DIY

DIY: Staré džínsy a pelech pre psíka

Milí čitatelia, dnes to bude o jednoduchom DIY návode na pelech pre psíka zo starých nepotrebných látok a oblečenia, ale na začiatok mi dovoľte malý úvod 🙂

Kedže sa snažím svedomito dodržovať rady Marie Kondo z knižky Kúzlo upratovania (spomínam ju podrobne v májovej téme), podarilo sa mi vytriediť celú kopu starého, nemoderného a nepotrebného oblečenia. Tentokrát sa mi dokonca pošťastnilo presvedčiť moju drahú polovičku, aby sa, hoci so sebazaprením, niekoľkých kúskov vzdal aj on. Asi každá žena, ktorá niekedy tiedila šatník mužovi, vie, o akom výnimočnom úkaze hovorím.

Vždy ma na túto tému napadne príhoda Eni Vacvalovej, ktorú rozprávala v Slovenskom rozhlase. Dúfam, že sa neurazí, ak ju tu spomeniem: Pani Vacvalovú vždy na jar pochytí túžba po veľkom upratovaní. Uprace a vytriedi vlastný šatník, potom obývačku, spálňu a …snaží sa prekonať samú seba a nedotknúť sa mužovho šatníka. Raz však zlyhala a vyhodila jednu už na pohľad starú plesnivú košeľu. Muž to ako na potvoru (hoci verím tomu, že pred tým si na ňu pol roka nespomenul) na druhý deň odhalil. Bolože to rečí, že to je tá košeľa, čo mu mamička doniesla z Bulharska, že to je tá, čo má na tej peknej fotke… Pani Eňa kapitulovala a počas večernej prechádzky so psom za súmraku nenápadne otvorila smetiak na ulici a poďho sa košeľu hľadať. Zrazu za sebou počula hlas miestneho bezdomovca: „Pani Vacvalová, v tom smetiaku už nie je nič súce, celý som ho prehrabal“.

Ale poďme späť k téme. Napadlo mi, že z tých vecí, ktoré sú z pevných nezničiteľných látok, by som mohla ešte niečo urobiť. A kedže máme psíka a akurát som potrebovala pre ňho druhý pelech, voľba bola jasná. Navyše niečo podobné sa mi už raz podarilo spichnúť.

Nie som žiadna veľká krajčírka. Preto sa tu snažím uviesť len pár bodov, na ktorých som sa poučila. Možno by to mohlo byť inšpiratívne pre dámy, ktoré vždy chceli so šitím začať, ale akosi nikdy nebol ten pravý impulz.

Čo budete potrebovať

ČAS, TRPEZLIVOSŤ, staré džínsy a odevy, pevnú látku, šijacie potreby, šijací stroj, zips

Áno, bez toho času a trpezlivosti to nepôjde. Povedzme si úprimne, že ideálne podmienky na šitie sú krajčírka sama doma a všetci ostatní na prázdninách. Aspoň na tri dni. Realita je však zvyčajne taká, že sa nájde kde tu pol hodinka na šitie po večeroch a cez víkendy. Preto sa netreba stresovať a dávať si nerealistické časové ciele. Proste to chce čas.

K šijacím potrebám – netreba podceniť prípravu (ako ja). Kriedu a krajčírsky meter som si kupovala až v polke procesu, čo malo neblahý dopad na niektoré detaily (tvárim sa, že nevidím tie čiary od fixu na látke). Tiež sa tým vyhnete komickým okamžikom, keď muž stojí na konci toho prekliateho vysúvacieho meracieho pásma, nadáva a jedným okom sa snaží zachytiť výsledky nejakého športového zápolenia v telke, zatiaľ čo vy sa plazíte pod ním a snažíte sa na látke vyznačiť čiary, podľa ktorých budete strihať (a aj tak ich dáte krivo a to presne tým nevyprateľným fixom).

šijacie potreby

Postup

Strihanie starých džínsov na patchwork

Nezdá sa to, ale moderné džínsy sú opatrené všeliakými zlepšovákmi v strihu, čo má za následok to, že látka je rôzne prešitá a tvarovaná na postavu. Doporučujem strihať naozaj len rovné jednoduché obdĺžniky látky bez švov a tvarovania. Uľahčíte si robotu. Príklad: ak odstrihnete napríklad jednu nohavicu, rozstrihnete ju po dĺžke 1x, čím vznikne nepravidelný obdĺžnik v strede so švom – ten šev je nejako tvarovaný na nohu a preto to nie je absolútne rovné. Skôr či neskôr to skomplikuje zošívanie patchworku do kopy. Samozrejme, zdatnejšie krajčírky by si poradili aj s tým, ale ja som hľadala tú najjednoduchšiu cestu. Jej nevýhodou je, že pracujete s menšími kúskami látky a vzniká väčší odpad.

