Ja osobne, nie som (alebo som nebola) typický second hand zákazník. V minulosti som síce už pár nákupov spravila, ale celkom úprimne, odrádzal ma taký ten typický sekáčový puch a aj fakt, že som nikdy nenašla nič, čo by mi poriadne sedelo. Pár vecí z bazáru alebo sekáču som si prešila, a nosím ich rada. Väčšina však patrila do kategórie „na dno skrine“. A tam aj zostala.
Prečo nákup v sekáči?
V posledných mesiacoch však závistlivo pokukujem po second hand úlovkoch blogerských kolegýň. Naozaj sa to dá aj takto? Fakt sa dá niečo súce nájsť? Kde a za koľko?
Rozhodla som sa, že skúsim šťastie aj ja. A keď už, tak poriadne! Spriaznenú dušu som našla v kamarátke blogerke Lenke a tak sme prvý sekáčový kobercový nálet urobili spolu.
Najpv však malé zamyslenie o troch dôvodoch, ktoré najčastejšie vedú k sekáčovým nákupom:
3 dôvody prečo ÁNO second hand nákupom.
Second hand ekológia. Áno aj nie.
Určite budete so mnou súhlasiť, že nákup v sekáči je z ekologického hľadiska lepší ako povedzme nákup fungl novej veci v bežnom módnom reťazci. Na druhej strane však, 90% vecí v našich sekáčoch pochádza z toho istého zdroja. Takže vlastne opäť kupujeme tú istú módu, len s tým rozdielom, že tieto kúsky už raz niekto kúpil a chvíľu nosil.
Preto si myslím, že by sme zasa nemali sekáčové nákupy vynášať do nebies slow fashion. Áno, je to iste lepšie, ale iba toto našu planétu nespasí. Keby sme sa chceli chovať naozaj EKO, nakupujeme len veci vyrobené s čo najmenším dopadom na životné prostredie.
Cítim za tým trocha takú pascu, že: „Supeééér, toto si kúpim, dva krát oblečiem a dám do bazáru. Som strašne COOL!“ No nie, dievča, nie si! Aj oblečenie predané druhý krát v bazári musí nakoniec niekde na smetisku zhniť. A ideálne, aby mu netrvalo 200 rokov, všakže?
Peňaženka.
Ó, áno, určite. Pri dobrom nositeľnom úlovku sa dajú ušetriť desiatky Eur. Keď si vyčleníte na jesenný kabát povedzme 70 Eur a kúpite ho za 4, tak to poteší, žejo?!
Zábava.
Tak toto je posledný bod, s ktorým som na začiatku ani nerátala. Áno, je to zábava, priam by som povedala, že sa to môže stať závislosťou. Je to ako nakupovať v normálnom obchode, ale s myšlienkou, že vás neobmedzuje žiadny rozpočet. A ešte s riadnou dávkou prekvapenia, lebo nikdy neviete, čo nájdete!
Ako sme sa vypravili do obchodov.
S Lenkou sme sa dohodli, že si vyhradíme jedno poobedie, pôjdeme do mesta a nejaké tie sekáče prešmejdíme. Zefko, ktorý pracuje v centre, mi už dlho spomínal, že v okolitých uličkách vznikajú sekáče ako huby po daždi, a že kolegyne tam zvyknú cez obednú pauzu zaskočiť.
Hm… priznám sa, nerozumiem presne, prečo je najviac sekáčov práve v centre. Reťazce sa sťahujú do shopping centier a centrum zapĺňame tovarom z druhej ruky? Ale nevadí, sú aspoň pohodlne dostupné, keď sa už do centra mesta vypravíte.
Naše zoznamy.
S Lenkou sme sa bavili, že si nastavíme ciele. Veci, ktoré chceme v sekáčoch kúpiť. S nastavovaním cieľov pri nakupovaní nemám zrovna najlepšie skúsenosti. Zrovna to, čo chcem, ako na potvoru nemajú. Ale pri sekáčovom nákupe by to mohlo minimalizovať bezcieľné prehŕňanie sa v hromadách šatstva.
Lenkin zoznam bol asi takýto: Levisky, svetlá mikina s kapucou, pánske džíny.
Môj zoznam bol trochu dlhší: tvídové sako. (resp. sako z akejkoľvek vlnenej látky), mikina, čiapka, sveter, tenký svetrík. Možno niečo so zvieracím vzorom?
Second hand Genesis na Kamennom námestí.
Zaparkovali sme pri Tescu na Kamennom a vhupli hneď do prvého sekáča Genesis v budove Tesca. Všetko mali za 1,99 Eur. Je to rozľahlý obchod s dlhými radmi vešiakov. Vnútri bolo celkom dosť ľudí, ale vyslovene predieračka to nebola. Zo zbežného pohľadu na vešiaky som zrovna unesená nebola. Zdalo sa mi, že kričia lacnými materiálmi a signálnymi farbami ako tyrkysová a oranžová. Tričká sa mi zdali naozaj handrovité a tak som si spomenula na svoj zoznam a presunula som sa k svetrom.
