Jemné vlasy Prírodná kozmetika

Starostlivosť o jemné vlasy a curly girl method

Celý život som presvedčená, že mám tie najhoršie vlasy na svete 🙂 Vždy boli príliš jemné, bez objemu a hustoty, konce boli suché a lámali sa, ale pri korienkoch sa naopak mastili. Navyše sa mierne vlnili, čo som ale nedokázala využiť, skôr mi to spôsobovalo každodenné trápenie. Tie, čo máte vlasy ani rovné, ani kučeravé, viete, ako „dlho“ vydržia narovno vyfúkané, alebo naopak nakučeravené. V tomto článku by som chcela písať o tipoch a trikoch na jemné, problémové, tvar nedržiace vlasy bez objemu. Veľa čerpám z curly girl method. Hoci je táto metóda určená pre vlnité a kučeravé vlasy, naučila ma najmä prírodnej starostlivosti o vlasy a vlastne úplne zmenila môj pohľad na to, ako taký vlas funguje a čo potrebuje.

Verím, že tento článok môže pomôcť rovnako jemnovlasým, riedkym, problémovým, spľastnutým, či nerastúcim vlasom + vlnitým a kučeravým. Ak ste dlhovláska s hrubými, hustými, rovnými vlasmi, gratulujem 🙂 a ďalej čítať nemusíte.

Kde začať, alebo moje skúsenosti s „bežnou“ starostlivosťou o vlasy

Moje znalosti o vlasoch pochádzali z načítaných vedomostí zo ženských magazínov a zo sporadických návštev kaderníctiev. Sporadických preto, pretože som (doposiaľ) nenatrafila na kaderníčku, ktorá by mi dokázala s vlasmi urobiť niečo iné ako vyfúkať ich cez guľatú kefu do hľadka, predtým umyť nejakým silikónovým šampónom pre lesk a navrch postriekať lakom na vlasy. Výsledom bolo, že som vyzerala, akoby som mala ešte o polovicu vlasov menej ako zvyčajne.

Moja domáca starostlivosť vyzerala však veľmi podobne a ja som netušila, že mám hľadať niečo iné. Možno som mala navštíviť nejaký super drahý salón a viac sa informovať… neviem.

jemne vlasy vlnite blog curly girl metoda

Prvé dobré poznatky metódou pokus-omyl

V posledných rokoch som sama metódou pokus-omyl prišla na to, že tie naj reklamované šampóny moje vlasy ešte viac zjemňujú a že ešte horšie je, keď si dám z tej rady aj kondicióner. Začala som skúšať šampóny s prírodnejším zložením. Vždy to chvíľu fungovalo a potom zas nie. Posledný rok som pričuchla aj k no poo metóde. Zistila som, že mojím vlasom sedí umývanie niečím iným ako šampónom – marockým íľom, sódou bikarbónou, jablčným octom… poskúšala som veľa doporučovaných vecí. Vlasy sa zdali byť pevnejšie a silejšie. Dnes už viem, že to bolo kvôli tomu, že tieto prípravky neobsahujú žiadne silikóny ani iné chemické zlúčeniny. To majú moje vlasy radi.

„no poo method“ – umývanie vlasmi jemnými a šetrnými alternatívami k šampónom. Môže to byť umývanie iba čistou vodou (ževraj po čase si na to vlasy zvyknú a funguje to), jablčným octom, sódou bikarbónou, marockým íľom a inými prírodnými látkami.

jemne vlasy vlnite kucerave curly girl metóda blogerka skusenosti
Takto chodím najčastejšie. Vlásky vzadu zopnuté. Kedže sú jemné, každý vánok z nich urobí rozfúkanú púpavu a tak sa takto cítim najistejšie.

Curly girl metóda a prvé pochopenie základných princípov starostlivosti o vlasy

Ku curly girl method ma priviedli moje sledovateľky na Instagrame a ja som im za to neskonale vďačná. Začala som googliť a asi najviac som čerpala na stránke Kudrnaté vlasy tu a neskôr na FB fóre tu. To facebookovské fórum naozaj žije, sú tam desiatky príspevkov za deň.

Skúsim čo najjednoduchšie zhrnúť to hlavné, čo som sa naučila (metóda je sama o sebe dosť rozsiahla, keď ideme do detailov, tak naozaj odo mňa iba také základné zhrnutie):

Najprv tie negatíva:

  • silikóny na vlasy nepatria. Nalepia sa na štruktúru vlasu (je taká šupinkovitá), napchajú sa do všetkých medzierok ( preto sú vlasy po ich použití také hladké) a spôsobujú neplechu – zabraňujú vyživujúcim látkam zo šampónu či balzámu dostať sa k vlasu, zabraňujú hydratácií a bežným šampónom sa nedajú zmyť.
  • sulfáty a alkoholy – podobne, tie vlasy zasa vysušujú.

