Pozvanie na workshop farebnej typológie prijala Veronika, šikovná to žena, PR manažérka a organizátorka Superblogerov, najviac ju však asi poznáte z jej blogu a rovnomenného instagramového účtu @specialeditionlife. Prešli sme si teplé a chladné farby, svetlé a tmavé, čisté a tlmené, a mnoho ďalšieho. Dovolím si využiť túto návštevu na malý článok, aby ste si vedeli urobiť lepšiu predstavu, čo vás čaká.
1. časť: Prezentácia
Tu sme si prešli čo najviac z teórie farieb vrátane praktických príkladov. Stále verím, že najdôležitejšie na farebnej typológií je, aby sa žena naučila rozpoznávať vlastnosti farieb a podľa toho sa dokázala orientovať napríklad pri nákupe oblečenia. Preto na mojom workshope nie je to hlavné, aby účastníčka dostala farebnicu do ruky, ale aby pochopila svoje farebné tóny a dokázala to využiť dlhodobo vo vlastnom šatníku.
2.časť: Prirovnávanie rôznych odtieňov látok z farebnice
Teplé a chladné farby
Začali sme so striebornou a zlatou. Veronike lichotila viac tá zlatá farba. Strieborná ju robila zbytočne bledou a bezfarebnou.V tejto fáze sa netreba báť, že to človek zatiaľ „nevidí“. Na workshope máme dosť času na to, aby sa dáma postupne naučila rozoznávať zmenu, ktorú na jej tvár hádžu rôzne farebné odtiene.
Urobili sme ešte niekoľko porovnávacích testov a začala nám z toho vychádzať, že Veronika je teplý typ. Teplé, hrejivé tóny dodávali jej pleti sviežosť a farbu.
Zlatá vs strieborná a prikladanie rôznych odtieňov červenej.
Súčasťou farebnice je mnoho chladnejších aj teplejších odtieňov.
Svetlé vs tmavé farby
Veronike nepristali ani veľmi svetlé (robili ju zbytočne nevýraznou), ani veľmi tmavé farby (príliš ťažké, pôsobila v nich usadlejšie, staršie).
Veronikine črty najviac vynikli v stredne svetlých odtieňoch.
Čisté vs tlmené farby
Prirodzená farba Veronikiných vlasov a farba očí dávali tušiť, že čisté, priveľmi jasné farby nebudú pre ňu to pravé. Zbytočne ju prekrikujú, sú na ňu pritvrdé. Ani naopak veľmi tlmené, zahmlené farby sa nejavili ako správne. Veronika v nich pôsobila trošku unavene, nevýrazne.
Postupne sme poskúšali všetky látky z farebnice a zhodli sa na tom, že tie Veronikine farby budú teplé, stredne svetlé a mierne čisté. Tu je farebnica, ktorú som Veronike doporučila.
Viete si ju predstaviť napríklad v dlhej plesovej róbe v týchto farbách? Úplne by žiarila, čo poviete?
3.časť: Kombinovanie farieb, miera kontrastu
Workshop farebnej typológie dáva odpoveď nielen na to, aké farby nám najviac lichotia, ale aj na to, ako ich môžeme navzájom kombinovať.
Vytipovali sme pravidlá kombinovania jednotlivých látok vhodných pre Veroniku a vrátili sme sa tiež k čiernej. Čierna je na Veronikin typ prichladná a privrdá, ale kedže jej má v šatníku pomerne dosť, hľadali sme cestu, ako ju nosiť.
4.časť: Celková vizáž a makeup
Je skvelé, keď poznáme tie svoje farby a využívame ich na nákup oblečenia. Dôležité však je, aby sme princípy farebnej typológie dokázali aplikovať aj pri úprave tváre a vlasov.
Preto sme sa v štvrtej časti rozprávali o vizáži. Teplé a chladné farby tu hrajú podstatnú rolu. Častým problémom býva zle zvolená farba vlasov. Akonáhle je žena skôr chladný typ s pokožkou s ružovými odtieňmi a dá sa zo svojej tmavšej chladnej farby (na takúto farbu vlasov nadávame ako na myšaciu a dávame si ju najčastejšie odfarbovať) odfarbiť na blond s výraznými zlatými či žltými odleskami, vzniká v tvári veľký nesúlad. Pri pohlade do zrkadla podvedome cítime, že niečo neladí, ale nevieme prísť na to že čo. Ani vhodne zvolené oblečenie nedokáže tento dojem celkom odstrániť.
Nie je to však o tom, že by sme na svoju prirodzenú farbu vlasov nemohli siahnuť. Môžeme, ale ideálne zosvetliť vždy či odfarbiť len o niekoľko tónov a najmä – držať sa našej prirodzenej teploty.
Veronika má však to šťastie, že jej prirodzená farba vlasov je krásna aj bez farbenia. Vlásky sú aktuálne tmavšej (prirodzenej) pri tvári a svetlejšie pri končekoch, čo vytvára ombré efekt. Tmavšie odtiene zlatoplavej pri korienkoch ladia s farbou očí a celý dojem je veľmi príjemný a pôvabný.
K líčeniu – aktuálne je najviac trendy teplé líčenie a tomuto zodpovedá aj ponuka dekoratívnej kozmetiky. Pre Veroniku je ako stvorené, môže sa vyhrať so zlatavými, oranžovými lícenkami a highlightermi. Podtón makeupu by mal byť založený na žltých odtieňoch ( nie na ružových, ako je to pri chladných typoch). Očné tiene môžu byť hnedé, zelenohnedé, alebo tak isto zlaté, oranžovkasté, smotanové, béžové. Rúž by mal byť z teplej škály, takisto viac oranžový, tehlovočervený, oranžovo čevený. Veronika by sa mala vyhýbať malinovým, ružovým rúžom.
Ďakujem Veronike za návštevu, na záver sme sa s farbami ešte vyjašili 🙂
Pozrite aj:
[…] Farebná typológia s Veronikou […]