Farebná typológia

Moja cesta k farebnej typológií.

Hoci je môj účet na Instagrame a tento web zameraný najmä na módu, trvalo pomerne dlho, kým som sa presvedčila, že farebná typológia má zmysel. Čítala som o nej vždy so záujmom, ale akosi som sa v žiadnom z uvádzaným typov nevedela nájsť. Nevedela som, či je chyba v mojej farebnosti, alebo v opise dostupných typov. A tak som to vždy odložila bokom, že „možno raz“, keď mi to niekto poriadne vysvetlí, porozumiem.

Tu je tá moja cesta k farebnej typológií. Ak vám niektoré veci budú povedomé, máme spoločné zážitky 🙂

Ukážka môjho aktuálneho šatníka zostaveného plus mínus vo farbách vhodných pre môj typ. Cesta k nemu bola dlhá a hrboľatá 🙂

„…neobliekate sa zle, ale nosíte absolútne nevhodné farby“

Veru tak, toto je koment, ktorý som dostala celkom na začiatku svojho blogovania 🙂 Pridávala som vtedy svoje fotky na web Módní peklo a takýto odkaz mi napísala jedna čitateľka.

Vtedy som iba prevrátila očami že „to čo tým chce povedať“. Bola som presvedčená o tom, že nosím tie najsprávnejši farby – tie, ktoré sú teraz módne a prosto to, čo mi v obchode najlepšie sadlo.

Dnes sa na tom smejem, že veru, mala tá žena pravdu. Keby som sa nad tým zamyslela už vtedy, možno by som sa uchránila pred nejednou nerozmyslenou kúpou.

Tu zhruba pre predstavu, ako vyzerali niektoré moje outfity:

Často som nosila silné, tmavé, výrazné farby, navyše vo výrazných kontrastoch. Samo o sebe niektoré kombinácie neboli zlé, ale moja tvár v nich zanikala. Ľudia si všimli skôr šaty ako mňa. Navyše tmavé farby pridávali na veku a kontrastné vzory robili moje rysy príliš tvrdými. Aby som vyvážila farby na oblečení, volila som aj výrazný a príliš ťažký makeup.

Môj prvý kontakt s farebnou typológiou

Môj prvý kontakt si už presne nepamätám, ale isto to bolo v nejakom ženskom časopise, ktorý rozpisoval farebnú typológiu v rámci 4 ročných období. Podobné články končili u mňa vždy rovnako – nadšená som sa do nich pustila, rozhodnutá konečne zistiť, čo mi pristane. Prečítala som a zasekla som sa. Som leto, či jar, alebo nebodaj zima? Vždy tam bolo množstvo faktorov, ktoré som spĺňala, ale zároveň aj nespĺňala. A teraz kam z konopí?

Časopis som zavrela s pocitom, že je to celé akési príliš zložité a že svoje čitateľky zavádzajú, pretože máloktorá sa do uvádzaných typov dokáže presne zapasovať.

Blogovanie a Instagram

Keď som pred niekoľkými rokmi začala o móde blogovať a neskôr som si založila účet na Instagrame, mala som o tom, aké farby pri pristanú celkom nejasnú predstavu. Snažila som sa najmä o to, aby farby môjho oblečenia boli módne, trendy. Preto som sa na jeseň obliekala do jesenných farieb, v zime do čiernej, hnedej alebo sivej, na jar som šatník osviežila farbami a jedným vzorom a cez leto som si uletela na farebne výrazných farbách.

Celkom na začiatku som dostala hore uvedený koment, ale nevedela som, ako si tie vlastné, najviac vhodné, farby nastaviť.

Tu môj aktuálny Instagram účet, nájdete ma ako @fashion.and.love.by.misha :

Intuitívne som pri prezeraní starších fotiek mala pocit, že mi viac pristane farebný minimalizmus a že veľmi neunesiem vzory. Preto som väčšinu svojho šatníka ladila v béžovej, pudrovej ružovej, šedej, bielej a čiernej. Farby som však celkom nevypustila a snažila sa nosiť tú, ktorá bola aktuálne najviac trendy.

