Outfits

Trochu folklóru na koniec leta

Úprimne sa priznám, že som sa nikdy netúžila fotiť v ľudových krojoch. Dokonca som blogerky, ktoré pravidelne aspoň raz v sezóne niečo z našich ľudových tradícií dajú, upodozrievala z toho, že tieto ľúbivé obrázky jednoducho slúžia na získanie masovej popularity aj tých ľudí, ktorým móda normálne nič nehovorí.

Nuž, ale človek sa mení a práve toto je na blogovaní (alebo na čomkoľvek inom, do čoho sa človek pustí) krásne. Nikdy neviete, kam vás to zavedie.

A tak, odkedy som si poriadila trochu lepšejší foťák, pozerám na svet inými očami. Hľadám pekný objekt na krásnu fotku. A tých je v našom folklóre viac než dosť.

Vždy, keď strávime pár dní na vidieku, nedá mi neobdivovať staré chalupy. Niektoré sú zrekonštruované, niektoré nie, ale vo všetkých je skrytá neidentifikovateľná poézia. Nasledujúci pár záberov vzniklo na Motyčkách pri Banskej Bystrici. Modro biela pruhovaná chalupa ma inšpirovala k fotke so žltým tričkom s háčkovaným vzorom na chrbte. A prvé tri fotos sú detailmi staručkých košieľok babičky kamarátky a architektky Elišky Turanskej (Eliška momentálne na JOJ-ke v rámci relácie Na chalupe rekonštruuje staré chalupy). Sú to iba fragmenty komletného krojového výstroja, ale takto sa v tom cítim dobre.

Modny tucet_Folklor 3

Modny tucet_Folklor 4

Modny tucet_Folklor 5

No, nie sú krásne? ♥♥♥

Mám voči týmto starým výšivkám a háčkovaniu úctu. Už len keď si predstavím, že roky čakali na znovu uzretie svetla sveta niekde v truhlici … romantika.

Nuž a čo sa údržby týka … bez mučenia sa priznám, že by som asi nebola vždy naškrobená, čistučká gazdinka. Tieto dve košielky som žehlila cez pol hodinu a stále to nebolo ono … a to som pracovala s elektrickou žehličkou a pod poriadne silnou žiarovkou. Ako to zvládli bez elektriny a pri slabom svetle, si netrúfam ani predstaviť.

Napriek tomu mi je ľúto, že som sa neodhodlala si niečo podobné ušiť (aj keď samozrejme, s nie tak kvalitnou čipkou) či zaobstarať a neskúsila to zakomponovať do úplne bežných nositeľných letných outfitov. Hm, tak sa mám aspoň na čo tešiť budúce leto … :).

Toto tričko nie je žiadny archívny kus, ale páči sa mi, ako sa páni dizajnéri vyhrali s vkladom na chrbte.  A inšpiráciu folklórom určite nezaprie.

Modny tucet_Folklor 1

Modny tucet_Folklor 7

Modny tucet_Folklor 2

Modny tucet_Folklor

Mimochodom, jedným z jesenných trendov sú folklórne motívy, takže sa s nimi určite netreba rozlúčiť. Ale o tom až na budúce.

 A ako ste si užili tieto posledné augustové dni vy?

Miša ♥♥♥

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.