Second hand tour

Sekáč II. Na čo sa pripraviť, čo kupovať a čo nie.

Predtým ako sa pustím do ďalšieho diela „Tour de sekáč“ (prvý diel TU), posielam pár tipov a postrehov o celej filozofií second hand nákupov. Za posledné dva mesiace som ich pár povymetala a veru, aj sa niečo naučila. Tak tu to máte:

Sekáč a negatíva nákupu

Áno, sekáčové nákupy sú fajn cesta, ako si niečo do šatníka zadovážiť. Peňaženka sa poteší a ešte k tomu aj troška pomôžem tejto zahltenej planéte. Ako však asi všetko na tomto svete, aj oni majú svoje negatíva. Možno si hovoríte, že načo na to upozorňujem, že by bolo lepšie snažiť sa túto tému podať čo najlákavejšie, aby sa s ňou stotožnilo čo najviac ľudí. Súhlasím. Ale môže sa aj stať, že nepripravená sekáčová panna zabrúsi s veľkým očakávaním do svojho prvého obchodu z druhej ruky a odíde sklamaná. Alebo si pár vecí kúpi, nebude ich nosiť a hodí na dno skrine. A na celú sekáčovú filozofiu si daľších desať rokov ani nespomenie.

Ako na second hand nakupy sekac blogerka sukna bazar
Túto sukňu zo Zary som získala výmenou na poslednom Bloger Bazári. Nikomu nebola dobrá, lebo je v páse skutočne veľmi tesná (dopínam ju s hlbokým výdychom). Je to príklad oblečenia, ktoré je síce z fast fashion reťazca, ale je natoľko kvalitný, že sa ho oplatí v sekáči či na bazári uchmatnúť. Ďalej nosím: kabelka Humanic Shoes, tričko Zara, náušnice Elisha Fox.

Davy

Keď nemáte rádi shoping centrá kvôli stresu a veľkému množstvu ľudí, možno sa vám v sekáčoch až tak páčiť nebude. A možno iba ja mám šťastie na vychytené sekáče, lebo vždy keď prídem do predajne, je tam kopec ľudí. Neraz som zažila také to nepríjemné pretláčanie pri regáli. A to som tam šla v časoch, keď je väčšina ľudí ešte v práci. Viem si predstaviť, že okolo piatej je to riadna divočina.

Samozrejme, nie je to nič, čo by sa vyslovene nedalo vydržať. Dá sa to obísť orientáciou na menšie obchody, ako napríklad Fashion Royal v Rači. Je to malý obchodík, s kvalitnejším tovarom a vyššími cenami. Keď sem zavítate, pravdepodobne budete mať šancu aj na osobný pokec s pani majiteľkou.

Nepríjemné predavačky

Česť výnimkám! Ani vo veľkých fashion reťazcoch sa to prívetivými predavačkami zrovna nehemží, ale aby niekto pokrikoval na zákazníčky cez celý obchod a nahlas komentoval ich správanie po ich odchode (sekáč Genesis na Lazaretskej), to sa vám v bežnom obchode predsa len nestane. Týka sa to najmä veľkých sekáčov, kde pani predavačka musí mať asi len predsa trocha širšie lakte (občas nakupujú naozaj čudné individuá). Pokrikovať však na normálne slušne nakupujúcich ľudí, že niečo neuložili na vešiak presne podľa farby, tak to je trochu silná káva.

V inom veľkom sekáči som zažila aj veľmi milú pani predavačku, ktorá nám s Lenkou radila, čo a kde by sme mali ešte vyskúšať (znova sekáč Genesis, tentokrát na Klobúčnickej). To bolo veľmi príjemné nakupovanie.

Ako na second hand nakupy Modny tucet sukna bazar hotel Lev Levoča
Sukňu som sa snažila zakomponovať do troch rôznych outfitov kvôli výzve dvoch šikovných kočiek na Instagrame. Nájdete ich ako @pethra5 a @fashion_audit. Cieľom výzvy bolo ukázať, že aj vec z druhej ruky môže slúžiť ako plnohodnotná súčasť šatníka.

