málo komentárov, že nie sú všetky pozitívne… No klasické nastavenie unaveného človeka, čo nemá náladu. Navyše vidina nutnosti instagramovať na konci dlhého dňa ma stresovala. A tak sa snažím Instagramu venovať len keď mám naozaj náladu a priestor.

A či sa to prejavuje na číslach? Myslím si skôr, že naopak. Keď postujem naozaj s radosťou, vnímam viac príležitostí, doladím ešte vo finále pripravenú caption, doplním nejaké hashtagy aj nad rámec plánovaných. Vo finále má post viac likov a komentárov. Taktiež som neodsledovala, že to má dopad na rast followerov. Snažím sa postovať 5-6x do týždňa a zdá sa mi to ok.

5 tipov na Instagram bez stresu a v pohode modny tucet cerveny kostym sugarbird urban coffee kaviaren blog blogerka

4. Postujem aj momentky

Snažím sa, aby gro mojich fotiek bolo naozaj profesionálne odfotených, ale nebránim sa ani fotkám, ktoré vzniknú za päť minút a sú odfotené mobilom. Samej sa mi totiž páči, ak je z feedu trochu cítiť človečinu, keď vidím človeka, ktorého sledujem aj doma na kresle a nie len starostlivo nastylovaného v dokonale vybranom prostredí. Všetci sme len ľudia a je jasné, že nie sme na 100% v každej chvíli dokonalí.

Ak sa mi takáto fotka podarí, býva minimálne tak (alebo aj viac) úspešná ako moje ostatné fotos. Myslím, že je to práve o tom, že ľudia za ňou cítia ten vtip a nápad momentálneho okamihu. Nemusí ísť vždy o dokonalé doladenie farieb a ostrosť fotky.

Túto fotku sme cvakli so Zefkom naozaj za 5 minút. Balili sme sa pred Vianocami na cestu k rodine, behala som hore dole po byte, zbadala tieto lodičky a dostala náhlu inšpiráciu 🙂 V likoch si viedla nadpriemerne. Hoci teda zrnenia je na nej dosť, mali sme málo svetla.
Pri tejto foto sme išli s Lenkou zo stretka. Ok, príprava trvala dlhšie, lebo som si dopredu premyslela, čo si oblečiem, ale cvakli sme to tiež za minútku. Lenka nedávno písala o tom, že tie nové mobily fotia pekne aj v sťažených podmienkach (nesvietilo slnko) a táto foto je toho dôkazom. Foto som použila k súťaži a bola prekvapivo úspešná.

A tak sa už toľko nestresujem, ak nemám nafotené a hocikedy hodím niečo z môjho 5 minútového archívu☺

5. Vlastný preset na edit fotiek

Tak s týmto som veľmi dlho bojovala. Stále som len zanietený amatér, tak dávam len svoje začiatočnícke rady. Milujem tie profi účty, ktoré sú krásne zladené v jednom presete. Uprenostňujem tie jemnejšie, ktoré čerpajú z prirodzených farieb, len ich trocha zvýraznia.

Niekto preset nerieši vôbec. Je to vec osobného vkusu. Ja som zástancom toho, že Instagram je vizuálne médium a nielen každá jedna fotka, ale aj feed ako celok by mohol byť príjemný na pohľad.

Btw vysvetlím čo to ten preset vôbec je. Je to prednastavený edit fotiek, ktorý sa dá uložiť a potom sa už len jednoducho používa na všetky fotky. Feed vyzerá jednoliato a maximálne to urýchľuje prácu. Edit pokrýva parametre ako saturácia, teplota farby, expozícia, zaostrenie…čokoľvek, čo editor ponúka.

Išla som na to všelijako. Myslím, že človek, ktorý nefotí (alebo s tým tiež len začína) a nemá navnímané svetlo, teplé a studené farby a kopec ďalších parametrov, zo začiatku ťažko definuje, ako by chcel vlastne fotky upravovať. Aspoň mne sa teda páčilo raz to, inokedy ono a nevedela som presne povedať, v čom je medzi nimi rozdiel.

Každopádne, dnes mám vybratý jeden preset v Lightroom apke a viem, že chcem farby ťahať do saturovaných a studených. Extrémne mi to uľahčuje život. Pár klikov a fotka je upravená. A čo je najlepšie – feed LADÍ!

Ako na to? Skúšala som najprv presety v Preview appke (aj platené), ale po čase som sa priklonila k free mobilnej verzií Lightroomu. Viem, že ak by som sa chcela s fotkami naozaj hrať, mala by som ich upravovať v Lightroome na compe, ale úprimne, nemám na to čas. Mám šťastie, že to, čo fotím s Jarkom, upravuje on (a skvele! Ďakujem!) a zbytok mojich fotiek upravujem už len na mobile. Mohlo by to byť aj lepšie, ale je to proste kompromis pomeru času (ktorý mám) a kvality ( ktorú akceptujem).

————————-

Tak, našli ste sa v niečom, máte aj vy tipy na to, ako na Instagram s radosťou? Prípadne, zaujímalo by vás ešte niečo? Nebojte sa a píšte. Teším sa.

Papa,

Miša

Ak ťa zaujíma viac článkov o blogovaní, pozri na Blogovanie a spolupráce začínajúceho blogera SEM alebo na 5 dôvodov na Insta detox SEM.

5 tipov ako na Instagram bez stresu a v pohode blog blogerka modny cervene saty blogovanie
Blogerka blogovanie cervene saty socialne siete


2 thoughts on “5 tipov ako na Instagram bez stresu a v pohode

  1. Úplne s tebou súhlasím, Miši! Ty vieš aký mám názor na IG a stresovať sa kvôli tomu, je fakt blbosť. Ja na postovanie používam Later a Planoly, pričom mi ten druhý príde lepší, ale chcela by som skúsiť Buffer, ktorý toho ponúka viac, napr správu viacerých profilov. Čo sa týka skupín # mám 3 nazvané: lokalita, generické v angličtine, generické v slovenčine.
    BTW tá červená ti neuveriteľne pristane! <3
    PS: nech sa páči aj môj príspevok k téme sociálne siete: https://lenkasays.com/socialne-siete/

    1. Díky Leni. Preview v poslednej dobe neponúka alternatívy hashtagov pri ich zadávaní (a počet príspevkov pod nimi vypostovanými), odvolávajú sa na funkciu Instagramu, ktorý zrušil ponúkanie podobných hashtagov. To ma celkom štve, pretože to sťažuje prácu. Možno sa skúsim popozerať aj po inej appke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.