Spätná väzba na Instagrame

Ak má Instagram nejakú výhodu, tak tú, že si tam pomerne rýchlo nájdete to svoje spoločenstvo, ktoré s vami zdieľa vaše záujmy. Začali sme si s dievčatami navzájom komentovať outfity a občas som dostala poznámku aj k farebnosti. Napríklad, že farba týchto šiat mi naozaj pristane, alebo že pekne unesiem kontrast čiernej a bielej, ako som ho zvolila v outfite. Prišlo aj pár komentárov v zmysle, aký by som mohla byť farebný typ.

Vtedy mi to dosť začalo vŕtať hlavou. Zvyčajne sa tieto komentáre zhodovali s tým, ako som to cítila ja, resp. ako som sa sama sebe páčila pri prezeraní uverejnených outfitov.

Vravela som si: „aha, tak bude na to nejaký kľúč“. Nevidím to tak iba ja, ale aj ostatní. Čo by sa stalo, keby som si obliekala iba farby, ktoré mi pristanú?

Prikladanie látok v Instagram stories

Pustila som sa do experimentu 🙂 Vytvorila som sériu fotiek, v ktorej som si k tvári poprikladala všetky farby, ktoré som doma našla. Hodila som ich do stories a pri každú som dala možnosť hlasovať, či mi daná farba ide alebo naopak.

Farebná typologia, prikladanie látok. Workshop farebnej typologie. Blog.

Tu je ukážka niekoľkých fotiek s farebnými odtieňmi a aj to, ako dievčatá hlasovali. Spätne som sa naučila, že často hlasujeme za svoje obľúbené farby, alebo za jasnejšie farby. Alebo ovplyvní hlasovanie aj to, či a ako sa usmievate. A nevšímajte si prosím ten kontrast medzi príliš svetlými vlasmi a čiernym obočím. Dnes už viem, že som potrebovala aj tieto kozmetické detaily mierne upraviť 🙂

Okrem toho, že to bola veľká zábava a zopakovalo to potom ešte niekoľko dievčat (veľmi ma bavilo sledovať farby na iných typoch ako ja), zasialo to do mňa jasné presvedčenie, že niečo na tom bude.

Študovanie a prvé pokusy s typológiou

Vždy keď som mala trochu času, študovala som si naše i zahraničné články, weby, videá, objednala som si knižky a robila čoraz viac pokusoch na sebe a iných 🙂

Bavilo ma zisťovať, aký je typ je sestra, sestranica či kamarátky… začala som sa na moje obľúbené Insta profily pozerať z pohľadu farebnej typológie a začala som chápať, prečo na tejto blogerke niečo vyzerá úžasne, ale na mne by nevyzeralo a naopak.

Behom roka som podstatne prebudovala šatník, tak ako sme ho videli na obrázku hore. Moje dnešná farebnosť sa prevažne pohybuje medzi svetlejšími, chladnými, tlmenými farbami. Niekoľko fotiek z posledného obdobia:

Blog Módny tucet. Farebná typológia. Workshop.

Viem, že oblečenie je „len“ oblečenie, a nie je to tá najdôležitejšia vec na svete. Ja sa však v mojom „novom ja“, cítim konečne sama sebou.

Postupne som sa dopracovala k tomuto poznaniu, k akejsi idey celého môjho snaženia:

Verím, že jednoduchá znalosť, v akých farbách oblečenie nosiť, aby sme vynikli my a nielen to oblečenie, je veľmi oslobodzujúca. Zároveň to úžasne šetrí čas, peniaze a v neposlednom rade aj planétu. Nevyhadzujeme peniaze na zbytočnosti, nestrácame čas špekulovaním, nie sme v móde „kade vietor tade plášť“ a vieme si rýchlo a prakticky vybrať oblečenie napríklad aj v novej kolekcií. Ten pocit, že je to konečne to naše, to, čo nám pristane, je na nezaplatenie.

