História módy

Dejiny kostýmu IV. New Look. Dior a tí druhí.

„Nádherná ženská silueta a zlatý vek kostýmu“. Asi tak by sa dal charakterizovať „New Look“, nový vzhľad ženskej povojnovej módy. Ak si spomínate na posledný článok, bol to práve tento trend, ktorý primel Coco Chanel, aby sa vrátila k tvorbe. Nie však ako jeho zastánkyňa, ale vášnivá odporkyňa.

Chanel naďalej presadzovala vo svojich strihoch jednoduchosť a praktickosť. Žiadne korzety a obmedzovanie. Naopak, dôraz na funkčné strihy, ktoré umožňovali voľnosť pohybu (testovala svoje kostýmy napríklad na nastupovanie a vystupovanie z auta). New Look mal dosť  androgýnneho dievčaťa 20. rokov. Žena mala byť opäť ženou. So všetkými krivkami. A aj štylizovanosťou a istou mierou nepohodlia. Bol to protipól k večnému vojnovému šetreniu, strohosti a látkam na prídel.

New look. Christian Dior

V roku 1947 predviedol Christian Dior svoju kolekciu „Corolle“ (išpirácia obráteným tvarom kvetu), ktorá obsahovala kostým Bar. Práve jeho línie pomenovala redaktorka Harper´s Bazaru „New Look“. A tak sa začala módna vlna, ktorá trvala až do začiatku 60. rokov.

dior-new-look
„Bar“ woman suit. Dior. Zdroj: Pinterest.com

Ťažisko novej línie bolo predovšetkým v dokonalej krajčírskej vypracovanosti, ktorá kopírovala, vyzdvihovala a formovala ženské krivky. Žena mala mať opäť extra úzky pás, zvýraznené prsia, oblé plecia a široké boky. Správna silueta sa dosahovala aj vďaka spodnej bielizni. Znovu sa oprášili korzety, tentokrát v krátkej verzií, ktorá sťahovala pás. Aktuálna už bola podprsenka, ktorá zdvíhala a podporovala. Sťahovacie prádlo a podväzkový pás nemohli chýbať.

new-look-dior
New Look. Dior. Zdroj:Pinterest.com

New look. Nasledovníci

Dior nebol jediný módny návrhár tej doby, ktorý New Look propagoval. Jeho súčastníkmi a prekopníkmi nového štýlu boli napríklad Španiel Balenciaga alebo Francúzi Givenchy a Balmain. A samozrejme veľa iných, dnes nie tak známych, návrhárov v Európe i Amerike. New Look začali veľmi rýchlo kopírovať výrobcovia dostupnej konfekcie.

new-look-balenciaga
New Look. Balenciaga. Zdroj: Pinterest.com

Typické znaky

Typické bolo neuveriteľné detailné, dokonalé vystavanie strihu, najvyššie krajčírske umenie a pochopenie vlastností materiálu.

new-look-balmain
New Look. Balmain. Zdroj:Pinterest.com

Na všetkých modeloch je dodržaná výrazná silueta presýpacích hodín. Sukne boli v midi dĺžke. Buď jednoduché púzdrové alebo veľmi široké (obľúbené najmä široké sklady). Väčšina kreativity sa však vyzúrila na:

Kabátikoch –  šálové goliere, mašle, viacradové zapínanie, prestrihy, lemovanie, opasky, stojačiky, riasenie látky, výrazné gombíky, čipka, hlboké výstrihy alebo celkom jednoduché zapínanie ku krku bez goliera….čo len chcete

a

rukávoch – obľúbené 7/8 rukávy (aby bolo vidno náramky a hodinky), alebo kratšie široké rukávy ku ktorým sa nosili dlhé rukavice, naberanie v hornej alebo dolnej časti, dolmanské rukávy (inšpirácia z kaftanu – široký, hlboko do trupu zasahujúci rukáv), mažety, gombíky, zdobené zapínanie…

Pravá dáma ešte stále ku kostýmu nosila klobúčik (tu sa tiež fantázií medze nekládli), rukavičky a samozrejme, lodičky a kabelku.

new-look-lilli-ann
Americká značka Lilli Ann. Zdroj:Pinterest.com
new-look-givenchy
Givenchy. Všimnite si kostým v strede. Na širokých skladoch sa striedajú dva druhy látky. Zdroj: Pinterest.com

Tak ako? Oslovila vás táto new povojnová vlna? Ja poviem iba toľko: ak by sa niekde takéto kostýmy rozdávali, prosím, prosím, zavolajte ma. Prídem. Kdekoľvek budem. Aj na bycikli. Aj pešo. Hladná. Smädná. To je jedno – už mi ho dajtéééé!

Asi tak:)

Krásny víkend

Miša

Históriu kostýmu vo veselých 60.rokoch nájdete TU, vplyv Coco Chanel na dejiny kostýmu TU.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

2 komentáre

  1. […] Christiana Diora na kostým nájdete TU, čo sa dielo s kostýmom pred Coco […]

  2. […] vývoj kostýmu ovplyvnený Christianom Diorom si môžete prečítať TU, o bláznivých 70.rokoch a nohavicovom kostýme […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.