Outfits

Kožušinová čiapka, odvážny outfit a rozliata káva

Keď pohľadom preletím ľudí na akejkoľvek mestskej ulici v zime, môžem ich rozdeliť na dve skupiny: tých, čo niečo na hlave nosia, a tých, čo nie. „Nosiči“ sa starajú o svoju hlávku buď akoukoľvek hučkou neurčitého tvaru a farby, alebo nejakým trendy cool kúskom. „Nenosiči“ dobrovoľne strácajú svoje telesné teplo, len aby zachovali aký-taký tvar práve vytvoreného účesu, alebo sú skalopevne presvedčení, že im žiadna čiapka nesvedčí a nikdy svedčať nebude.

IMIDŽ JE NAJVIAC, ALEBO PREČO SOM PATRILA K „NENOSIČOM“

Dobrovoľne sa priznám, že som dlhé roky patrila do skupiny „nenosičov“. Hneď ako som sa vymanila zo starostlivosti maminy a babičky, vhupsla som na strednú a tam sa žiadne čiapky nenosili. Ani keď bolo dvadsať pod nulou. Pamätám sa, že za celé štyri roky som mala len jednu čiapku. Bola lyžiarska a do školy som si ju brala jedine v prípade snehovej fujavice ( nosili sme vtedy krátke odfarbené účesy plné laku, ktoré vyzerali po styku so snehom ako oceľové prilby ).

Keďže mám jemné vlasy a po zložení každej čiapky vyzerám ako keby som si hodinu starostlivo prihládzala vlasy k hlave, neobľúbila som si ich ani na vysokej. Imidž je najviac, všakže. No, a keď som v zamestnaní sadla do auta, nebol už absolútne žiadny dôvod si k nim nájsť cestu.

PRIŠIEL NA PSA MRÁZ RESP. NA MŇA VIANOČNÉ TRHY

Tak poriadne som k nim pričuchla až minulý rok. Donútila ma k tomu akútna núdza. Konkrétne som hodnú chvíľu s partiou postávala na vianočných trhoch. Pofukoval studený vetrík a mne začínala byť riadna zima, najmä na hlavu. Priateľ potreboval vybaviť nejaký nákup a tak som išla s ním a vbehla do Tesca na Kamennom. Rovno do nosa mi frnklo niečo čierne a huňaté, vyzeralo to byť úžasné teplé a ešte aj vtipné, akurát v zmysle celého večera. A tak som si to čudo kúpila. Čiapočka odvtedy každého zaujala a nemusí to byť len na vianočných trhoch 🙂

Modny tucet_Russian hat_6

ČIAPKA, PAPACHA A INÉ OZNAČENIA

Oslovujem ju nežne „papacha“. V anglicky hovoriacom svete sa tento typ čiapky označuje ako „russian hat“, „fur hat“ alebo „cossack hat“. Prípadne, ak má čiapka aj tie kožušinové záklopky na uši, tak „ushanka“. Príde mi to celkom zaujímavé, to naznačované prepojenie s Ruskom je tu veľmi silné. Osobne som túto väzbu až tak nevnímala. Pamätám si, že moja vždy elegantná babička nosila ku kožuchu kožušinové čiapky celú zimu celkom bežne.

TROCHU DRÁMY DO TOHO!

Tento rok si naozaj užívam vytváranie rôznych outfitov pre Instagram. Mám pocit, že som odvážnejšia a tak nejako vznikla aj inšpirácia na túto kombináciu. Oversized khaki bunda s kožušinkou na kapuci, moja „papacha“, minišaty a vysoké čižmy. Hm… aj vy niekedy chcete vyzerať trochu dramaticky? Ja viem, že som skôr „konzerva“ a preto je pre mňa táto kombinácia už trochu na hrane. Pre niekoho je to však možno denný chlebík… ?

Modny tucet_Russian hat

LAMPASY SÚ IN

Páči sa mi znovu objavená móda lampasu, teda bočného pásiku na veciach. Najčastejšie sa objavuje na nohaviciach či teplákoch, ale aj táto varianta na šatách má niečo do seba. Opticky pekne tvaruje postavu, čo nie je nikdy na zahodenie. Viac o nich TU.

ŇUŇUŇU KABELKA

Ako čerešničku na torte som ešte prihodila extra farebnú kožušinovú kabelku. Nie som si celkom istá, či ide o kabelku, alebo peňaženku. Zakúpila som ju v Zare v zľave za 10 euro. Proste som jej nevedela odolať. Mobil sa tam zmestí len tak-tak. Ale zasa netreba každý deň chodiť so shopper bag, všakže?

