História módy

Dejiny kostýmu II.

V minulom diele som sa dostala na prelom storočí. Ak sa na to obdobie pozriem z módneho hľadiska, tak to naozaj bolo niečo extrémne – extrémne veľa zmien natrieskaných v krátkom časovom úseku 20-30 rokov. Ako to?

Na prelome storočí

Vo svete bujnela priemyselná revolúcia. Vytvorila sa zabezpečená a záhaľčivo žijúca stredná vrstva, ktorá trávila svoj čas pri posedeniach na čaji, na piknikoch, divadelných predstaveniach, kúpeľných promenádach a plesoch. Nosili sa nákladné šaty z ľahkých materiálov, dámy sa promenádovali v bieloskvúcich živôtikoch, zdobených nespočetnými volánmi. Klobúky boli priam umelecké diela, zdobené kvetmi a perím. Šaty sa zdobili brošňami, perlami, romantickými šperkami. Dáma nevychádzala z domu bez rukavičiek a slnečníka.

Na druhej strane sa do popredia dostáva emancipácia. Nastala prvá vlna masívneho nástupu žien do práce. Ženy opúšťali teplo svojich domácností (niekedy si teraz trieskam hlavu, že „Prečo, prečo ste to urobili, prababičky?!“) a mierili do tovární, kancelárií a ktovie kam ešte. V továrni, pri páse, sa asi veľmi zle pracovalo v korzete a krinolíne. Vznikla potreba nového, praktického oblečenia, jednoduchého na nosenie aj údržbu. A tak móda prekonala skok. Tu len pre ukážku aký obrovský bol rozdiel medzi bežným oblečením „podľa starého sveta“ a novým „energickým dievčaťom 20. rokov“:

woman-suit-history-2
Pinterest.com

Zbohom korzet

Ženy sa konečne prestali po niekoľkých storočiach sťahovať v korzete. Žiadna esovitá silueta, kde korzet tlačil prsia dopredu a boky dozadu. Žiadny nepohodlný tlak na vnútorné orgány. Telo nemuselo byť cez deň zahalené od krku až po päty. Svetlo sveta uzreli nohy a členky. Upustilo sa od niekoľkých vrstiev ľahších látok a obľúbenými sa stali odolnejšie materiály v jednej vrstve. Zjednodušilo sa spodné oblečenie. Na trh bola uvedená prvá podprsenka.

Tých zmien bolo naozaj veľmi veľa. Neviem si predstaviť, čo by to znamenalo, keby sa podobná zmena stala dnes. Asi to už nie je možné, keďže sa nosí už takmer všetko. A ku korzetom sa (mimo špeciálnych príležitostí, však:)), hádam už nevrátime.

Prvá svetová vojna

Možno by bol ten vývoj aj v tých časoch pomalší, keby ho neurýchlila I. svetová vojna. Dramaticky zmenila životný štýl najmä nižšej vrstvy. Zrazu z bežného života vymizli chlapi a ženy museli zastať všetku prácu za nich. Pracovali v poľnohospodárstve, vyrábali muníciu, narábali so strojmi, pracovali na úradoch, v štátnych službách.

A čo kostým? Ten sa dostáva do popredia. Z oblečenia, pôvodne určeného len na šport a cestovanie, sa stáva praktická nutnosť.

woman-suit-history-3
Pinterest.com

Uniforma

S nástupom I. svetovej vojny sa kostým stáva priam nevyhnutnosťou: mnohé ženské uniformy sú vlastne kostýmy a naopak, mnohé civilné kostýmy sú inšpirované uniformami.

woman-uniform-ww1

woman-uniform-ww1-2
Pinterest.com

Uniformy pozostávali zo sukne a kabátika, v páse prepásaného, a s mnohými praktickými veľkými našívanými vreckami. Vplyv z pánskej módy je tu zrejmý. Kedže ešte pred nedávnom žena nemohla ukázať členky a lýtka, k uniformám sa nosili najmä čížmy alebo ovinovačky.  Pod sako košeľa a kravata. Látkou sa šetrilo a tak neprežili široké límce ani náročné fazóny.

Po vojne bol nedostatok takmer všetkého, svet sa musel nadýchnuť do novej éry. Móda podlieha trendu skracovania, ako účesov, tak sukien. Blížia sa bláznivé jazzové roky.

A čo kostým? Prežil?

Ďalší diel venovaný Coco Chanel si môžete prečítať TU, predchádzajúci vývoj kostýmu TU.

Krásny večer

Miša

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

2 komentáre

  1. […] žien v spoločnosti. A to tvorí dopyt po celkom inom odeve. O tom však nabudúce:). Čítajte TU […]

  2. […] Vplyv Christiana Diora na kostým nájdete TU, čo sa dielo s kostýmom pred Coco TU. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.