Sekáčové svetre sú celkom záludné. Veľa ich je háčkovaných, romanticky vyzdobených alebo neforemných. Napriek tomu, občas sa dá niečo nájsť. Ja som mala šťastie a vytiahla som tenký šedý svetrík s véčkom. Nemal žiadnu závadu, ani fľak, a tak som ho išla vyskúšať. Je to klasický basic sveter, ktorý sa ľahko kombinuje k sukni či nohaviciam. Vzala som ho. Teraz ho mám doma už pár týždňov a úplná spokojnosť. Drží tvar a nosím ho naozaj veľmi často najmä do práce.
Ak druhú vec som si v tomto sekáči kúpila plyšovú hračku pre Ginku. Dnes už viem, že koše s plyšákmi sú takmer v každom sekáči, ale vtedy som bola uchvátená. Kúpila som žirafku 🙂 Ginka je s ňou tiež spokojná, už pár týždňov ju žužle. Dokonca sa naučila príkaz „dones žirafku“. Ja viem, že toto nie je zrovna najšľachetnejší príklad využitia detskej hračky. Ale možno je to tiež cesta, ako nevyrábať toľko špeciálnych hračiek pre psíkov, keď im úplne postačí aj hračka z druhej ruky.
Second hand Textil House oproti Tescu na Kamennom námestí.
V Textil House bolo veľmi plno. Všetko predávali za 50 centov, pretože mali pár dní pred novým októbrovým tovarom. Naučili sme sa, že Textil House dostáva pravidelne raz za mesiac tovar. Niekoľko dní po ňom majú všetko za uvádzacie (rozumej vyššie) ceny. Potom tovar postupne zlacňujú, až na konci mesiaca stojí všetko rovnako 50 centov. A aké sú tie uvádzacie ceny? Videla som na sakách či nohaviciach pôvodné cenovky 5 až 15 Eur.
Kúpila som si tam jednu mikinu. Zvažovala som aj tepláky, ale prišli mi už mierne zodraté. Sorry za šialenú fotku 🙂
Second hand Genesis na Klobúčnickej ulici pri Starej tržnici.
Tak tu sa nám z tejto trojky páčilo asi najviac. Je to veľmi pekný priestor v historickej budove. Obchod nie je prepchatý. Hneď pri vstupe sa nepotknete o obťažkané štendre. Aj pani predavačka bola neuveriteľne milá. Dovolila nám fotiť a natáčať, len nás prosila, nech ju nezaberáme 🙂 . Zdalo sa mi, že tu majú aj kvalitnejšie veci. Ceny boli taktiež vyššie, myslím, že okolo 6 Eur.
Našla som tu celkom slušný výber jesenných sák a blazerov. Poskúšala som, a dve saká som si nakoniec aj vzala. Obe sú z látky s prímesou vlny. Som na vlnu troška háklivá, ale saká sú s podšívkou, neškrabú ma, ani keď mám pod nimi len tričko. Samozrejme výborne hrejú. Vzorované je troška robustnejšie, nosím ho ako kabátik. Hnedé sako nosím ako „pracovné“ a sedím v ňom v kancelárií.
Tak, na dnes je to všetko, ale mám toho k tejto téme pripraveného ešte kopec. Na aké oblečenie sa v second handoch zameriavať, čo rozhodne nekupovať, alebo s čím negatívnym sa môžete v sekáčoch stretnúť. Nechám si to však do druhého dielu, nech vás nenútim čítať dlhočizné články.
Dva tipy na fajn články:
Ale ak práve sedíte s kávičkou v ruke a nadávate, že „prečo to nenapísala už všetko“, mám pre vás veľmi fajn náhradu: dva články od blogeriek, ktoré túto tému tiež spracovali.
Lenka z blogu Moments of Lifee píše o zaujímavom sekáči Fashion Royal, kam sa najbližšie chystám TU.
Vladka z Vladiesblog písala o skvelom outfite s trochou tvorivosti, ktorý sa jej podarilo zo second hand úlovkov vyskladať TU.
Prípadne mrknite na môj Insta, kde všetky príspevky zo sekáčov zbieram v prvom výbere stories (to sú tie guľky hneď pod titulkou 🙂 ) TU alebo na sukňu, ktorú som si zo vzácneho bazárového úlovku prešila minulý rok TU.
Teším sa na budúce! Papa, Miša ♥
Veľmi dobrý článok Miška, super si to pripravila :). Trochu som si zaspomínala na svoje „sekáčové začiatky“ :D.
*p.s.: ďakujem za zdieľanie <3.
VLADIES
Díky Vladi. Veru, začíname a hádam sa časom stanem ťažkým profesionálom! Pozdravujem, M.
Len tak ďalej, Miška! Pusu Beduna
Ďakujem za podporu! Krásny deň prajem
[…] moju sekáčovú túr a mnohé sa podučíte! TU ? . V second hand obchodoch človek samozrejme nikdy nevie, čo nájde, preto je hľadanie […]
[…] ako sa pustím do ďalšieho diela “Tour de sekáč” (prvý diel TU), posielam pár tipov a postrehov o celej filozofií second hand nákupov. Za posledné dva mesiace […]
[…] Lux som dostala odporučenie od blogerky Lenky, link na jej článok nájdete v tomto príspevku TU. A v čom je tento sekáč iný? Stručne povedané, v kvalite […]
[…] článok o sekáčoch napísala aj Miška z blogu modnytucet.sk, ktorá vám dá rovno aj tipy na sekáče v […]
[…] v najbližšom čase nájdete podcast o meditácií (článok TU) a o mojom sekáčovom nadšení (TU, TU, […]