Vzala som si ju na firemný vianočný večierok a každá kolegyňa, ktorá ju zbadala, si ju chcela pohladkať, pritúliť a pomojkať. Vlastne funguje podobne, ako keď my ženy zbadáme šteniatko či bábätko 🙂

Modny tucet_Russian hat_2

INŠPIRÁCIE

Pátrala som (ako vždy) po inšpirácií ako čo najlepšie kožušinovú čiapku stylovať. Na Pintereste som našla skvelé fotky. Tu je niekoľko tipov:

  • kožušinová čiapka a streetstyle. Toto je jeden z mojich favoritov. Elegantná kožušina dodá drzému pouličnému štýlu neuveriteľný drive. Pôsobí to zároveň luxusne aj nedbalo, má to šťavu. Takže túto čiapku pokojne aj k teniskám a bunde.
  • huňatá čapica a hrubo pletený sveter s nórskym vzorom. Táto kombinácia sa hrá so štruktúrou. Pôsobí veľmi autenticky. Treba vyskúšať namiesto bežnej pletenej čapice.
  • béžové a hnedé čiapky. Pôsobia uvoľnenejšie, civilnejšie a krásne ladia k tvári.
 • klasický luxusný elegantný look dotiahnutý ešte brošňou a náušnicami. Prečo sa niekedy necítiť ako ruská cárovná?

Pozrite si galériu 20tich naj nápadov. Treba sa zastaviť na obrázku a skrolovať dolu.

Za mňa teda kožušinové čiapky určite áno. Chystám sa túto moju ešte vyskúšať v iných stylingoch a pokukávam aj po nejakej ďalšej. Žeby trochu recesie a skúsiť naozaj takú, čo nosila moja babička? Hm, uvidíme.

KDE KÚPIŤ?

Kde tú svoju správnu čiapku zohnať? Kožušinových doplnkov je dnes v ponuke plno. Čiapky, šály, goliere na kabáty. Pekné som videla napríklad v H&M či F&F. Žiaľ, linky na weboch už na ne nemajú, žeby išlo o výpredaje?

O ROZLIATEJ KÁVE A INÝCH REAKCIÁCH

V našich končinách nie je celkom bežné obliekať sa „výraznejšie“. Či už ide o farebnosť, materiál, vzor, či neokukaný módny kúsok. V tomto outfite som pri fotení, aj mimo neho, zažila veľa zvedavých pohľadov. Nie som si istá, či je to tým, že je naozaj trochu za hranicou toho bežného, čo na uliciach vídame, alebo je to tým, že ho tak vnímam ja a tým pádom vyžarujem akúsi miernu rozjarenosť, na ktorú ľudia reagujú.  Nech je ako chce, asi prvý krát v živote sa mi stalo, že som spôsobila miernu nehodu. Nebojte sa, nešlo o automobilovú. Prosto dvaja okoloidúci páni sa tak zadívali, že jeden z nich sa potkol a na vyleštenú dlážku obchodného centra vylial vysokým oblúkom práve zakúpenú kávu. Strhol sa frmol, musela byť privolaná pani upratovačka s vozíkom plných čistiacich prostriedkov a o dušu sa vytieralo. Priznám sa, po počiatočnom trochu trápnom momente (mala som akúsi zvláštnu potrebu ospravedlňovať sa), mi to zalichotilo. Aj keď je samozrejme možné, že si ukazovali na moju čapicu a komentovali ju s tým, že len blázon si môže niečo také navliecť na hlavu. Tak neviem 🙂

Ak ste sa dočítali až sem, veľmi pekne ďakujem za pozornosť a budem veľmi rada, ak sa ozvete na blog či sociálne siete ♥♥♥

Krásny zimný deň prajem!

Miša

Foto: Marek Szücs

Nosím: čiapka F&F, bunda Vera&Lucy, čižmy Sempre, kabelka Zara, popruh vlastná výroba, šaty darček zo Saxany

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

4 komentáre

 1. sakra, tiez mam teraz nutkanie kupit si baranicku 😀

  1. Anonym hovorí:

   Hm, práve som si ulovila jednu bielu v F&F vo výpredaji za 3,50. Majú ešte pár rôznych kožusinkovych veci, mrkni keď pôjdeš okolo?

 2. […] siahla po kožušinovej veste. ( Umelé kožušinky nosím od jesene nepretržite. Napr. TU) Doplnkov majú v obchode neúrekom a tak nebol problém nájsť čiernu baretku a nevšednú […]

 3. […] PS: tento kožuch som poriadne vynosila, mrknite na článok o teddy kožuchoch TU alebo pre zmenu na kožušinové doplnky TU. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.