Nekvalitné handry

Veľký sekáč s netriedeným tovarom (viac o tejto téme v ďalšom diele) predáva väčšinu tovaru z fast fashion reťazcov. Keď si bežne v obchode kúpite lacné tričko a doma ho, povedzme 5x vyperiete, stane sa s ním všeličo. Možno sa objavia žmolky, možno sa natiahne, možno zrazí a možno vybledne. Keď takáto nádhera dorazí do sekáču… no, nie je to zrovna výhodný nákup. Druhý extrém sú syntetické materiály. Dnes je takmer všetko oblečenie sčasti či celkom z umelých materiálov. Nemusí to byť vždy na škodu. Ale tu hovorím o tých najlacnejších umelých látkach, ktoré sú možno nezničiteľné, ale nikdy ani pekne vyzerať nebudú.

Verím, že nákup škaredej nekvalitnej veci nás nikam neposunie. Mám za sebou pár takýchto „výhodných“ kúp. Jediné, k čomu to viedlo, bolo, že som sa na ne ešte dlho v šatníku pozerala. Nenosila som ich a mala zlé svedomie, keď som ich išla vyhodiť. Veď je to predsa eko nákup v sekáči!

Aj pri nákupoch v second handoch treba rozmýšľať a pozorne vyberať. Na čo sa teda zamerať?

Ako na second hand nakupy oblecenie sukna hotel Lev Levoča Modny tucet
Mám pocit, že veľa sekáčových vecí kupujeme s účelom „na doma“ alebo „do záhrady“ a tak som chcela ukázať, že to pokojne môže byť aj takto elegantne na večerný drink. Muf na stolíku je zo Zary.

Čo teda v sekáčoch kupovať?

Kvalitné látky

Denim, káro, vlnené látky, tvíd. Najväčšia nástraha sekáčových nákupov je nekvalita. Tenký nazelenalý denim, sako, na ktorom sa látka krúti, alebo kabelka z najlacnejšej koženky. Toto sú presne kúsky, ktoré si odnesiete domov, postavíte sa pred zrkadlo a následne ich odložíte na dno skrine. To, že nakupujeme v sekáčoch, nám síce pomáha cítiť sa dobre (nám aj našej peňaženke), ale my chceme aj dobre vyzerať. Lacné materiály majú preto pri sekáčových nákupoch jednoznačne STOPku. Áno, znamená to, že 80% ponuky zo sekáča automaticky zo svojho okruhu záujmu vyšrtnete, ale verte mi, robíte dobre.

Značky

Lenka mala na svojom sekáčovom zozname pravé Levisky. A našla? Našla! Síce im plánovala odstrihnúť nohavice a nosiť ich ako šortky, ale mohla pracovať so super kvalitnou džínsovinou. Nikdy na nej šortky nebudú vyzerať lacno.

Ja mám celkom dobrú skúsenosť so značkami ako Mango alebo Zara. Ak niečo u svojho pôvodného majiteľa prežili a stále nie sú súce na vyhodenie, znamená to, že sú z tých trvanlivejších kolekcií a ešte niečo vydržia.

Second hand nakupy bazar sukna Modny tucet Levoca
Posledný styling s mikinou (tiež zo sekáča) a teniskami. Pohodlné a nositeľné napríklad na víkendové potulky mestom.

Trendy, ktoré aktuálne letia

Móda sa stále vracia, takže pri troche šťastia nie je vylúčené uloviť niečo, čo je aktuálne „hot“. Čo letí napríklad teraz? Zvieracie vzory (tými sa sekáče len tak hemžia, ale pozor na nekvalitné materiály! Niečo, čo vyzerá ako vyťahané pyžamo po babičke, nekupujem), umelé kožušiny, svetríky v nude farbách či oversized svetre… to všetko sa dá nájsť.