Nápad na organizovanie workshopu

Nápad organizovať workshopy prišiel v rozhovore s kamarátkou. Koketovala som s myšlienkou začať individuálne poradenstvo, ale uvedomovala som si niektoré bariéry a stále som mala pocit, že by to možno chcelo niečo ľahšie, zábavnejšie, so spätnou väzbou od viacerých… presne také niečo, ako som s farebnou typológiou začala ja.

Workshopy farebnej typológie

V polovici septembra som zorganizovala prvý, skúšobný workshop pre moje najbližšie pozvané dámy a spriatelené blogerky. Dopadlo to úžasne. Vďačím im za veľa pozitívnej energie, super spätnú väzbu a tipy na vylepšenie. Ešte raz ďakujem, dámy!

Z celého tohto môjho procesu vyplynul koncept zábavných a interaktívnych workshopov, ktoré budem organizovať na pravidelnej báze.

Viac o tom, ako to na workshope prebieha a o tom, ako sa môžete prihlásiť, čítajte tu:

Ďakujem za čítanie a ak sa rozhodnete workshopu zúčastniť, veľmi sa na vás teším!

Vaša Miša

PS: určite pozrite moje PRED a PO

Hoci sa na fotky s nevhodne zvolenými farbami nepozerám rada, pripravila som článok, kde nájdete porovnania mojich outfitov PRED a PO farebnej typológií. Stojí to za to! 🙂 Aspoň mne sa tak zdá, že ten rozdiel v obliekaní je markantný. Príjemnú zábavu!

Farebná typológia. Pred a po. Blog Modny tucet. Workshop.

Klik sem: Farebná typológia, moje PRED a PO

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

6 komentárov

 1. […] Farebná typológia pre mňa znamenala prelom a celkom mi zmenila spôsob, ako pristupujem k obliekaniu a nakupovaniu. Článok o tom, ako som sa vlastne k farebnej typológií dostala a aká bola tá moja cesta premeny, nájdete tu: Moja cesta k farebnej typológií. […]

 2. […] Moja cesta k farebnej typológií. […]

 3. […] Moja cesta k farebnej typológií. […]

 4. […] Moja cesta k farebnej typológií […]

 5. alica hovorí:

  Precitala som si niekolko postov o farebnej typologii na tomto blogu a v ani jednom som sa nedozvedela, aky ste vy konkretne farebny typ. Je to velmi zvlastne, kedze ste odbornicka, ktora robi na tuto temu aj workshopy. nosite prevazne studene jemne farby ale zaroven aj bezovu co je tradicne tepla farba. Identifikovali ste sa ako nejaky typ alebo na to kaslete a idete si nejaky svoj system? Podla akeho systemu teda radite ostatnym? vizualne sme si dost podobne preto ma to naozaj velmi zaujima, pride mi, ze najviac zmatenych ludi vo far.typologii je prave z kategorie spinave blond vlasy:D

  1. michaela.svarova hovorí:

   Dobrý deň Alica,

   môj typ je soft summer alebo tlmené leto a áno, nosím prevažne tlmené svetlé chladné farby. K béžovej – béžová môže mať tak isto ako iné farby studenšie aj chladnejšie odtiene. Mám túto farbu veľmi rada a snažím sa nájsť ten „svoj“ odtieň. Pre viac príspevkov o farebnej typológií kliknite na môj Instagram https://www.instagram.com/fashion.and.love.by.misha/.
   K odhadu Vášho farebného typu – farebný typ sa nedá určiť iba na základe pomenovania farby vlasov. Špinavý blond môže mať veľa odtieňov, veľmi dôležitá je aj farba pokožky, očí a ich celková harmónia/kontrast. Ak chcete svoj farebný typ určiť, je potrebná práca s farebnicou.

   Príjemný deň prajem,
   M.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.