Outfits

Ako nosiť pastely.

Pastely prichádzajú do módy periodicky, skoro každú jar. Vždy sa mi zdali príliš cukríkové pre dospelú ženu. Tak trochu na spôsob „stará mladou chcela byť“. Až do začiatku tohto roku a mojich experimentov s farebnou typológiou. Prišla som na to, že pastely môjmu typu lichotia a odvtedy pátram, ako nosiť pastely celoročne, nielen na jar 🙂

Obľúbila som si pastelovú ružovú. Snažím sa ju nosiť tak, aby nebola príliš cukríková a dievčatkovská.

Farebný typ podľa farebnej typológie

Na Instagrame som sa pustila do hry s farebnou typológiou, prikladala som si rôzne odtiene rôznych farieb a snažila sa zorientovať, čo mi pristane a čo nie. Samozrejme, mala som už nejaké preferencie, ale pomohlo mi to utvrdiť sa v tom, čo som tušila.

Mala som šťastie, že som narazila na dievčatá, ktoré sa farebnej typológií venujú profesionálne, veľmi mi poradili a ja som za to vďačná. Pozdravujem dámy @aurabeauty @janatomanek_eightysix !

Ako nosiť pastely móda farebná typológia kapsulovy satnik
Túto sezónu extra letí lila. Kúpila som si tento pastelový svetrík a bola to skvelá investícia. Nosím k nohaviciam, šatám, k sukniam, ku všetkému.

Som studený či teplý typ. Pre koho sú pastely ideálne?

„Pastel“, ak by sme ho mali definovať technicky, je farba s nízkou saturáciou. Vždy si ich predstavujem ako farbu, do ktorej ktosi primiešal trochu bielej. Môže byť aj teplá aj studená. Preto existujú pastely pre studené aj teplé typy. Taktisto existujú sýtejšie a menej sýte pastely.

Pastelové farby sú menej saturované, na obrázku z ľavej strany. Môžu byť teplé aj studené a majú rôznu intenzitu sýtosti.

Preto by si z palety pastelov mal teoreticky vybrať každý. Platí však, že čím svetlejší typ, tým jemnejšie pastely treba použiť – viac vyzdvihnú sviežosť a jemnosť tohto typu. Pre svetlé typy sú pastely skutočne ako robené. Pri výraznejších typoch sa dá pracovať so silnejšie saturovanými pastelmi ( napr mierne bledšia fialová, ale nie takmer biela lila).

Platí základná poučka – ak nám pristanú skôr studené farby, treba siahať po studených pasteloch, ak teplé, po teplých pastelových odieňoch.

Ako nosiť pastely pastelové farby farebná typológia módny blog
Studená mentolová zelená výborne vynikne ak je človek aspoň troška opálený.

Takisto – ak ste skôr tlmený typ (pristanú vám farby, do ktorých akoby bolo primiešanej trošku šedej) treba siahať po tlmených pasteloch. Ak ste výrazný typ (pristanú vám ostré farby), lepšie budú jasné pastelové tóny.

Môj typ je svetlý, mierne tlmený a chladný

Naviac mi teda pristanú pastely, ktoré sú na škále posunuté mierne do chladnej škály a sú malinko tlmené. Napríklad orgovánová (ten bledo fialový orgován) fialková, studená akoby trošku zadymená ružová či mentolová zelená.

Ako nosiť pastely

S neutrálnymi farbami

Pre každého pastelového začiatočníka je, verím, najlepšia cesta kombinovať ich s osvedčenými neutrálmi. Biela, béžová, šedá… všetky poskytnú pastelom príjemné pozadie a dajú im vyniknúť.

Ako nosiť pastely pastelové farby farebná typológia šatník kapsulovy
Takto to teraz vyzerá v mojom šatníku. Neutrálne farby a pastely.
Kombinácia pastelov

Skúšam aj kombináciu pastelov. Ak sú jemné, napríklad ako na tom sete mentolovej farby hore, vynikne to pekne. Ak sú to saturovanejšie farby, zdá sa mi to na mňa už príliš. Verím, že výraznejšie, kontrastné typy by to uniesli lepšie.

Pastely móda módny blog ako nosiť blogerka módny tucet
Ktorá kombinácia sa vám páči najviac? Viac pastelov, jednoliaty look alebo tón v tóne?
Jednoliaty look s jedným pastelom

Zladený look s jedným pastelovým odtieňom je, myslím si, veľmi vďačná záležitosť. Vyzerá to uhladene, krásne sa to kombinuje so zlatými šperkami či bižutériou a neutrálnymi doplnkami. Je to výborný spôsob ako byť od hlavy po päty v jednej farbe a nepôsobiť veľmi ukričane.

Tón v tóne

Dva pastelové odtiene tej istej farby vytvárajú mierny kontrast, celok nepôsobí tak jednoliato, je skôr príjemne uvoľnený. Z hľadiska farebnej typológie je takáto kombinácia vhodné pre typy, ktoré samé nie sú veľmi kontrastné (napr. pre mňa). Na hornom obrázku je to kombinácia s ružovou blúzkou. V ankete na Instagrame sa páčila vôbec najviac zo všetkých možností.

Pastely ako kombinovať nosiť blog blogerka móda trendy sukňa
Skúšala som rôzne kombinácie doplnkov buď neutrálnych, alebo v podobnej farbe ako je pastel, v tomto prípade baby blue sukňa.

Ak ste tiež milovníčkou pastelov, zablúďte aj na môj Instagram, snažím sa ho celý ladiť v tejto príjemnej farebnosti.

Ďakujem krásne za čítanie, dúfam, že ste tu strávili príjemný čas a majte super deň!

Miša

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.