Kabáty

Neviem prečo, ale mne sa zdá, že práve pre dobrý kabát či bundu sa oplatí do sekáča zájsť. Možno preto, že tie kvalitnejšie predsa len niečo prežijú, alebo sú menej nosené, lebo ide o sezónne oblečenie. Neviem. Každopádne, je väčšia pravdepodobnosť, že si v sekáči kúpim kabát, ako povedzme tričko.

Kvalitné strihy, ktoré nikdy nevyjdú z módy

Klasická džínsová bunda, dobre sediace rovné džínsy, klasická biela košeľa. Toto sú kúsky, pri ktorých nikto nebude tipovať, že ich máte zo sekáča.

Second hand Modny tucet Levoca sukna bazar
Fotili sme v Levoči. Tu konkrétne v areáli gymnázia, kam sme sa nepozorovane prešmykli.

Máte nejaké ďalšie tipy čo robiť alebo nerobiť pri sekáčových nákupoch? Sem s nimi!

Majte sa krásne,

Miša 

Za pozvanie a poskytnutie priestorov na fotenie ďakujem hotelu U leva v Levoči TU. Strávili sme tam s Lenkou veľmi príjemný tvorivý víkend. Jej fotky (teda aj tie, čo som fotila ja 🙂 ), môžete vidieť v jej článku o sociálnych sieťach TU. Hotel je hneď na námestí. Začiatkom novembra sme z okna videli priam stredovekú autentickú atmosféru, ako ráno prelievala hmla nad kamennou dlažbou a železnou klietkou hanby. Takéto rána môžem. Hoci najmä vtedy, ak ich pozorujem z tepla jedálne nad čajom a dobrými raňajkami. Mimochodom, kuchyňa je v hoteli na jednotku. Čokoľvek sme si dali, bolo až prekvapujúco nápadité a naozaj veľmi chutné. Odporúčame a pozdravujeme .

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

9 komentárov

  1. […] krásne interiérové fotky sme pofotili vo Villa Vodička spolu s blogerkou Miškou z modnytucet.sk Ešte sa môžete tešiť na ďalšie krásne spoločné fotky z interiéru spolu s Miškou […]

  2. Na to, že sme behali po sekáčoch spolu som sa strašne veľa z článku naučila!<3

    1. michaela.svarova hovorí:

      Haha 🙂 No vidíš, ja si proste všímam a zapisujem 🙂

  3. […] dodávam že s Lenkou sme toho ešte spáchali veľa, napríklad túru po sekáčoch TU, alebo som ju nahovorila na pár módnych fotiek v našich farebných kožúškoch […]

  4. […] Ďaľšie moje články z “Tour de sekáč” nájdete TU a TU. […]

  5. […] Ak ste na mojich stránkach prvý krát, možno sa radi pozriete aj na predchádzajúce diely sekáčových dobrodružstiev. Napríklad TU o trochu inom sekáči Royal v Rači, alebo o tom, ako a čo sa (podľa mojich skúseností) oplatí v sekáčoch nakupovať TU. […]

  6. […] čase nájdete podcast o meditácií (článok TU) a o mojom sekáčovom nadšení (TU, TU, […]

  7. […] O tie naj úlovky, ktoré mi poctivo slúžia, sa podelím nabudúce. Zatiaľ mrknite na taký všeobecný zoznam, ktorý som zostavila: článok na blogu ešte z decembra Na čo sa v sekáčoch pripraviť, čo kupovať a čo nie. […]

  8. […] článkov a podcastov na sekáčovú tému. Skúste napríklad Ako nakupovať v sekáčoch či Sekáč. Na čo sa pripraviť, čo kupovať a čo nie. Dnes využívam second handy ako jeden z dobrých zdrojov na nákupy či už hľadám zimný […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.