Pozitíva a pochopenie:

  • dobrá správa je, že aj v bežných drogériach existuje dostatok produktov, ktoré sú na prírodnej (alebo prírodnejšej) báze a tieto látky neobsahujú. Len treba pohľadať.
  • dôležité: alfou a omegou starostlivosti o vlasy sú proteíny a hydratácia.
  • proteíny sú stavebným kameňom vlasov a môžeme ich vlasom dodať cez šampóny, balzámy alebo stylingové prípravky. Dokonca aj jednoducho cez želatínovú masku na vlasy.
  • hydratácia hovorí o tom, ako vo vlasoch udržať čo najviac vlhkosti. Hydratovaný vlas je pružnejší, hrubší, zdravší. Suchý vlas je tenký, šupinatý a láme sa.

A čo s rastom vlasov?

Vrátim sa teraz o krok späť. K problému, ak vlasy nerastú, nedorastajú do dĺžok, sú riedke, alebo, nedajbože, vznikajú lysiny.

Na rast som vyskúšala kadečo, od všetkých možných vitamínov až po vodičky na vlasy. Dnes mám dvojkombináciu, ktorá mi vyhovuje najviac:

Tonikum na pokožku hlavy.

Zo začiatku mi veľmi pomohla vlasová kozmetika The Garden. Celá ich stránka je plná informácií, čo s vlasmi robiť, tiež som sa tam veľa naučila. A ich filozofia je tiež založená na výlučne prírodných zložkách, celkom v súlade s curly girl metódou. Používala som ich tonikum na pokožku hlavy. Vlasy menej vypadávali, rýchlejšie rásti a spevneli.

Dnes kupujem aj lacnejšie toniká – napríklad rakytníkové, či lopúchové od Alpy. Spolu s masážou hlavy (viď nižšie) mám pocit, že fungujú podobne. Uvidím, po čase zhodnotím.

Špeciálny tip: vyskúšajte na pokožku hlavy aj ricínový olej.

Vitamíny Bloomhair.

Ja viem, poviete si, že zasa ďalšie vitamíny, ktoré „zaručene“ fungujú. Úprimne priznávam, že by som sa k nim nedostala, keby ma neoslovili na spoluprácu. Dnes ich beriem už viac ako štyri mesiace, jednu tabletu ráno, druhú večer ( v návode majú dve ráno, ale bolo to prisilné na môj žalúdok) a vlasy mi po x rokoch konečne začali dorastať do dĺžky a rásť rýchlejšie.

Už zloženie majú výnimočné – je tam cez 25 zložiek obsahujúce všetky bežné vitamíny, ktoré sa na vlasy doporučujú + selén, zinok + zložky, ktoré tak často vo vitamínoch nenájdeme: kolagén, extrakty z rastlín, aminokyseliny a kyselinu listovú.

Všetko sú to aj látky, ktoré sa doporučujú brať ženám všeobecne, pre zdravie. Preto Bloomhair nahradili niektoré moje vitamíny (samozrejme predpoklad je pestrá vyvážená strava).

jemne vlnite vlasy bloomhair curly girl metoda skusenosti recenzia

Nedá mi tu ešte malú poznámku k užívaniu vitamínov – pomerne častý je názor, že vitamínové tabletky sú zodpovedné akurát tak za predražený moč (rozumej, všetko iba cez telo prejde, nič z toho nie je využité). Nuž… s dobre trafenými vitamínovými a inými doplkami stravy mám tú skúsenosť, že ich hneď pocítim na pevnosti nechtov, stave pokožky a vlasov.

„Iná“ mechanická starostlivosť o jemné vlasy

Česať, či nečesať, ako sušiť a podobne. Pár rokov som sa riadila podľa názoru, že korienkov vlasov sa netreba hádam ani dotknúť, proste dráždiť vlasovú pokožku čo najmenej.

Masáž pokožky hlavy

Dnes si však myslím, že je to blbosť – naopak, osvedčilo sa mi pokožku celkom silne masírovať kefou alebo nechtami. Dôležité je, aby sa prekrvila. Tak sa prekrví aj korienok, je lepšie vyživený a dlšie sa na hlave udrží. Masírovať sa môže aj dva krát denne, najmenej by to malo byť aspoň raz za dva dni (podľa mojich skúseností).

Pozrite aj článok o domácej maske na jemné vlasy za pár centov, ktorá dodá potrebné proteíny a pomôže hrúbke vlasov: Želatínová maska na vlasy.

Pri umývaní a sušení čerpám z Curly girl metódy

Snažím sa pri umývaní nechať podľa Curly Girl metódy vody na vlasoch čo najviac. To znamená, používať bavlnené tričko namiesto froté uteráka a vlasy naozaj iba veľmi jemne vyšušiť. Takmer z nich ešte kvapká, kým so sušením skončím.

Vlasy česať ešte počas umývania alebo keď sú ešte v tomto takmer mokrom štádiu s pomocou balzamu či kondiciónera. Nečesať vlasy suché kvôli lámaniu a krepateniu.