Potrebovala som:

  • vrchnú stranu – patchwork 90 x 87
  • 1x bočnú stranu – patchwork 90 x 20
  • 1x bočnú stranu s všitým zipsom – patchwork 90 x 20
  • pás pevnej látky, ktorý pokryje spodok 90 x 87 + dve bočné strany 87 x 20

Zošívanie získaných kúskov látky, patchwork

Toto je tá najzábavnejšia časť. Skladanie, kombinovanie, juj, skvelá zábava. Treba povoliť uzdu fantázií! Najprv cvične nastehovať a potom hup sa, na stroj! Záleží len na vašom vkuse a nálade. Šila som jednoduchým stehom a okraje látky ohendlovala.

Ako usit pelech pre psika DIY navod sikovne ruky stare latky dzinsy

Áno, tá kombinácia je dosť divoká:). Ale som si povedala, že pre hravú psiu dušičku sa minimalizmus nehodí:)

Látka na doplnenie

Ak nie je dosť novovytvorenej patchworkovej látky, treba kúpiť podobne pevnú látku na doplnenie. Mne sa pošťastilo v Ikey v zbytkoch ukoristiť cca 1,5m za 5 Eur. Ale dá sá kúpiť aj džínsovina v galantérií. Alebo napríklad v interiérových látkach v Kike. Látku treba pred šitím vyprať.

látka na doplenenie

Potrebná výška a molitan

Okrem šírky a dĺžky si treba povedať, akú výšku potrebujeme. Ja som to prehnala, dala som 20cm. Úplne by stačilo 10. Teraz mám skôr otoman ako pelech pre psa. Molitan s rozmermi 2 x 1m vo výške 5cm som kúpila v Rempe , vyšiel ma na 23 Eur, čo je celkom dosť. Na môj obrovský otoman 90cm x 87cm x 20cm som spotrebovala 2. Rozrezať ho bolo celkom fuška (najlepšie poprosiť silnejšiu polovičku vyzbrojenú rezačkou na koberce).

molitan

Poskladanie dielov dokopy

Bolo pre mňa celkom náročné si predstaviť ako jednotlivé diely ponašívať tak, aby som dosiahla požadovaný tvar. Je to o praxi, ale v začiatkoch je najistejšie jednoducho prikladať jednotlivé diely okolo molitanu. Veľmi pomáhajú kriedou predklesnené línie miest zošitia. Správne priložený diel treba nastehovať a prišiť. Do jednej bočnej steny som všila zips. Nakoniec ešte na stroji obhendlovala vnútorné trčiace lemy látok.

zošívanieHotovo

Dokončené dielo aj s dvoma poduškami zhotovenými tou istou metódou. Náplň je možné urobiť z odrezkov z molitanu. To vrecko je na piškotky:)

Pelech plus dve podušky

pelech pre psika ako usit diy navod modny tucet zo starych latok dzinsov

Vyskúšané:)

Pelech plus dve podušky 2

Na záver dva praktické body

Cena – celý výtvor by bol veľmi ekonomický, ak by som použila staré epedo z gauča alebo kresla. V tom prípade by som minula len pár eur na nite, kriedu, zips a doplnkovú látku. Avšak s dvomi novými molitanmi (naozaj by bohate stačil jeden) ma to vyšlo porovnateľne s novým kupovaným lepším pelechom.

Údržba a životnosť – poťah sa dá vyzliecť a vyprať. Prípadné nevyprateľné škvrny sa dajú prekryť nášivkami alebo záplatami. Navyše tieto použité látky sú takmer nezničiteľné, malo by to teda pár rôčkov slúžiť.

Teraz, keď je všetko šťastne dokončené, rada poviem, že to stálo za tú papračku.  V dnešnej uponáhľanej dobe je veľmi hrejivé mať doma niečo, čo vzniklo teplom vlastných rúk. Príjemné je aj, že som nemusela všetky tie šaty vyhodiť do koša alebo do Humany. Slúžia nám ďalej.

Tento pelech pre psíka je ideálny v tom, že psík sa na nejaký ten krivý šev sťažovať nebude, že:). Kedže som ho urobila tak vysoký, vyzerá pohodlný a každú chvíľu si naň niekto sadne. Takže si to viem predstaviť aj ako prídavný otoman do mládežníckeho interiéru alebo ako hracia platforma pre deti. Fantázií sa medze nekladú!:)

Krásny tvorivý deň želám

Miša

Podobné tipy pre šikovné ručičky nájdete u mňa napríklad TU alebo TU.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

5 komentárov

  1. Ja som robila takú very zjednodušenú verziu pelíška ale na táto je úplne top!
    https://lazycinderella.com/

    1. Ahoj Cinderella, pozrela som Tvoj blog, presne podobne tipy do domácnosti teraz hladám, super! Prosím Ťa, máš tam aj ten pelech? Som ho akosi na prvý krát nenašla… Ďakujem, papa, Miša

      1. Ahoj Miša,ďakujem, pelech som ešte nepridala pretože to je vianočný darček, ktorý som ešte nemala príležitosť odovzdať. Ale budúci týždeň ho tam už určite nájdeš! 🙂

        1. Díky a teším sa:)

    2. A ešte jedna otázočka:), FCB máš prosím?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.