História módy

Dejiny kostýmu VIII. 90.roky.

Na začiatku 90.rokov sa nápadná a dravá móda zdôrazňujúca krivky omrzela a svet zatúžil, ako to už v móde býva, po opaku. Návrhári opustili výrazné, krikľavé  farby a dramatické detaily, a svoje modely začali šiť v neutrálnych, často svetlých tónoch ako béžová a sivá. Aj strihy upustili z bombastickosti, viac sa priblížili prirodzeným líniám postavy. A čo kostým v tejto ére? Darilo sa mu, hoci sa už nikdy nepriblíži k masovej obľube odevu na každú príležitosť. Je vykázaný do kancelárií a meetingových miestností.

Calvin Klein

Podľa toho, čo som si naštudovala, jeden z návrhárov, ktorý najviac ovplyvnil populárne trendy 90.rokov, bol Calvin Klein. Jeho nenápadný, úsporný, takmer minimalistický štýl ostro kontrastoval s ukričanosťou 80. rokov. Svoje kolekcie staval na základných farbách ako biela, čierna, béžová a sivá. Extra preslávené boli jeho reklamy na spodné prádlo, ktoré muselo štýlovo vytŕčať z džínsov. Pamätáte? Samozrejme masovo populárne boli aj jeho džínsy samotné.

Aby bolo jasné, tieto fotky sem dávam len a len preto, aby som vám povzbudila pamäť!:) Ďakujeme Ti, Mark!

Mark Walhberg
Mark Walhberg pre Calvin Klein, 90s. Zdroj: Pinterest.

Tá slečna, ktorá sa s Markovi tak nevhodne vinie, je, samozrejme, Kate Moss. 90.roky boli celkovo dobou najväčšej slávy supermodeliek. Cindy, Linda a spol. predvádzali na prehliadkach najvychytenejších návrhárov a sami udávali štýl. Kate a neskôr Christie Turlington sa stali tvárami Calvina Kleina. Ich mladosť a sviežosť pomohla aj formálnym modelom dostať ten správny švih.

Tu malá galéria z prehliadky Ready to wear 1995-1996 aj s ďalšími slávnymi tvárami:

Plecia na sakách sú ešte trochu zvýraznené, ale ostatná teatrálnosť zmizla. Strihy sú skôr rovné, akoby žena, ktorá ich nosí, už viac nechcela vystavovať na obdiv svoje krivky. Pripomína mi to návrat k princípom odevnej filozofie Coco Channel. Luxusné prírodné úplety, neutrálne farby a jednoduchý, takmer rovný strih saka. Uzavreté, vysoko zapnuté goliere, alebo strihy celkom bez golierov. Púzdrové sukne, alebo cigaretové nohavice. Jedinými ozdobnými prvkami sú nenápadné gombíky a patky nad vreckami.

Giorgio Armani

Od založenia módneho domu v roku 1976 udával tón mimo iného aj vo formálnej biznis móde. Jeho štýl bol strohý, jednoduchý a pritom pôsobivý. Dokázal využiť vlastnosti látky a ušiť model tak, aby elegantne splýval okolo postavy.  V 80. rokoch tvoril triezve, z mužských línií vychádzajúce, nohavicové kostýmy so širokými ramenami a voľnými nohavicami. Jeho farebná paleta bola taktiež zvyčajne neutrálna, pričom jednotlivé tóny rád kombinoval.

Tu niekoľko jeho kostýmov z 90.rokov, kde už pracoval s užšími ramenami. Maskulínny charakter modelov trochu zjemnel a viac vyzdvihoval krásu ženskej postavy. Napriek tomu, saká stále pôsobia veľmi dominantne. Zdá sa, akoby jednoduchým strihom dokázali vyrozprávať celý príbeh úspešnej ženy. Napríklad ten, ktorý patrí Claudii, Christy a Karen:

Oscar de la Renta

Aby som dnes v článku nemala všetko len o neutrálnych farbách a striedmosti, spomeniem aj tohto návrhára dominikánskeho pôvodu. Navrhoval taktiež veľa do kancelárskeho sveta kostýmov. Jeho štýl, hoci vychádzal z tej istej línie, bol romantickejší, ženskejší a zdobnejší.

Donna Karan

Americká návrhárka Donna Karan na to išla ešte trochu inak – v jej modeloch sa biznis ženy cítili silné a dostatočne autoritatívne, ale oblečenie bolo zároveň aj pohodlné a uvoľnené. Vo farbách zachovávala neutrálnu paletu, ale línie strihov boli oblejšie, materiály mäkšie a variabilnejšie.

Usudzujem z toho všetkého, že ak kostým 80.rokov slúžil žene na to, aby demonštrovala a dokázala svoje schopnosti a autoritu, tak v rokoch 90. už je potrebné toho svetu dokazovať oveľa menej. Ženy sú pevne usadené vo svojích biznis kreslách a nikto nepochybuje o tom, že tam sedieť aj zostanú a budú mať čoraz viac nasledovníčok. Kostým sa stal overeným a akceptovaným oblečením. Je farebne neutrálny a striedmeho strihu, ale práve takto dokáže pozdvihnúť pravú  osobnosť svojej nositeľky. Zjednodušene povedané, už netreba tak robiť „bububu“:).

Krásnu sobotu!

Miša

Ako sa kostýmu darilo v silných 8Otych nájdete TU a dnešné modernú kostýmovú inšpiráciu TU.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

1 komentár

  1. […] Článok o kostýme v rokoch 70tych nájdete TU, ďalšiu dekádu TU. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.