Ešte k úmývaniu – podľa CGM sa nemusia vlasy vždy umývať šampónom. Naopak, mal by sa čo najviac predlžovať ten interval, keď si už bez šampónu nevieme poradiť. Ak vlasy nie sú priveľmi mastné, dá sa použiť napríklad len balzam alebo kondicióner. Existujú aj špeciálne CGM kondiciónery, ktoré obsahujú aj jemné umývacie zložky, ale tie som našla zatiaľ len na špecializovaných CGM shopoch (napríklad stránka kudrnatevlasy.cz).

Česanie

Vlasy nechať voľne uschnúť. Dievčatá s veľkými kučeravými hrivami používajú difúzér, aby nemuseli s mokrou hlavou čakať veky.

Refresh

Pri jemných alebo vlnitých (alebo obidvoje) vlasoch sa stáva, že ráno vyzerajú absolútne nepoužiteľne. Niekde sú pricapnuté k hlave, niekde odstávajú, niekde sa krútia zvláštnym smerom. Svoje tu hrá aj poréznosť vlasov – nakoľko je vlas schodný viazať si vodu. Moje nízko porézne vlasy sú ráno bez hydratácie, akoby boli tenšie a pôsobia suchšie.

Riešením je si hlavu znova umyť (pokojne bez šampónu ak sú vlasy inak v pohode) a použiť hydratačný prípravok, ktorý do vlasov znovu vlahu dostane.

Vlasy sa však dajú aj jednoducho navlhčiť iba do dĺžok (pokožku hlavy nenamáčať) a votrieť do nich nezmývateľný hydratačný balzám. Je to o niečo jednoduchšie, pokožka hlavy sa nevysušuje zbytočným umývaním a vlasy uschú o niečo skôr. Pri vlnitých či kučeravých vlasoch opäť vzniknú pekné uhladené vlnky.

Prechod od silikónovej k prírodnej starostlivosti o vlasy

Pri prechode na prírodnú starostlivosť o vlasy najprv musíme z vlasov vymyť nahromadené chemikálie. Inak by silikóny a sulfáty zostali na vlasoch stále prilepené. Existujú na to špeciálne šampóny, inou alternatívou je umytie sódou bikarbónou alebo dlhodobé používanie bezsilikónových šampónov, ktoré postupne chemické nánosy vymyjú.

jemne vlasy vlnite curly girl metoda bloomhair skusenosti recenzia ako na to
Produkty starostlivosti o vlasy, ktoré som si obľúbila

Na Instagrame mám jedno maličko staršie vlasové video, kde hovorím o účinkoch odskúšaných prípravkov na starostlivosť o vlasy. Môžete mrknúť sem:

  • Šampón: používam marocký íľ, kupujem v DM drogérií tento.
  • Balzam na vlasy: postupne skúšam Fructies radu. Mala som Macadamia na suché a poškodené vlasy a teraz mám hydratačnú Aloe Vera. Obidve sa mi zdajú veľmi dobré. Dajú sa použiť ako leave in, čiže už sa s tým nepaprem a dávam rovno na umyté vlasy a nezmývam. Používam občas aj na umývanie.
  • Stylingový prípravok (spevnenie): používam Balea objemový sprej bez silikónov s pridaním proteínov
  • Stylingový gel na končeky: Kinky-Curly Curling Custard (špeciálne z curly girl metódy)
  • Šampón na zmiernenie žltých odleskov vo vlasoch (používam iba občas) bez silikónov: Schwarzkopf Live Silver

To je odo mňa dnes o vlasovej starostlivosti všetko, verím, že by to niekomu s podobným vlasovým fondom ( 🙂 ) mohlo ušetriť čas a nervy pri snahe vykúzliť z vlasov niečo nositeľné.

Máte tiež jemné či neposlušné vlnité vlásky? Máte tip na niečo ďaľšieho? Ozvite sa, nech navzájom zazdieľame.

Ďakujem a krásny deň prajem,

Miša


Aktuálne sa zaoberám farebnou typológiou, organizujem workshopy, či už individuálne alebo v malých skupinkách a najnovšie aj online workshop farebnej typológie.

Verím, že tie správne farby dokážu divy, rýchlo, jednoducho, takmer na počkanie. Pozrite moje PRED a PO farebnej typológií.

Moje PRED a PO farebnej typológií.

Ponuka online či osobných workshopov tu:

Online workshop farebnej typológie.

Workshop farebnej typológie.


Mohlo by sa vám tiež páčiť...

3 komentáre

  1. […] Starostlivosť o jemné vlasy a curly girl method. […]

  2. […] Staroslivosť o jemné vlasy a curly girl method […]

  3. […] Určite pozrite aj tieto dva články: 6-mesačný test s ricínovým olejom na vlasy a Starostlivosť o jemné vlasy […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.